Kiszonki w okresie jesienno-zimowym są bazą wielu dań. Kapusta kiszona jest bardzo popularna, zwłaszcza w czasie świąt. Dodaje się ją, między innymi do bigosu i pierogów.
Kalorie w kapuście kiszonej – ile ich jest?
Kapusta biała po drobnym posiekaniu oraz doprawieniu zostaje poddana procesowi fermentacji w beczkach. W trakcie tego cyklu rozkładają się cukry, a kwas mlekowy nadaje charakterystyczny kwaśny smak. Tak powstaje kiszona kapusta o specyficznym zapachu. Ile kalorii ma kiszona kapusta? 100 gramów kapusty kiszonej ma to 22 kalorie, to bardzo mało. Nawet zjedzona większa porcja nie da dużej wartości.
Kapusta kiszona może być jedzona na surowo, jako przekąska bądź dodatek do dań, jak również spożywana po obróbce termicznej, na przykład po ugotowaniu, czy upieczeniu. Wiadomo, że po dodaniu do niej innych składników suma kalorii mocno wzrośnie. Mięso, tłuste sosy, ciasto z białej mąki, makarony – te elementy znacząco podniosą wartość.
Wyjątkowe właściwości zdrowotne kapusty kiszonej
Kiszonki są bardzo zdrowe, ponieważ kumulują w sobie bakterie kwasu mlekowego, które dobroczynnie wpływają na układ trawienny, przede wszystkim na zachowanie właściwej flory bakteryjnej. W kapuście kiszonej znajdziemy poza tym witaminę C, potas, żelazo, wapń, witaminę A, a także K i to w dużej ilości.
Do tego jest masa przeciwutleniaczy, które zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. To warzywo po fermentacji ma właściwości przeciwzapalne. Poza tym to jest źródło błonnika pokarmowego oraz kwasu askorbinowego.
Spożywanie kapusty kiszonej korzystnie wpływa na ludzki organizm. Zyskujemy:
- obniżenie poziomu cholesterolu we krwi
- regulację poziomu glukozy we krwi
- wzmocnienie odporności
- widoczną poprawę stanu skóry oraz włosów za sprawą pierwiastka siarki
- zmniejszenie stanów zapalnych
- regulację temperatury ciała, zarówno podwyższenie, jak i obniżenie w zależności od sytuacji
- pracę układu trawiennego, zapobiegamy głównie zaparciom
- zmniejszenie obrzęków.
Również zapobiegamy niedokrwistości, czy anemii. Kiszona kapusta pomaga łagodzić objawy kaszlu, a także wspomaga oczyszczanie organizmu. Co więcej, wykazuje działanie lecznicze na wątrobę, śledzionę, żylaki odbytu, miażdżycę, czy reumatyzm. Najlepiej w tej sytuacji sięgnąć po sam sok z kapusty kiszonej, to też naturalny probiotyk.
Te wszystkie prozdrowotne właściwości oraz witaminy mamy w dużej ilości tylko w kapuście kiszonej, a nie kwaszonej za pomocą octu! Często w sklepach znajdziemy właśnie tę „oszukaną” wersję, dlatego warto dokładnie dopytać sprzedawcę lub przeczytać skład produktu. Dlaczego? W tej odsłonie jest zdecydowanie mniej kwasu mlekowego, ponieważ nie doszło do procesu fermentacji. Do tego smak jest łagodniejszy, ale za to mocno czuć ostry charakterystyczny zapach octu.
Kto powinien unikać spożywania kapusty kiszonej?
Niestety, kapusta kiszona nie jest odpowiednia dla wszystkich. Głównie, dlatego że znajdziemy w niej mnóstwo sodu, jak również soli. Zbyt duża dawka tych składników nie jest polecana dla:
- osób cierpiących na nadciśnienie
- ludzi z przewlekłymi chorobami układu pokarmowego
- osób mających problemy z układem naczyniowo-sercowym.
Nadmierną porcję sodu można usunąć z kapusty kiszonej poprzez jej wypłukanie w zimnej wodzie. Powtórz tę czynność kilkukrotnie! Taki sam efekt osiągniemy po obgotowaniu, a następnie odlaniu wody.
Natomiast kwas mlekowy może podrażnić delikatną śluzówkę żołądka, więc w przypadku chorujących na wrzody zdecydowanie odradzamy jedzenie kapusty kiszonej właśnie z tego powodu. U osób z zespołem jelita wrażliwego mogą pojawić się wzdęcia oraz biegunki.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.