Krupnik to staropolska zupa, znana nie tylko w Polsce, ale i też na Litwie. Podstawowym jej składnikiem jest kasza jęczmienna tzw. krupa, stąd też jej nazwa. Niemniej jednak krupnik można przyrządzać też z kaszy jaglanej.
Krupnik gościł na stołach ludu, szczególnie ubogiego, ze względu na łatwo dostępne składniki, a przy tym niedrogie. Należy tutaj podkreślić, że zupa ta jest dość syta, wzmacniająca i odżywcza. Idealnie rozgrzewa w sezonie zimowym. Dlatego przeszła do kanonu tradycyjnej kuchni polskiej i dziś jest popularną zupą w naszych domach.
Kaloryczność krupniku – ile kalorii ma krupnik?
Ile kalorii ma krupnik ? Wszystko zależy, na jakim wywarze jest on zrobiony. Należy tutaj podkreślić, że zupa ta może być idealnym daniem dla wegan, o ile przyrządzana jest na wywarze warzywnym. W tej formie zupa charakteryzuje się niską kalorycznością. Jedna porcja krupniku (250 ml) posiada około 200 kcal.
Ale porządny staropolski krupnik na ogół przyrządzany był na mięsie. Najczęściej w skład takiej zupy wchodzą żeberka wołowe. Porcja takiej zupy ma ok. 300 kcal. Mniej kalorii ma krupnik warzony na mięsie białym np. typu kurczaku, czy indyku, ze względu na mniejszą zawartość tłuszczu.
Wariantów przyrządzania krupniku jest wiele, może być on gotowany na zarówno na wołowinie, jak i wieprzowinie lub w wersji rosołowej na drobiu. Niemniej jednak najlepszy jest z mięsem i dodatkiem śmietany, a obecnie również w wersji fit, czyli z jogurtem naturalnym. Śmietana nadaje mu lepsze walory smakowe, ale niestety jest kaloryczna. Dlatego opcjonalnie, zamiast śmietany można użyć mniej kalorycznego jogurtu naturalnego.
Wartości odżywcze krupniku – czy jakieś są?
Krupnik jest pożywną i zdrową zupą. W niej mamy bukiet warzyw takich jak: ziemniaki, seler, marchewka, pietruszka, czosnek i cebula. Ponadto zdrowa kasza jęczmienna lub jaglana daje uczucie sytości tak, że biesiadnik wstając od stołu czuje się, jakby zjadł pełen obiad. Tę zaletę zyskuje ona dzięki dużej zawartości błonnika, pochodzącego z kaszy i warzyw. Ale krupnik to nie tylko błonnik, ale i białko oraz tłuszcze (gotowany na wywarze mięsnym).
Ponadto zupa ta jest źródłem potasu, żelaza, fosforu i miedzi. Posiada witaminy z grupy B, witaminę A, E, D i C oraz dużą ilość niacyny. Dzięki temu wzmacnia nasz układ nerwowy, wspomaga tworzenie czerwonych ciałek krwi oraz przemiany metaboliczne w naszym organizmie.
Krupnik z kaszą jaglaną nie zawiera glutenu i jest dodatkowo bogaty w cynk.
Czy krupnik ma działanie prozdrowotne?
Trudno tutaj nie wspomnieć o jego własnościach zdrowotnych. Otóż w polskiej tradycji krupnik był remedium stosowanym na wiele chorób. Zupa ta podobnie jak rosół ma właściwości rozgrzewające, w związku z tym podawano ją choremu przy przeziębieniu. Ale i nie tylko. Krupnik również polecany jest przy chorobie wrzodowej, zatruciu pokarmowym lub przy zaparciach.
Osoby cierpiące na schorzenia miażdżycowe i układu krążenia oraz mające podwyższony cholesterol również powinny wpisać tę zupę we własny jadłospis. Krupnik na kaszy jaglanej jest idealnym rozwiązaniem dla osób uczulonych na gluten lub chorujących na celiakie.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.