Ile kalorii ma kawa? Czarna, z mlekiem, sypana, rozpuszczalna, latte czy zbożowa


Zwłaszcza o poranku lub w gronie znajomych chętnie pijemy kawę. Dodaje ona energii i pobudza do działania. Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez filiżanki tego aromatycznego napoju. Klasyczna kawa posiada 2 kalorie na 100 mililitrów. Inne rodzaje kawy mają znacznie więcej kalorii. 


Kaloryczność różnych rodzajów kawy

Rodzajów kaw jest dość dużo i każdy wariant skrywa zupełnie inną liczbę kalorii, szczególnie gdy zwrócimy uwagę na wielkość naczynia, z którego pijemy. Trzeba pamiętać, że klasyczna odsłona ma w 100 mililitrach tylko 2 kalorie, czyli nawet kubek o pojemności 200-250 mililitrów posiada jedynie 4-5 kalorii. Mocne espresso to najlepszy wybór. Choć niestety, niezmiernie mało osób spożywa zupełnie czarny napój bez jakichkolwiek dodatków.

  • Klasyczna czarna kawa ma 2 kalorie w 100 mililitrach;
  • Kawa sypana zawiera 1 kalorie na 100g;
  • Kawa rozpuszczalna zawiera 2 kalorie na 100g;
  • Kawa z odtłuszczonym mlekiem posiada 12 kalorii w 100 ml;
  • Kawa z tłustym mlekiem posiada 21 kalorii;
  • Kawa latte to dokładnie 55 kalorii w 100 mililitrach;
  • Cappuccino zawiera 90 kalorii w 100 ml;
  • Kawa zbożowa zawiera około 340 kalorii w 100 ml;
  • Kawa orkiszowa posiada niemal 370 kalorii w 100ml
  • Kawa 3 w 1 posiada nawet 400 kalorii w 100ml.

Jak wygląda kaloryczność w przypadku kawy rozpuszczalnej?

Tutaj także mówimy o umiarkowanej ilości kalorii oraz o niskiej wartości odżywczej napoju. W 100 mililitrach znajdziemy 113 kalorii, ale tylko gdy dodamy cukier i mleko.  1 łyżeczka sypkiego granulatu skrywa w sobie 14 kalorii, więc nie jest to aż tak wiele. Ta liczba może się różnić w zależności od marki, czy rodzaju kawy rozpuszczalnej.

Pijesz kawę w restauracji lub produkty z automatu?  To powoduje, że spożywasz multum kalorii. Na przykład mocca z bitą śmietaną kumuluje 136 kalorii, a karmelowe machiatto 270. Poza tym jest w nich masa cukru, a nawet ukrytych polepszaczy.

  Ile kalorii ma kasza manna? Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Jak ograniczyć kaloryczność kawy?

Po pierwsze, najlepiej pić „czystą” kawę, czyli bez dodatków w postaci mleka, śmietanki oraz cukru. Słodkie syropy, a także lody są równie niebezpieczne. Ewentualnie ogranicz sumę dodawanych porcji.
Po drugie, nie przesadzaj z ilością wypitych sztuk w ciągu dnia, a nawet w całym tygodniu. Po zsumowaniu wszystkich kaw może wyjść zaskakująca wartość kalorii!
Po trzecie, ogranicz spożywanie kawy na mieście. Dlaczego? Mnóstwo tam ukrytych substancji, przede wszystkim cukru. Lepiej przygotować napar samodzielnie w domu i zabrać ze sobą w kubku termicznym.
Po czwarte, własnoręcznie rób ulubioną odsłonę kawy, w ten sposób łatwiej kontrolować kaloryczność. Zapomnij o wersjach 2 w 1, czy też 3 w 1!


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *