Jajko sadzone to dość popularna propozycja na odżywcze śniadanie. Uważane za zdrowe i dające energię na cały dzień. Jednak czy na pewno ? Amerykanie uwielbiają jeść jajka na śniadanie w stylu tzw. wiedeńskim, czyli smażone pod przykryciem z dodatkiem tłuszczu i wody. Druga propozycja to ze skwierczącym bekonem.
U nas jajka sadzone na ogół smaży się na maśle lub innym tłuszczu i bardziej podawane są, jako dodatek do obiadu niż na śniadanie. Ile kalorii ma jajko sadzone oraz jakie wartości odżywcze dowiesz się w tym artykule.
Ile kalorii zawiera jajko sadzone?
Jedno jajko sadzone waży ok. 55 g. Smażone bez tłuszczu ma zaledwie ok. 90 kcal, co daje 166 kcal w 100 g tego produktu. Natomiast jajko smażone na maśle ma 196 kcal w 100 g, zaś w jednym jajku sadzonym bez masła mamy 108 kcal. W drugim przypadku niestety tłuszcz dodaje kalorii całej potrawie. Kalorie w jajku sadzonym pochodzą z tłuszczy 70 %, Białek 28 % i węglowodanów 2 %.
Niemniej jednak kaloryczność klasycznego smażonego jajka sadzonego na maśle odpowiada 5% dziennemu zapotrzebowaniu energetycznemu człowieka o średniej wadze i aktywności fizycznej. Jak na samo śniadanie ta energetyczność jest stosunkowo mała. Produkt ten uważany jest za niskokaloryczny.
Wartości odżywcze jajka sadzonego
Mała zawartość kalorii stawia ten produkt, jako dietetyczny w grupie produktów nabiałowych. Spożywanie jajek sadzonych na diecie wydaje się dość dobrym wyborem, co prawda są też inne produkty nabiałowe, równie nadające się na dietetyczne danie. Zatem popatrzmy sobie na wartości odżywcze jajka sadzonego:
- Białko – jajka sadzone zawierają 13.6 g białek w 100 g, co daje 7,5 g w jednym jajku.
- Węglowodany – smażone jajka (100 g) to 8.83 g, zaś w jednym jajku to 0,5 g
- Tłuszcze – smażone jajka mają 21 g (100 g), jedno jajko sadzone ma ok. 11 g tłuszczu.
Jajka sadzone nie zawierają błonnika pokarmowego.
Czy warto jeść jajko sadzone?
Niezależnie czy jesz je gotowane, czy smażone, w każdej swojej postaci jajko jest zdrowym produktem żywnościowym. Jajko jest bogatym źródłem witamin z grupy A, D, E, K, a także z grupy B. Ponadto posiada niezbędne składniki mineralne, potrzebne dla prawidłowego rozwoju naszego organizmu, takie jak: fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk, selen.
Żółtko w jajku uważane jest, za najbardziej wartościowe, ponieważ zawiera przeciwutleniacz beta-karoten i luteinę, chroniącą przed szkodliwym promieniowanie UVA i UVB, a także zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej oraz poprawia widzenie.
Warto tutaj podkreślić, że jedna z najbardziej wartościowych potraw z udziałem jajka jest jajko sadzone, ponieważ na ogół żółtko w tej obróbce cieplnej nie jest ścinane lub pozostaje z formie półpłynnej, dzięki nie traci swoich wartości odżywczych.
Jajko sadzone a cholesterol
Jeszcze do niedawna uważano, że jajka zawierają dużo cholesterolu, który odpowiedzialny jest za zmiany miażdżycowe w naszym organizmie. Dlatego lekarze nie zalecali jeść za dużo jajek. Obecnie już wiadomo, że jest to nie prawdą, że jajka podnoszą cholesterol we krwi. Jajka mają korzystny skład kwasów tłuszczowych w stosunku ilościowym tzw. złego tłuszczu do dobrego. Na 5 g tłuszczu, zawierają tylko 0,1 g „złych” kwasów tłuszczowych. Pozostała ich część to nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy omega-3 i omega-6.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.