Fani kuracji odchudzających znają różne diety i triki, aby wysmuklić sylwetkę. Możliwości jest cała masa. Czym jest diet break? Po co robić taką przerwę w trakcie redukcji? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania. Koniecznie go zatem przeczytaj!
Diet break – co to jest?
Za hasłem diet break kryje się tak zwana przerwa w diecie, która jest stosowana celowo. Na czym polega ta pauza? Wtedy podnosimy ilość spożywanych kalorii, czyli stosujemy nadwyżkę bądź decydujemy się na zerowy bilans, a więc jemy tyle ile wynosi nasze dobowe zapotrzebowanie. Plan treningowy pozostaje jednak taki sam, tudzież odrobinę zmniejszamy naszą aktywność fizyczną dopasowując ją do zastosowanej podaży. Tak zwana przerwa w diecie to ciekawe rozwiązanie, które nadal jest wciąż mało znane poza kręgami sportowców i bywalców siłowni.
Diet break to świadomie wprowadzone działanie, aczkolwiek nie będzie to nagła zmiana nawyków żywieniowych, czy odpuszczenie treningów. Takie poluzowanie również zmusza Cię do kontroli spożywanych kalorii. Odmian przerwy od diety jest kilka, aczkolwiek najczęściej chodzi o dodanie do menu 400-800 kcal, poza tym zyskujemy na makro +/-100 kcal, do tego podnosimy poziom podaży tłuszczy do 5-15%, bo dzięki temu szybciej uzyskamy właściwą pracę układu hormonalnego. Natomiast pełna pauza nie zmusza nas do skrupulatnych pomiarów, ale mimo wszystko działamy z głową, dlatego też mentalnie odpoczywamy od presji ale w kuchni się nieco ograniczamy.
Czy warto robić diet break? Korzyści z przerwy w diecie
Diet break to opcja polecana w zasadzie dla wszystkich. Ciekawostką jest to, że to propozycja zdecydowanie bardziej korzystna niż popularny cheat day i refeed. Dlaczego? Dzięki tej krótkiej pauzie w kuracji odchudzającej możemy sporo zyskać i to potwierdzają liczne badania naukowe. Przede wszystkim taki chwilowy reset sprawia, że:
- zapobiegamy efektowi jo-jo
- u osób nietrenujących redukcja tkani tłuszczowej jest efektywniejsza
- następuje spadek poziomu glukozy, cholesterolu całkowitego, a także trójglicerydów
- utrata masy jest trwalsza
- spadek masy ciała i tkanki tłuszczowej jest większy niż, gdybyśmy trzymali się samej redukcji
- pozytywnie wpływa na samopoczucie.
Nie da się ukryć, że celowo zastosowana przerwa od diety pozytywnie działa przede wszystkim na naszą psychikę. Dlaczego? Taki luz pozwala na chwilę odpocząć od ograniczeń, ale oczywiście nie można pozwalać sobie na za dużo, bo to negatywnie odbije się na wynikach.
Stosowanie przerwy w diecie wpłynie dobrze na wiele aspektów i to niezaprzeczalny fakt. Zwiększy się Twoja czujność, za to drażliwość spadnie, a sen będzie dużo lepszy. Taka krótka odskocznia od redukcji pozwoli nam zyskać nową motywację oraz energię, dzięki temu ryzyko przerwania kuracji odchudzającej oraz treningów spadnie. Przestaniesz odczuwać głód, bo będziesz spożywać więcej kalorii.
Diet break pomoże w spalaniu tkanki tłuszczowej
Sporo osób zastanawia się, czy diet break pomaga w spalaniu kalorii. Ta metoda posiada dwie wersje – z mocną kontrolą, jak i z dużo większym luzem. Obie mają za zadanie dać powiew świeżości oraz odpoczynek od kuracji. Czy wpłynął bezpośrednio na redukcję tkanki tłuszczowej? Pauza ma działanie antykataboliczne, wspomaga powrót gospodarki hormonalnej na właściwe tory, do tego sprzyja regeneracji organizmu. Da się zauważyć również wzrost kilogramów na wadzę. To nie będą jakieś wysokie wartości, ale po powrocie na redukcję one na całe szczęście znikną. Co ważne, to będzie głównie zatrzymana woda w organizmie, miej więcej 1-2 kg.
Odpoczynek od diety działa przede wszystkim na naszą psychikę. Nastąpi oczywiście przyspieszenie pracy układu hormonalnego, ale za to metabolizm może zwolnić. Badania naukowe pokazują, że stosowanie redukcji wraz z diet break pozwala nam stracić więcej kilogramów niż przy normalnej procedurze. Dodatkowo ubywa dużo większa ilość tkanki tłuszczowej i co kluczowe, z zachowaniem tej beztłuszczowej. Po zakończeniu kuracji ryzyko powrotu, czyli wystąpienia efektu jo-jo jest mniejsze. Należy wiedzieć, że to nie są zbyt wielkie różnice w liczbach, ale minimalne przewyższenie, bo statystyki są różne. Zyskujemy jednak sporo w kwestii psychiki i to dla wielu jest nieoceniona przewaga. Trzeba jednak trzymać się wytycznych i nie pozwalać sobie na zakazane produkty, czy na bardzo duże dawki kalorii, inaczej zamiast utraty będzie widoczny spory przyrost masy ciała. Z pewnością zauważysz mniejszy głód, większą satysfakcję z kuracji, ponadto dużo energii do działania, a to pozwoli skuteczniej zbijać wagę.
Co ile można robić diet break?
Diet break dobieramy indywidualnie, bo każdy organizm reaguje zupełnie inaczej. Dużo tu zależy, między innymi od gospodarki hormonalnej i od naszego samopoczucia. Z reguły ta pauza to 10-14 dni. To najczęściej wybierana opcja, gdy chodzi o celową przerwę od diety. U niektórych oczywiście będzie to trwało znacznie dłużej, a u innych odwrotnie, krócej. Obserwacja organizmu jest konieczna!
To co ile robimy diet break jest zależne przede wszystkim od ilości tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Im więcej jej posiadamy tym deficyt będzie trwał dłużej, a nawet może być non stop, a więc przez cały czas. W innych przypadkach są pewne zalecane parametry, do których dopasowuje się celową pauzę. W przypadku pań to następujące wartości:
- <17% – co 4-6 tygodnie
- 17% – 22% – co 6-8 tygodni
- 22% – 32% – co 10-12 tygodni
- >32% – co 12-16 tygodni.
Natomiast u mężczyzn wygląda to nieco inaczej, bowiem:
- <10% – co 4-6 tygodnie
- 10% – 15% – co 6-8 tygodni
- 15% – 25% – co 10-12 tygodni
- 25%> – co 12-16 tygodni.
Większa wartość tkanki tłuszczowej powoduje, że diet break robi się maksymalnie co 3 miesiące. To optymalny okres, który pozwoli Ci uniknąć zwolnienia efektów. Częstsze poluzowanie niestety, ale może spowolnić kurację, a poprzez to zatrzymać spadek masy ciała. Jeśli chodzi o ludzi, którzy mają niski poziom tkanki tłuszczowej to zaleca się, aby czas pauzy był częściej, bo już co 6-7 tygodni.
Podsumowanie – robić czy nie robić diet break?
Diet break budzi różne emocje, bo ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nie da się ukryć, że to rozwiązanie posiada pewne plusy. Co jest największym atutem? Fakt, że ryzyko pojawienia się efektu jo-jo drastycznie spada, poza tym potem przez dłuższy czas uda się utrzymać wagę na stabilnym poziomie. Ta metoda pozwala nam w pewien sposób łatwiej poradzić sobie z przetrwaniem w rygorze kalorii. Zachowanie dobrego stanu psychicznego i fizycznego jest w tej kwestii ważne, a takie poluzowanie nam to umożliwia. Przerwa pozwoli nam się zregenerować, jak i w zdrowy sposób osiągnąć upragnioną sylwetkę. To dla wielu dodatkowa motywacja, czy zastrzyk energii w czasie trzymania się diety.
Niestety, ale odstępstwo od diety nie sprawdzi się u osób, które mają tendencję do objadania się, bo mimo wszystko musimy trzymać się zdrowych nawyków żywieniowych oraz kontrolować ilość spożywanych kalorii w ciągu doby. Ważne jest wobec tego zadbanie o dobry plan posiłków i treningów, aby uniknąć ewentualnych kłopotów.
Warto robić diet break jeśli nie mamy skłonności do objadania i sięgania po niezdrowe posiłki. Ta metoda to jest szansa na osiągnięcie progresu, gdy mamy zastój, poza tym restart daje nam możliwość na zregenerowanie fizyczne oraz psychiczne. Jeśli w tej kwestii nie posiadamy doświadczenia dobrze poprosić o pomoc fachowca, który pozwoli nam w bezpieczny sposób zastosować pauzę w odchudzaniu.
Nie każdy wie, że diet break to złożony proces, choć daje nam szansę na uzyskanie progresu. To dobra opcja dla osób, które chcą zgubić kilka kilogramów, ale w każdym planie działania istnieją pewne odstępstwa chociażby w kwestii częstotliwości. Pamiętaj, że nie można pozwalać sobie na takie pauzy za często, bowiem to przyniesie więcej szkody niż pożytku. Odstępstwo od diety to odpoczynek psychiczny i fizyczny, a to dzięki zmianie ilości spożywanego jedzenia. Podniesienie na chwilę kaloryczności daje zaskakujące wyniki!
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.