Pieczywo jest jednym z podstawowych produktów żywnościowych w naszym jadłospisie. Zarówno śniadanie, jak i kolację nie wyobrażamy sobie bez chleba lub smacznych pszennych bułeczek w roli głównej. Kanapki z pastą jajeczną, serem, wędliną i pomidorem to tradycyjne danie na naszym talerzu podczas porannego i wieczornego posiłku.
Niemniej jednak chleb pszenny dla osób dbających o własną figurę, odchudzających lub cierpiących na cukrzycę jest niewskazany. Dietetycy oraz diabetycy na ogół zalecają ograniczenie spożywania białego pieczywa, a najlepiej go wyeliminowanie z własnej diety. Dlaczego ? Otóż na to pytanie odpowiemy sobie w tym artykule.
Ile kalorii ma pieczywo pszenne?
Czy dietetycy mają rację, radząc wyeliminowanie białego pieczywa ? Zobaczmy zatem ile kalorii, ma chleb pszenny i czy rzeczywiście jego spożycie w dużej mierze wpływa na naszą wagę. Kromka tradycyjnego pszennego chleba (25 g) posiada ok. 60 kcal. Czy to dużo, czy mało ? Otóż ten rodzaj pieczywa jak się okazuje, jest najmniej kaloryczny spośród innych wyrobów piekarniczych. Nawet pachnąca i opieczona kromka tostowego chleba posiada tylko 70 kcal.
Właściwie nie ma przeciwwskazań do jedzenia tzw. białego pieczywa, o ile się nie ma alergii na gluten. Ten rodzaj chleba jest najłagodniejszy dla naszego żołądka. Dlatego najczęściej jest zalecany dla dzieci i osób ze wrzodami żołądka lub innymi problemami gastrycznymi. Natomiast chleb pszenny odradza się osobom na diecie odchudzającej oraz cukrzykom ze względu na wartość indeksu glikemicznego.
Indeks glikemiczny a chleb pszenny
Indeks glikemiczny (IG) określa nam procentowo tempo wzrostu poziomu glukozy we krwi po spożyciu produktu. Wartość ta jest porównywana ze spożyciem identycznej dawki węglowodanów w postaci glukozy. Zatem IG przedstawia jak dany produkt spożywczy, wpływa na naszą glikemię. Im IG jest wyższe, tym wyższy będzie wzrost glikemii (cukru) po spożyciu danego produktu.
Natomiast tempo wzrostu cukru w organizmie wpływa bezpośrednio na metabolizm, czyli spalanie węglowodanów. Im to tempo jest szybsze, a poziom cukru wyższy, tym metabolizm się spowalnia. Co powoduje, że niestrawiony posiłek jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej w organizmie.
Obecnie wiadomo, że w procesie odchudzania najistotniejszą sprawą nie jest redukcja samych kalorii, ale dobieranie tak potraw i stosowanie takich produktów żywnościowych w diecie, aby nie podnosiły cukru we krwi, czyli o niskim lub średnim indeksie glikemicznym. Produkty o niskim i średnim indeksie glikemicznym posiadają IG na poziomie 60 i mniej.
Ponadto IG ma również wpływ na uczucie sytości. Na ogół produkty o dość wysokim IG (powyżej 60) powodują, że po ich spożyciu czujemy się nadal głodni, albo niedojedzeni.
Chleb pszenny ma IG 70, co stawia go w rankingu produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Bagietka pszenna lub bułka pszenna posiadają nawet IG 90. Natomiast dla przykładu pieczywo żytnie ma IG na poziomie 50-60. Dlatego pieczywo pszenne uważane jest za produkt o najwyższym IG w porównaniu do wyrobów piekarniczych, pieczonych z innych rodzajów mąki.
Zarówno osoby cierpiące na cukrzyce, jak i te odchudzające się powinny zwracać szczególną uwagę na poziom i tempo wydzielania się cukru we krwi po posiłku. Od tego zależą efekty redukcji tkanki tłuszczowej oraz wartość wskaźnika insuliny w organizmie.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.