Kiełbasa to popularny wyrób wędliniarski. Na rynku znajdziemy sporo propozycji zrobionych z różnych gatunków mięs, poza tym te z dodatkami. Ile kalorii ma kiełbasa? Jakie wartości odżywcze tu się skrywają? W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegółowe dane. Koniecznie sprawdź!
Wartości odżywcze kiełbasy
Rynek wędliniarski jest bogaty, dlatego typów kiełbasy jest sporo. Różnią się od siebie ceną, składem oraz innymi, choć drobnymi detalami. Z reguły w 100 g produktu mamy 17 g białka, 23 g tłuszczu, do tego brak tu węglowodanów. Wartości mogą być niekiedy dużo niższe, gdy wybierzemy już zupełnie inny rodzaj wędliny. Jeśli chodzi o wartości odżywcze, kiełbasa to źródło pełnowartościowego białka, ale i cholesterolu. Mamy tu jednak witaminy z grupy B, sód, fosfor, żelazo, cynk, magnez oraz wapń.
Ile kalorii ma kiełbasa?
Ciekawostką jest to, że kiełbasa w zależności od rodzaju użytego mięsa i pozostałych składników może być produktem nisko, jak i wysokokalorycznym. Również sposób przygotowywania w pewien sposób wpływa na ten czynnik. Jak prezentuje się ta wartość? W 100 g mamy:
- kiełbasa grillowa – 251 kcal
- kiełbasa biała – 250-300 kcal
- kiełbasa śląska – 295 kcal
- kiełbasa wiejska – 226 kcal
- kiełbasa swojska – 226 kcal
- kiełbasa podwawelska – 254 kcal
- kiełbasa smażona – 333 kcal
- kiełbasa drobiowa – 172 kcal
- kiełbasa gotowana – 339 kcal
- kiełbasa pieczona – 262 kcal.
Pamiętaj, że wszelkiego rodzaju sosy, majonezy i inne dodatki znacząco podnoszą kaloryczność kiełbasy!
Czy kiełbasa jest zdrowa?
Kiełbasa to połączenie mięsa, tłuszczu, przypraw i dodatków spulchniających oraz środków aromatyzujących. Zmielona oraz dobrze wyrobiona masa umieszczana jest w osłonce naturalnej bądź sztucznej. Ten wędliniarski produkt poddaje się obróbce termicznej, czyli gotowaniu, tudzież konserwacji, między innymi chodzi o suszenie, a także o wędzenie. Czy kiełbasa jest zdrowa? To zależy jaki artykuł wybierzesz, bo skład może być pomiędzy typami naprawdę bardzo rozbieżny. Nie da się ukryć, że kiełbasa jest źródłem białka, choć ma dużo tłuszczu, który spożywany w nadmiarze może przyczynić się do otyłości. Warto wobec tego zachować umiar w ilości, poza tym zwrócić uwagę na formę przygotowania.
Kiełbasa – czy to dobry wybór na diecie?
W czasie kuracji odchudzającej staramy się wykluczyć kaloryczne i tłuste produkty spożywcze. Nie da się ukryć, że w większości przypadków kiełbasa zalicza się do tej grupy. Trzeba również zwrócić uwagę na sposób przyrządzania, bo ta smażona na tłuszczu zyskuje automatycznie dodatkowe kalorie. Podobnie jest, gdy wybieramy wariant z serem. Zjedzenie na diecie kiełbasy raz na czas w niewielkiej ilości nie będzie negatywnie wpływać na organizm. Musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach! Zawsze bez względu na to, czy jesteś na diecie, czy też nie podczas zakupu kiełbasy dobrze sprawdź skład. Stawiaj na wysoką jakość, czyli na towar bez sztucznych dodatków, na bazie dużej ilości mięsa (przynajmniej 80-90%), a także bez sporych dawek soli.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.