Choroba wrzodowa jest jedną z najczęstszych niedyspozycji układu pokarmowego. Właściwa dieta to bardzo ważny element wspomagający leczenie farmakologiczne i łagodzący objawy chorobowe towarzyszące wrzodom. Jest ona wręcz kluczowa w łagodzeniu uporczywych dolegliwości. Najważniejszą zasadą jest, aby w posiłkach znacznie ograniczyć pokarmy, które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego.
Dlaczego właśnie, jeśli masz wrzody żołądka, dieta jest tak istotna?
Jak przyznaje Michał Wrzosek prowadzący bloga https://michalwrzosek.pl/, trener personalny i dietetyk kliniczny, nie do końca mamy świadomość tego, co tak naprawdę trafia do naszych żołądków. A ma to szczególne znaczenie, jeśli cierpisz z powodu wrzodów. Charakterystyczne dla tej choroby są ubytki w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy, które powstają w wyniku nadprodukcji kwasu solnego. Dlatego właśnie nieprawidłowy jadłospis, wzmagający jeszcze dodatkowo produkcję soku żołądkowego, nasila objawy i doprowadza do pogłębienia dolegliwości towarzyszącym wrzodom.
Dieta przy wrzodach żołądka
Można powiedzieć, że wszelkie porady dietetyczne, także i te przez internet, są zgodne co do tego, że taka dieta powinna być lekkostrawna i bogata w produkty hamujące wydzielanie soku żołądkowego. Ogólną zasadą, jest spożywanie 5-7 posiłków dziennie, które są małej objętości. Chory powinien je jeść powoli. Wszyscy dietetycy, także i Ci działający online, zalecają rezygnację ze smażenia, panierowania, czy pieczenia w dużej ilości tłuszczu. Wskazane jest za to gotowanie w wodzie, na parze, czy duszenie bez smażenia. Żywność można drobno posiekać, szczególnie w stanach ostrych choroby.
Choroba wrzodowa – co jeść?
Czy wiedziałeś, że białka pochodzenia roślinnego mają mniejszą strawność od tych pochodzenia zwierzęcego? Jest to bardzo istotna informacja dla osób cierpiących na wrzody, którą dzieli się na swojej stronie internetowej Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny i trener personalny. Właśnie z tego powodu nie zaleca się dużego spożywania białek zwierzęcych osobom z chorobą wrzodową. Jeszcze wiele innych cennych porad możesz zyskać decydując się na konsultacje dietetyczne online. Są to fachowcy często w swojej dziedzinie, którzy dysponują stosowną wiedzą i doświadczeniem.
Co jest wskazane:
- jasne, czerstwe pieczywo,
- mąka pszenna jasna, ryż, delikatny drobny makaron,
- mleko słodkie, ser twarogowy,
- jajka ugotowane na miękko, jajecznica na parze,
- chude mięsa,
- ryby (szczególnie dorsz, leszcz, sola),
- gotowane warzywa i owoce,
- słaba herbata i słaba kawa.
Produkty zakazane:
- grube makarony, naleśniki,
- mleko zsiadłe, kefir, jogurt, sery żółte,
- jajka gotowane na twardo lub sadzone,
- tłuste mięsa, ale i peklowane, wędzone, czy smażone,
- produkty ciężkostrawne,
- owoce surowe, ale i suszone,
- czekolada,
- mocna herbata i kawa naturalna, napoje alkoholowe.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Należy ograniczyć dodawanie soli oraz częściej wybierać produkty świeże zamiast przetworzonych. Aby poprawić smak i aromat jedzenia, zaleca się stosowane łagodnych przypraw ziołowych, zarówno suszonych, jak i świeżych. Niektóre mieszanki zawierają sól lub ostre przyprawy, które mogą podrażnić przewód pokarmowy.
Palenie tytoniu sprzyja zachorowaniu na chorobę wrzodową, nawrotom choroby, a dodatkowo utrudnia jej leczenie. Palacze leczą się dłużej, częściej dochodzi u nich do powikłań, np. krwawień z przewodu pokarmowego.
Warto szczególnie w przypadku choroby wrzodowej poszukać profesjonalnych usług dietetycznych online. Samemu bywa trudno skomponować prawidłowy i różnorodny jadłospis – szczególnie w przypadku choroby wrzodowej. Dietetyk online to dobre rozwiązanie dla tych, którzy na przykład nie dysponują wystarczającą ilością czasu, czy mieszkają na uboczu. Osobisty dietetyk online to źródło fachowych porad, wiedzy, doświadczenia i często motywacji do działania. A warto pamiętać o tym, że dieta na wrzody żołądka musi być stosowana przez całe życie.
Co za bzdury w tym artykule. Mleko ? Na chwilę pomaga pozniej nasila objawy. I wiele innych bzdur. A co jeśli ktoś ma niedokwasnosc i lekarz karze mu jesc IPP co dodatkowo odkwasza. A chyba jako dietetycy wiecie, iż w żołądku aktywowany jest proces tworzenia w jelicie grubym wit b12, już nie wspominając że niekwasny zoladek nie rozbija łańcuchów białek I jelita wysiadają szybko nie dość że po IPP dysbioza to jeszcze niedokwasnosc brak przyswajania witamin itp.
Tak samo większość ludzi którzy mieli wrzody wie że nabiał słabo się sprawdza.