Kanapki do pracy czy tradycyjne śniadanie trudno wyobrazić sobie bez jakiejkolwiek wędliny. Szynka to numer jeden i poważna konkurencja dla kiełbasy. Większość osób uwielbia ten wyrób wędliniarski. Mało kto zastanawia się ile kryje w sobie kalorii. Jeśli jesteś ciekawy jak wyglądają liczby w przypadku szynki to koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Kalorie w szynce – ile ich jest?
Szynka powstaje z różnych gatunków mięsa, poza tym proces jej produkcji bywa naprawdę odmienny. Na sklepowych pólkach znajdziemy głównie produkty wieprzowe, a także drobiowe, które są poddane przeróżnej obróbce termicznej. Gotowanie, wędzenie, pieczenie, konserwowanie na sucho bądź na mokro – to najpopularniejsze metody. Szynka miewa także dodatki smakowe, na przykład posypki. Ile znajdziemy w niej kalorii? Oto kilka najpopularniejszych wyrobów wędliniarskich wraz z kalorycznością:
- szynka gotowana 100 g – 103 kcal
- szynka z indyka 100 g – 124 kcal
- szynka z kurczaka 100 g – 98 kcal
- szynka z wieprzowiny 100 g – 145 kcal
- szynka wędzona 100 g – 145 kcal
- szynka konserwowa 100 g – 97 kcal
- szynka parmeńska 100 g – 135 kcal
- szynka gotowana 100 g – 103 kcal
- szynka pieczona 100 g – 273 kcal
- szynka Molińska z kurczaka 100 g – 140 kcal
- szynka wiejska Sokołów 100 g – 119 kcal
- szynka z wędzarni Kraina Mięsa 100 g – 165 kcal
- szynka z beczki Duda 100 g – 140 kcal
- szynka drobiowa mielona Delikatesowa 100 g – 102 kcal.
Plasterek tego rodzaju wędliny waży około 22 g, więc trzeba mieć to na uwadze, gdy skrupulatnie liczymy dobowe spożycie kalorii. Pamiętaj, że to co dodasz do szynki ma ogromne znaczenie w kwestii kaloryczności, jak i smaku. Plasterek szynki jest doskonały do kanapek, zapiekanek, tostów, a także tortilli czy też do innych dań. Keczup, sosy, pieczywo oraz warzywa – wszystko w zasadzie podbija kaloryczność!
Jaka szynka jest najzdrowsza?
Szynka to wyrób garmażeryjny, który może być z kością lub nie. Wersja produkowana przemysłowo będzie gorszej jakości od tej pochodzącej z masarni, gdzie stosuje się tradycyjne metody. Bezapelacyjnie szynka jest źródłem białka, poza tym ma w sobie dobrze przyswajalne żelazo. Nie można jednak zapominać, że to wyrób ciężkostrawny, który kryje w sobie sporo nasyconych kwasów tłuszczowych. To niestety, ale sprzyja podwyższeniu cholesterolu, a także zwiększa ryzyko występowania miażdżycy, zawałów serca oraz chorób niedokrwiennych serca. Dodatkowo duża ilość soli w szynce sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. To w wielu wypadkach skutkuje również zaburzeniem pracy gospodarki elektrolitowej. Ciekawostką jest fakt, że ogromne dawki fosforu mogą wypłukiwać wapń z organizmu, dlatego też ten wyrób wędliniarski kobiety w ciąży powinny spożywać tylko w niewielkich ilościach, tak samo jak dzieci i osoby starsze. Zjedzenie raz na czas plasterka nie powinno przynieść większych szkód dla organizmu. Zawsze kupuj wysokiej jakości produkty!
Dlaczego warto kupować szynkę wysokiej jakości?
W sklepie powinniśmy dobrze przeanalizować skład każdego produktu, a nie sugerować się ceną czy ładnym opakowaniem. Im więcej mięsa w szynce tym oczywiście lepiej. Producenci potrafią z 1 kg przygotować naprawdę dużo więcej wędliny, więc czymś muszą uzupełniać „resztę”. Równie ważną rzeczą jest to, czy to artykuł produkowany masowy, czy pochodzący od lokalnych rzeźników. Tradycyjne metody peklowania mięsa i obróbki termicznej są oczywiście najkorzystniejsze dla naszego zdrowia. Uważaj za to na konserwanty, wzmacniacze smaku i inne podobne składniki, które wielokrotnie pojawiają się na etykiecie niejednej szynki.
Niska cena zazwyczaj łączy się z kiepską jakością. Nim sięgniesz po promocyjny produkt czytaj skład. Zawsze można w domu samodzielnie upiecz szynkę. Mięso wieprzowe lub drobiowe doprawiamy do smaku, na przykład ziołami, solą i pieczemy, gotujemy lub wędzimy. Wybieraj jednak produkty na pieczeń wysokiej jakości, czyli bez antybiotyków itd.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.