Zarówno świeże pomidory, jak i przetworzone są idealnym dodatkiem do wielu smakołyków. To czerwone warzywo skrywa w sobie mnóstwo smaku oraz wartości odżywczych. Klasyczny czerwony pomidor zawiera około 30 kalorii. Ile zawierają kalorii inne pomidory?
Kalorie w pomidorze
Czerwone warzywo ukryte w gładkiej skórce to pomidor, w większości składa się on z wody. Jest zatem doskonałym rozwiązaniem dla osób na diecie.
- Pomidor koktajlowy ma około 3 kalorii w jednej sztuce;
- Pomidor malinowy ma około 23 kalorie w 100g;
- Pomidor śliwkowy ma 22 kalorie w 100g;
- Klasyczny pomidor ma około 26-33 kalorii;
- Pomarańczowy czy zielony pomidor ma około 40 kalorii;
- Suszone pomidory zawierają 258 kalorii w 100 gramach;
- Pomidory w zalewie z oleju mają około 350 kalorii w 100 gramach;
- Duszone pomidory zawierają 80 kalorii.
- Tutaj znajdziesz ile kalorii ma zupa pomidorowa w różnych odsłonach
Jakie są właściwości zdrowotne pomidora? Witaminy i minerały
Pomidory są nie tylko smaczne, ale również niezwykle zdrowe. To popularne warzywo skrywa w sobie mnóstwo witamin, między innymi C, K, E, B3, B6, czy H. Do tego jest bogate w magnez, potas, mangan, miedź, sód, beta karoten oraz w antyoksydanty.
Mamy jeszcze wysoką zawartość likopenu, czyli substancji pochodzenia roślinnego, to właśnie ona odpowiada za charakterystyczną czerwoną barwę. Ten antyutleniacz pomaga w chorobach serca oraz układu krwionośnego, poza tym spowalnia proces starzenia. Za to ukryte w pomidorach sole bromu działają uspokajająco.
Właściwości moczopędne doskonale wpływają na pracę nerek, mało tego przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn. Dość spora ilość błonnika zapewnia na dłuższy czas poczucie sytości, niweluje też zaparcia. Kolagen natomiast wpływa dobroczynnie na skórę.
Pomidory powinny jeść dzieci i młodzież zwłaszcza w okresie wzrostu, a także osoby chorujące na stawy, nerki, czy serce. Czerwone warzywo wyśmienicie sprawdza się w diecie sportowców, u ludzi z cukrzycą bądź insulinoodpornością. Dlaczego? Ponieważ ma bardzo niski indeks glikemiczny, wartość świeżego pomidora wynosi 30.
Pomidory – co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Pomidory ekologiczne są zdecydowanie bardziej bogatsze w likopen niż te pochodzące z masowych plantacji. Nie ważne, czy jesz świeże, czy przetworzone, ponieważ to warzywo i tak ma w sobie mnóstwo cennych składników odżywczych. Do tego po obróbce termicznej wartość naturalnej substancji, czyli likopenu wzrasta.
Co więcej w połączeniu z tłuszczem, na przykład z oliwą z oliwek przyswajalność tego składnika jest większa. Włącz zatem do swojej diety keczup, a także sok pomidorowy. Wykorzystuj pomidory z puszek do tworzenia sosów oraz zup.
Staraj się nie łączyć pomidorów z ogórkiem, ponieważ enzymy z zielonego warzywa niszczą witaminę C.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.