Przeciętnie przez zimę przybywa ok. 2 kg na wadze. Wiosna to dobry sposób na przywrócenie formy i atrakcyjnego wyglądu. Warto zatem pomyśleć o zmianie codziennej diety, a przy okazji uzupełnić nasz organizm w wartościowe składniki odżywcze.
Wiosna to okres porządków i przymiarki ubrań ze zeszłego sezonu wiosenno- letniego. Warto zatem też zrobić małą rewolucję w naszej lodówce i na talerzu. Radykalna dieta nie jest dobrym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów, które nam przybyły podczas zimy. Wtedy na siłę i tymczasowo ograniczamy ilość spożywanych kalorii, co wywołuje stres i rozdrażnienie, a w konsekwencji efekt jojo po przejściu drakońskiej diety. Warto zatem przestawić się na zdrowe odżywianie.
Nowalijki w naszej diecie na wiosnę i lato
Zadbajmy o uzupełnienie składników odżywczych, których zabrakło nam podczas zimy. Dieta bogata w owoce i warzywa uzupełni deficyty witamin i składników mineralnych. Niemniej jednak wiosenne nowalijki powinny być niewielkim dodatkiem do potraw, a nie ich podstawą. W pierwszym okresie wiosny spożywajmy nowalijki nie korzeniowe, czyli te rosnące nad ziemią, takie jak: ogórki, koperek, botwinkę czy szczypiorek. W pełni wiosennej aury możemy sięgnąć po te korzeniowe, czyli rzodkiewkę czy młode buraczki. Najwięcej nawozów i środków ochrony roślin kumuluje się pod skórką warzyw korzeniowych, dlatego przy tej okazji warto je obierać.
Rzodkiewka a szczypiorek. Idealne uzupełnienie diety na lato
Rzodkiewka to najbardziej popularne warzywo na kanapki i do wiosennych lekkich sałatek. Pomaga ona obniżyć ciśnienie krwi i wspomaga leczenie chorób wątroby. Zawiera aktywne antyutleniacze, przeciwdziałające działaniu wolnych rodników w organizmie. Ponadto jest bogatym źródłem białka, cukrów i soli mineralnych, ale posiada niewiele witamin.
Szczypiorek zawiera sporo soli mineralnych i witamin oraz pobudza przemianę materii. Ma także silne własności bakteriobójcze. Jego zalety są zbliżone do roślin liliowatych, czyli cebuli i czosnku. W składzie szczypiorku znajdziemy m.in. sód, potas, magnez, fosfor, żelazo, chlor, witaminy: C, B1, B2 oraz PP.
Dieta na wiosnę i lato. Wybierz warzywa!
Walory zewnętrzne stanowią podstawę wyboru wartościowych warzyw. Przy okazji nie sugerujmy się pierwszym widokiem, tylko dokładnie sprawdźmy ich jakość. Warto przy tym upewnić się skąd pochodzą. Najlepsze produkty roślinne są z upraw ekologicznych, gdzie używa się naturalnych nawozów, takich jak np. kompostu. Niektóre nowalijki, takie jak rzeżucha, szczypiorek czy koperek możemy wyhodować we własnym domu. Wczesną wiosną można również spożywać świeże warzywa importowane, które rosną przez cały rok w ciepłych krajach np. pomidory i papryka.
Dieta na lato. Co zmienić?
5 posiłków dziennie to podstawa każdej diety. Przy tym dania lekko strawne, jedzone co 3 godziny. Dania nie powinny być duże, a zaspakajać jedynie nasze uczucie głodu, nie przeciążając przy tym żołądka. To pozwoli nam na szybkie trawienie i spalanie spożywanego jedzenia, co przyczynia się do pobudzenia naszego metabolizmu i utraty tkanki tłuszczowej. W trakcie wiosennej diety warto wyeliminować słodycze z naszego menu. Zamiast nich możemy chrupać rzodkiewki, ogórki i kiełki wiosenne. Zaspokoją głód, a przy tym nie mamy poczucia winy, że obiadami się nadmiernie.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.