doner kebab na talerzu

Ile kalorii ma kebab? Rollo, z kurczakiem i z wołowiną


Turecki smakołyk kebab obecnie można dostać na całym świecie. Ten orientalny przysmak często jest porównywany z produktami typu fast food. Najprostsza wersja średniego kebaba ważąca około 400 gram to ponad 800 kalorii. A ile kalorii mają inne rodzaje kebaba?


Ile kalorii ma kebab? Czy jest tuczący?

Kebab powstaje z kilku rodzajów mięs pieczonych w specjalny sposób – z pionowego rożna. W daniu będzie głównie jagnięcina, drób, a także cielęcina. Ten przysmak może być podawany na kilka sposobów, między innymi w bułce, picie bądź tortilli. Do tego w środku znajdziemy jeszcze inne składniki oraz oczywiście sosy. Zdarza się, że w zestawie są dodatkowo frytki – wtedy całość ma prawie 1000 kalorii.

Najprostsza wersja kebaba ważąca około 400 gram to ponad 800 kalorii. Oczywiście wszystko zależy od składników oraz typu wykorzystanego mięsa. Sama część pieczona może mieć wartość:

  • 100 gram kebaba z mięsa wołowego to 200 kalorii;
  • 100 gram kebaba z dodatkiem mięsa kurczaka to około 150 kalorii;
  • 100 gram kebaba rollo ma około 153 kalorii w przypadku mięsa drobiowego.

W jednej porcji kebaba zazwyczaj występuje 200 gram wkładki mięsnej. Do tego dochodzi majonez – 1 łyżka ma aż 166 kalorii, keczup tylko 14. Natomiast taka sama ilość sosu czosnkowego zawiera w sobie 45 kalorii. Co istotne w jednej porcji jest ich aż kilkanaście!

Warzywa sprawiają, że wartość kaloryczna jeszcze mocniej wzrasta, a nie należy zapominać o otoczce, czyli pieczywie. Okrągły, pszenny placek nazywany pitą w 100 gramach ma mniej więcej 219 kalorii. Biała bułka to też nie najlepsza opcja bo 218, lepiej jest wybrać tortille, ponieważ to 153 kalorie.

  Ile kalorii ma pomidor? Malinowy, koktajlowy, śliwkowy i suszone

Kebab to bomba kaloryczna

Średnia porcja wynosi ponad 800 kalorii, a ta w duecie ze smażonymi w głębokim tłuszczu frytkami około 1000. Kebab zatem stanowi 40% dziennego zapotrzebowania, a nawet i więcej. Aby spalić to wszystko należy dość długo ćwiczyć, ponieważ przez prawie 80 minut. Trening musi być intensywny i angażujący wiele partii ciała.

Kebab to mnóstwo węglowodanów, a także tłuszczu, za to naprawdę niewiele białka.  Dochodzi jeszcze masa niezdrowego cholesterolu, który obciąża układ krwionośny i prowadzi do wielu chorób, również otyłości. Nie da się ukryć, że kebab to tucząca propozycja, dlatego często jest porównywana do popularnych potraw typu fast food.

Jak ograniczyć liczbę kalorii kebaba?

Można ograniczyć liczbę kalorii kebaba jeśli zrobi się pewne modyfikacje w przepisie. Chodzi głównie o:

  • zamianę pszennego pieczywa na pełnoziarniste, czyli na bardziej fit oraz zdrowsze.
  • Również decyduj się na lekki jogurtowy dressing, a nie na tłuste sosy, takie jak majonez.
  • W środku niech znajdzie się dużo świeżych warzyw, na przykład ogórek i pomidor, które mają niewiele kalorii, ponieważ składają się w większości z wody.
  • Dobrze jest także wziąć większą porcję surówki, a mniej innych dodatków, w tym sosów, czy mięsa.
  • Wegetariańska wersja pozbawiana dodatku mięsa to minus prawie o 400 kalorii.

To wszystko pozwoli znacząco zmniejszyć liczbę kalorii zawartych w tym egzotycznym przysmaku. Kebab stanie się bardziej fit, przede wszystkim jednak otrzymamy zdrowszą alternatywę dla tego popularnego tureckiego dania.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *