tosty z serem

Ile kalorii ma tost z serem? Własnej roboty i z McDonald’s

Tosty z serem można przygotować w domu, jak i zjeść, na przykład w McDonald`s. To popularny smakołyk i numer jeden fanów ciepłych kanapek. Ile kalorii ma taki przysmak? Jakie wartości odżywcze skrywa? W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje!

Wartości odżywcze tosta z serem

Tost z serem to wręcz dla niektórych śniadaniowa klasyka. Do przygotowania tego dania możemy użyć kilka rodzajów pieczywa, jak i sera. To jaki produkt wybierzemy wpływa przede wszystkim na kaloryczność, ale również sama wartość odżywcza wtedy się nieco różni. Kiedy zdecydujemy się na chleb pszenny oraz ser typu Gouda to w 100 g mamy około 9 g tłuszczu, prawie 35 g węglowodanów oraz miej więcej 14 g białka, do tego pojawia się sól na poziomie 0,83 g. Pamiętaj, że użycie dodatkowo wędliny i sosów zmieni postać rzeczy, bo dojdzie nam kilkanaście kalorii.

grillowane tosty z serem

Ile kalorii ma tost z serem?

W ofercie sieci restauracji fast food McDonald`s mamy rozmaite propozycje w menu, zwłaszcza gdy chodzi o śniadania. Kanapki na ciepło w formie tostów występują w kilkunastu odsłonach. Poniżej znajdziesz kaloryczność kilku z nich. Wartości podane są w 100 g. McTost:

  • tost z serem z McDonald`s – 306 kcal
  • tost z serem i pieczarkami z McDonald`s – 272 kcal
  • tost z serem i bekonem z McDonald`s – 328 kcal.

Własnoręcznie przygotowane tosty skrywają w 100 g około:

  • 300 kcal, gdy to najprostszy wariant wyłącznie z serem
  • 400 kcal, gdy to tost zawierający ser oraz szynkę.

Pamiętaj, że dodatki w postaci sosów, czy keczupu podnoszą kaloryczność potrawy! Na przykład zamiana sera żółtego na mozzarellę zmniejszy nam ilość do miej więcej 260 kcal. To pokazuje, że wprowadzenie pewnych modyfikacji daję naprawdę dużo.

  Białko - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć! Kompendium wiedzy

tosty z serem i szynka

Czy tost z serem jest zdrowy?

Tost z serem to inaczej ciepła kanapka. Trzeba pamiętać, że specjalny chleb przeznaczony do tego dania zawiera w sobie sporo dodatków chemicznych, a także tłuszczu, a nawet cukru. Bez względu na to, czy to jasne, czy ciemne pieczywo to składniki wykorzystane do produkcji nie są najlepsze. Zawsze koniecznie dokładnie analizuj skład. Im krótszy tym lepiej! Co do nadzienia, a zatem chodzi o ser, ma on w sobie co prawda spore dawki białka i witamin, ale po przetworzeniu, czyli po roztopieniu trawi się już zdecydowanie dłużej. Zaleca się wobec tego spożywanie tostów z serem w godzinach porannych, aby organizm miał czas strawić jedzenie.

Możesz zrobić tost z serem na patelni, jak i w specjalnie przeznaczonym do tego urządzeniu. To prosty pomysł na ciepły posiłek, ale czy jest zdrowy? Taka kanapka zjedzona raz na czas z pewnością nie wyrządzi większych szkód w naszym organizmie. Warto jednak wybierać zawsze wariant zrobiony z pełnoziarnistego pieczywa, ale koniecznie z tego pochodzącego z piekarni, a nie z pokrojonego, pakowanego hermetycznie. W przepisie uwzględnij dobrej jakości żółty ser. W tym wypadku drobne niuanse mocno wpływają na jakość kanapki na ciepło – miej to na uwadze! Nie ma co przesadzać również z ilością spożytych porcji.

Dodaj komentarz