Niezbędnym składnikiem w każdej kuchni jest jajko. Używamy go do przygotowania wielu dań, od wytrawnych, po słodkie. 100 gram jajka ma dokładnie 150 kalorii, ale jak to wygląda w przypadku pojedynczych jajek przygotowanych na różny sposób? Sprawdź!
Kaloryczność różnych rodzajów jajek
W przypadku jajka kurzego kaloryczność jest różna, ponieważ zależy od samego sposobu przygotowania. Surowy produkt ma jedynie 48 kalorii. Natomiast po obróbce termicznej zdecydowanie ta wartość wzrasta.
- Jajko na miękko zawiera około 88 kalorii;
- Jajko surowe ma 139 kalorii w 100g;
- Jajko na twardo ma 93 kalorie;
- Jajecznicy ma około 170 kalorii;
- Jajko sadzone ma nieco mniej, tylko 130 kalorii;
- Jajko od kury zielononóżki ma 24 kalorie;
- Przepiórcze jajko zawiera tylko 20 kalorii;
- Gęsie jajko ponad 260 kalorii;
- Jajko pochodzące od kaczki ma około 127 kalorii.
Pamiętaj, że ilość kalorii rośnie wraz z dodawanymi składnikami do potraw, w tym tłuszczu użytego do smażenia. 1 łyżka majonezu, na przykład to bomba 200 kalorii.
Czy jajko jest zdrowe? Poznaj jego właściwości odżywcze
W sklepach mamy jajka od kur hodowanych w różnych warunkach. Ekologiczne posiadają oznaczenie 0, te z wolnego chowu 1, a 2 są z chowu ściółkowego. Najtańsza odmiana pochodzi z chowu klatkowego, czyli ma symbol 3.
Jajko zawiera wiele cennych składników, które działają dobroczynnie nie tylko na organizm, ale również na wygląd skóry, włosów i paznokci. Dlatego ten składnik spożywczy można wykorzystać na wiele sposobów, nawet do tworzenia domowych kosmetyków, na przykład masek lub odżywek. W kuchni jajko przyda się do przyrządzenia większości dań – ciast, placków, farszy, czy panierek.
Jajko zawiera sporo składników odżywczych, między innymi:
- białko
- kwasy tłuszczowe – nasycone, jednonienasycone, wielonienasycone, omega 3
- witaminę A
- witaminę E
- witaminy z grupy B
- witaminę K
- witaminę C
- kwas foliowy oraz pantotenowy
- żelazo
- wapń
- mangan
- sód
- cynk
- potas.
Proporcje wyżej wymienionych elementów są różne w zależności od sposobu hodowli kur. Oczywiście najwięcej dobroczynnych właściwości posiadają ekologiczne produkty.
Związki skumulowane w jajku wpływają na wiele narządów, przede wszystkim na pracę mózgu i układu nerwowego. Dodatkowo przyspieszają metabolizm po spożyciu alkoholu, działają dobroczynnie też na wzrok.
Ile jajek można jeść w ciągu dnia?
Cholesterol w jajku – szkodzi, czy nie?
Od lat pojawiają się informacje o wysokiej zawartości cholesterolu w jajku. Jest on tylko i wyłącznie w żółtku, ponieważ w białku nie występuje. W jednym produkcie mamy około 180 mg. Co ciekawe to jest prawie cała dawka sugerowana do przyjęcia w ciągu jednego dnia.
Na szczęście organizm doskonale radzi sobie z tym i spokojnie można w przeciągu doby spożyć nawet 3 sztuki jajek. Ograniczenia powinny wprowadzić osoby cierpiące na hipercholesterolemię. Tu można zjeść maksymalnie 2-3, ale na cały tydzień.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.