Cebula to warzywo wywodzące się z rodziny czosnkowatych. Pochodzi z Azji Środkowej, a obecnie uprawiana jest w wielu regionach świata. To, co wyróżnia cebulę to jej wrażliwość na warunki uprawy. Cebula nie lubi zbyt małej ilości wody, czy niedostatecznej ilości składników pokarmowych. Wymagająca jest również co do gleby, lubi gleby żyzne oraz próchniczne i to o odczynie obojętnym (nie lubi gleb kwaśnych). Optymalna dla nie temperatura wzrostu, to ok. 20 st. C.
Mamy wiele odmian cebuli, które różnią się od siebie wyglądem, wymaganiami uprawnymi i kulinarnym zastosowaniem w kuchni. Niezależnie jednak jaką cebulę wybierzesz do twojego dania obiadowego, na pewno wyjdzie ci to na zdrowie.
Ile kalorii ma cebula?
Biała cebula ma około 33 kcal w 100g. Cebula czerwona jest nieco słodsza od białej i zawiera trochę więcej cukru. Niemniej jednak spokojnie może zastąpić w kuchni cebulę białą. Czerwona cebula ma podobnie jak biała 33 kcal / 100g. Średniej wielkości cebula czerwona waży 12 dkg, więc cała ma ok. 40 kcal. Przybliżoną wartość kalorii do białej i czerwonej cebuli ma cebula duszona, która ma tylko 40 kcal w 100g.
Za najbardziej kaloryczną uważa się cebulę prażoną, posiada ona w 100 g aż 132 kcal. Ale nie jest rekordzistką. Obecnie dość popularna cebula smażona, która jest bombą energetyczną, bo posiada 571 kcal/ 100g. Wynika to z tego, że w procesie prażenie nie tylko mamy tutaj tłuszcz (na ogół olej palmowy), ale też mąkę.
Cebula ma niski indeks glikemiczny IG 15, co plasuje ją na pozycji produktów niskokalorycznych. Mowa tutaj o surowej cebuli.
Wartości odżywcze cebuli
Cebula zarówno biała, jak i czerwona posiadają podobne wartości odżywcze. Jedynie czerwona ma w swoim składzie beta-karoten, który odpowiada za jej purpurową barwę. I tak w 100g:
- Białko: 1,4 g
- Tłuszcz: 0,4 g
- Węglowodany: 5,2 g
- Błonnik: 1,7 g
Cebula duszona ma nieco więcej: Białka, bo 1,64 g i węglowodanów 8,2 g. Cebula smażona posiada zdecydowanie więcej tłuszczu, bo aż 11 g oraz mniej białka (1g). Cebula prażona jest rekordzistką jeżeli chodzi o zawartość tłuszczu, w 100 g zawiera go aż 43 g. Na drugiej pozycji plasują się węglowodany z ilością 40 g/100 g. Ma również nieco więcej białka, bo 6g na 100g produktu.
Oprócz tego cebula jest bogatym źródłem składników mineralnych i witamin, m.in. posiada witaminy: C, B6, kwas foliowy, biotynę oraz składniki mineralne: siarkę, fosfor, miedź i mangan. W swoim składzie ma również przeciwutleniacze i fitosterole, dzięki temu pozytywnie wpływa na nasz organizm.
Własności prozdrowotne cebuli
Warzywo to szczególnie się wyróżnia swoimi własnościami bakteriobójczymi oraz wzmacniającymi organizm, dzięki m.in. zawartości siarki. Własności te mają jednakowo składniki lotne cebuli (fitoncydy) oraz nielotne, które znajdują się w samym miąższu. Warzywo to wspomaga m.in. gojenie się ran i ropieni. Takie cechy wyciągające ropę ma cebula duszona. Dlatego nasze babki na stany zapalne przykładały okłady z cebuli duszonej, która wyciągała ropę. Generalnie warzywo to jest naturalnym antybiotykiem. Syrop ze świeżej cebuli jest dobry na kaszel i warto go pić w trakcie infekcji wirusowe.
Oprócz tego cebula ma właściwości moczopędne, przyśpiesza detoksykacje organizmu, a także usuwa nadmiar wody z ciała i eliminuje opuchliznę. Warzywo to reguluje ciśnienie krwi, a także poziom cholesterolu i cukru. Dlatego cebulę powinny jadać osoby z problemami miażdżycowymi (ma działanie przeciwzakrzepowe) oraz cukrzycy.
Od strony kulinarnej zaostrza apetyty, gdyż wspomaga wydzielanie kwasów żołądkowych, a także chroni nasze jelita przed chorobami układu pokarmowego, takimi jak zakażenia grzybicze, bakteryjne, czy pasożyty.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.