Czy diety mogą być niebezpieczne?

 


Każdej i każdemu z nas zależy na nienagannej sylwetce. Jesteśmy gotowi na wiele poświęceń w walce z boczkami czy cellulitem. Dodatkowe kilogramy nie wpływają najlepiej nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na psychikę. A skoro cel uświęca środki, możemy zdecydować się nawet na najbardziej radykalne posunięcia. Podczas odchudzania liczy się przede wszystkim efekt – chcemy jak najszybciej wbić się w sukienkę za małą o dwa rozmiary, w myślach wyobrażamy już sobie plażę, ciepłe może i nas w wymarzonym stroju kąpielowym.

Nie żałujemy pieniędzy ani czasu – stosujemy się do restrykcyjnych diet, setki godzin spędzamy na siłowni. Niestety, rzadko kiedy zwracamy uwagę na najważniejszy ze wszystkich czynników, którym jest nasze zdrowie. Tymczasem to właśnie ono cierpi najbardziej podczas stosowania radykalnych diet.


Dieta niebezpieczna dla zdrowia

Dieta paleo, kapuściana, bananowa, kopenhaska, 3d, Ducana czy wegańska. Nawet osoby niezainteresowane tematem odżywiania, są w stanie wymienić przynajmniej kilka różnorodnych diet. Zazwyczaj wiedza na ich temat pochodzi od znajomych (albo znajomych znajomych), którzy zaręczają, że osiągnięte rezultaty przechodzą najśmielsze oczekiwania. Podekscytowani zbieramy informacje – dowiadujemy się o restrykcyjnych założeniach danej koncepcji, w internecie natrafiamy na tysiące wyznań użytkowników, którzy odkryli właśnie remedium na wszystkie dietetyczne bolączki.

Niestety, należy pamiętać o tym, że w przypadku naszego zdrowia praktycznie każda droga na skróty może zakończyć się ślepym zaułkiem. W czasie doboru odpowiedniego jadłospisu powinniśmy zwracać przede wszystkim uwagę na to, w jaki sposób przyswajane pożywienie wpływa na nasz organizm. Oto lista kilku popularnych diet, które mogą doprowadzić do tragicznych konsekwencji.


Dieta zupna

Zastępowanie posiłków zupami pozornie ma same plusy – jemy, ale spożywamy mniej kalorii, teoretycznie przyswajamy także różnorodne substancje. Czy wobec tego możemy cieszyć się dietą zupną bezkarnie? Nie do końca. Niedobory kaloryczne mogą doprowadzić do totalnego wyniszczenia organizmu (a zwłaszcza mięśni!), na pewno nie przełożą się także na smukłą i zdrową sylwetkę – wkrótce po odstawieniu płynnego jadłospisu zaobserwujemy nagły wzrost wagi ciała (efekt jo-jo).

  Ile kalorii ma kasza manna? Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Produkty dla dzieci

Kilka lat temu światło dzienne ujrzały tajniki diet gwiazd ekranu. Okazało się, że wiele hollywoodzkich aktorek zawdzięcza nienaganne kształty przetworzonym daniom dla dzieci, które możemy kupić na każdej półce w supermarkecie. Teoretycznie takiemu rozwiązaniu nie można nic zarzucić – słoiczki zostały przygotowane z myślą o najmłodszych, więc powinny opierać się o naturalne i zdrowe produkty, odpowiednio przeliczone zapotrzebowanie kaloryczne pozwala także na dostarczenie organizmowi niezbędnej liczby kalorii oraz makroskładników. Niestety, w praktyce nie wszystko prezentuje się tak kolorowo. Pokarm dla niemowlaków nie jest przystosowany do potrzeb dorosłych i nie nasyci w pełni wykształconego organizmu. Poza tym – jakość często także pozostawia wiele do życzenia.


Dieta Kimkins

To podobno najbardziej skuteczna dieta, którą wymyślił kiedykolwiek człowiek. Zagłębiając się w jej tajniki, trudno nie zrozumieć sekretu, czającego się za takimi rezultatami. Kimkins zakłada spożywanie 800 kalorii dziennie i jednoczesne zażywanie środków przeczyszczających. Efekt oczywiście jest natychmiastowy, bardzo szybko w ślad za nim idą także bardzo poważne problemy ze zdrowiem, a te mogą doprowadzić nawet do śmierci. Autorka niebezpiecznego jadłospisu została oskarżona o oszustwo, ale jej radykalna dieta doczekała się setek różnych wariantów.


Dieta grejfrutowa

Twórcy diety grejfrutowej nie zmuszają nikogo do wielkich wyrzeczeń i rezygnacji z ulubionych potraw. Decydując się na takie rozwiązanie, można jeść wszystko, czego dusza zapragnie. Warunek jest jeden – należy każdego dnia wypijać 2 litry soku grejpfrutowego, który ma odpowiednio stymulować pracę układu pokarmowego. Smaczne? Oczywiście. Zdrowe? Tylko teoretycznie. Nie potrzebujemy aż tak dużych dawek witaminy C, a sam sok grejfrutowy może negatywnie wpływać na zdrowie osób cierpiących na wiele chorób, w tym choroby układu krążenia. Poza tym należy pamiętać także o tym, że sok to prawdziwa bomba kaloryczna.

  Dieta Anny Lewandowskiej - zalety, opinie i efekty

Tasiemiec a dieta

Może się to wydawać absurdalne, jednak ten niebezpieczny trend wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród nastolatek. Rzeczywiście, choroba pasożytnicza może doprowadzić do szybkiego zmniejszenia wagi ciała. Niestety, jest to zaledwie jeden z wielu symptomów zagnieżdżenia się tasiemca w organizmie. Pasożyt jest bardzo niebezpieczny i po prostu wyniszcza swoją ofiarę od środka, pozbawiając ją wielu cennych dla życia substancji odżywczych. Co więcej – nawet jeżeli po osiągnięciu wymarzonej liczby na wadze zażyjemy leki przeciwpasożytnicze, może się okazać, że to zaledwie początek walki z poważną chorobą. Utracona w taki sposób masa ciała ma także tendencje do bardzo szybkiego powracania.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *