pomidory w czarnej misce

Ile kalorii ma pomidor? Malinowy, koktajlowy, śliwkowy i suszone


Zarówno świeże pomidory, jak i przetworzone są idealnym dodatkiem do wielu smakołyków. To czerwone warzywo skrywa w sobie mnóstwo smaku oraz wartości odżywczych. Klasyczny czerwony pomidor zawiera około 30 kalorii. Ile zawierają kalorii inne pomidory?


Kalorie w pomidorze

Czerwone warzywo ukryte w gładkiej skórce to pomidor, w większości składa się on z wody. Jest zatem doskonałym rozwiązaniem dla osób na diecie.

  • Pomidor koktajlowy ma około 3 kalorii w jednej sztuce;
  • Pomidor malinowy ma około 23 kalorie w 100g;
  • Pomidor śliwkowy ma 22 kalorie w 100g;
  • Klasyczny pomidor ma około 26-33 kalorii;
  • Pomarańczowy czy zielony pomidor ma około 40 kalorii;
  • Suszone pomidory zawierają 258 kalorii w 100 gramach;
  • Pomidory w zalewie z oleju mają około 350 kalorii w 100 gramach;
  • Duszone pomidory zawierają 80 kalorii.
  • Tutaj znajdziesz ile kalorii ma zupa pomidorowa w różnych odsłonach

Jakie są właściwości zdrowotne pomidora? Witaminy i minerały

Pomidory są nie tylko smaczne, ale również niezwykle zdrowe. To popularne warzywo skrywa w sobie mnóstwo witamin, między innymi C, K, E, B3, B6, czy H. Do tego jest  bogate w magnez, potas, mangan, miedź, sód, beta karoten oraz w antyoksydanty.

Mamy jeszcze wysoką zawartość likopenu, czyli substancji pochodzenia roślinnego, to właśnie ona odpowiada za charakterystyczną czerwoną barwę. Ten antyutleniacz pomaga w chorobach serca oraz układu krwionośnego, poza tym spowalnia proces starzenia. Za to ukryte w pomidorach sole bromu działają uspokajająco.

Właściwości moczopędne doskonale wpływają na pracę nerek, mało tego przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn. Dość spora ilość błonnika zapewnia na dłuższy czas poczucie sytości, niweluje też zaparcia. Kolagen natomiast wpływa dobroczynnie na skórę.

  Dieta niskotłuszczowa - zalecane i dozwolone produkty oraz przepisy

Pomidory powinny jeść dzieci i młodzież zwłaszcza w okresie wzrostu, a także osoby chorujące na stawy, nerki, czy serce. Czerwone warzywo wyśmienicie sprawdza się w diecie sportowców, u ludzi z cukrzycą bądź insulinoodpornością. Dlaczego? Ponieważ ma bardzo niski indeks glikemiczny, wartość świeżego pomidora wynosi 30.

Pomidory – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Pomidory ekologiczne są zdecydowanie bardziej bogatsze w likopen niż te pochodzące z masowych plantacji. Nie ważne, czy jesz świeże, czy przetworzone, ponieważ to warzywo i tak ma w sobie mnóstwo cennych składników odżywczych. Do tego po obróbce termicznej wartość naturalnej substancji, czyli likopenu wzrasta.

Co więcej w połączeniu z tłuszczem, na przykład z oliwą z oliwek przyswajalność tego składnika jest większa. Włącz zatem do swojej diety keczup, a także sok pomidorowy. Wykorzystuj pomidory z puszek do tworzenia sosów oraz zup.

Staraj się nie łączyć pomidorów z ogórkiem, ponieważ enzymy z zielonego warzywa niszczą witaminę C.


 

Dodaj komentarz