starsza kobieta siedzi przy stole

Jak radzić sobie z brakiem apetytu u seniora?


Brak apetytu jest naturalnym zjawiskiem u seniorów. Stanowi to nie tylko problem dla bliskich, ale przede wszystkim jest to groźne dla zdrowia starszych ludzi. Niedożywienie grozi niedoborem witamin i minerałów, które są niezbędne dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowia.


Czym grozi brak apetytu u starszych osób?

Niedobory witamin np. z grupy B mogą być przyczyną zaburzeń psychicznych, braki potasu i magnezu mogą być niebezpieczne dla pracy serca, a za mało żelaza prowadzi do anemii. Niestety braki składników odżywczych powodują gorsze wchłanianie leków, a co za tym idzie pogorszenie stanu zdrowia. Niedożywienie sprawia, że osoby starsze mają mniej energii i chęci do życia.


Jakie mogą być przyczyny braku apetytu?

Przyczynami zmniejszenia apetytu mogą być problemy z układem trawiennym, braki w uzębieniu, niesystematyczne spożywanie posiłków. Często problemem są błędy żywieniowe, które były powtarzane przez dłuższy czas. Spożywanie słodyczy, żywności przetworzonej może powodować groźne schorzenia, a w konsekwencji utratę łaknienia. Starsi ludzie miewają wiele chorób przewlekłych, które wpływają negatywnie na psychikę. Długotrwałe cierpienie i stres powodują obniżenie apetytu.


Jak walczyć z brakiem apetytu u seniorów?

Przede wszystkim należy ustalić przyczynę problemu, dopiero wtedy jest możliwe znalezienie sposobu na wyeliminowanie go. Jeśli źródło problemu jest znane, trzeba rozpocząć odpowiednie leczenie. W tym czasie warto przyjmować suplementy zawierające witaminy, minerały i zioła, które wspomogą apetyt np. Apetizer Senior, Herbatka fix Na Apetyt, Apetyt Plus. Poza tym zaleca się zwiększyć częstotliwość zjadanych posiłków, dzięki temu jest większa szansa, że senior będzie zjadał więcej.

Ważne jest, co ląduje na talerzu i w jakiej formie. W przypadku braków w uzębieniu można podawać posiłki w formie zmiksowanej, a przy chorobach układu pokarmowego posiłki muszą być lekkostrawne. Warto także używać przypraw, które wzmagają apetyt np. pieprz, bazylię, kolendrę, chrzan. Wygląd i smak posiłków również ma duże znaczenie, czy senior będzie miał apetyt.

  Ile kalorii ma jajko sadzone? Wartości odżywcze

Jeśli jest możliwość warto, by starsi ludzie mieli zapewnioną aktywność fizyczną. To z pewnością wpłynie na ich apetyt- brak ruchu obniża zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, a co za tym idzie, apetyt spada.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *