kobieta je zdrowe musli

Jak jeść w czasie kontuzji, żeby przyspieszyć regenerację i nie przytyć?


Kontuzja u sportowca lub osoby aktywnie uprawiającej sport nie jest niczym dziwnym. Unieruchamia nas na pewien czas i nie pozwala aktywnie uprawiać sportu. Tym samym zmienia się nasz sposób życia, a co za tym idzie, tracimy kontrolę nad wagą oraz naszą kondycją. Zmiana stylu życia, nie musi  jednak powodować przyrostu zbędnych kilogramów i utraty kondycji. Zobacz, jak o siebie zadbać w tym czasie.


Dieta w trakcie leczenia kontuzji

Dieta powinna wspomagać leczenie kontuzji i być odpowiednio skomponowana. Nasz organizm na każdym etapie potrzebuje wsparcia, dla szybszej jego regeneracji. Dlatego powinna:

  • przyśpieszać czas leczenia kontuzji
  • zmniejszać stany zapalne
  • łagodzić dolegliwości bólowe
  • przyśpieszać usuwanie opuchlizn
  • wzmacniać narząd ruchu i cały organizm
  • zapewniać odpowiednie nawodnienie organizmu

Jak nie przytyć podczas kontuzji?

Przerwa w treningu może powodować większe ryzyko przytycia i utraty wypracowanych efektów. Generalnie zaleca się, aby w trakcie regeneracji, zwiększyć kaloryczność posiłków o 15-30 procent. Trzeba jednak pamiętać, aby były to zdrowie kalorie.

Niemniej jednak jak trenowaliśmy dość intensywnie i nagle zaprzestaliśmy trenować, to takie zwiększenie ilości kalorii w diecie, może powodować ogólne zwiększenie wagi, a także zaburzenia metaboliczne. Jeżeli macie taką możliwość, to zdecydowanie warto zadbać o minimum ruchu w trakcie leczenia kontuzji.  A zaraz po jej wyleczeniu powrócić do normalnego treningu. Pamiętajcie, aby po powrocie nie forsować kontuzjowanej wcześniej części ciała, gdyż może to spowodować nawrót urazu.

Suplementacja to podstawa

W trakcie okresu rehabilitacji nasz organizm potrzebuje witamin i minerałów do szybszej regeneracji.  Wskazane są preparaty witaminowe o możliwie jak najwyższej jakości. Warto suplementować takie minerały jak: wapń, cynk, miedź oraz witaminę D3, które są niezbędne do regeneracji uszkodzonych tkanek. Pamiętajcie, że większość zwykłych suplementów witaminowych dostępnych w aptece nie zawiera odpowiedniej ilości aktywnej substancji czynnej i należy poszukać wyższej jakości preparatów.

  Dieta Ewy Chodakowskiej - poznaj zasady i jadłospis na 7 dni

Co jeść w trakcie rehabilitacji?

Przede wszystkim dieta musi być bogata w warzywa i owoce. Należy sięgać po dobre źródła węglowodanów, takie jak bataty, ryż czy komosa ryżowa. Ważnym aspektem są również produkty, będące źródłem białka, takie jak: drób, ryby, ale też wołowina, która dostarcza niezbędną ilość aminokwasów oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jako uzupełnienie diety, należy stosować zdrowe tłuszcze, takie jak olej z awokado, oliwa z oliwek extra virgin, orzechy włoskie, orzechy laskowe, migdały, czy masło orzechowe.

Warto pamiętać również o zdrowych probiotykach dla naszych jelit, czyli kiszonki, naturalne jogurty, naturalny kwas chlebowy itp. Pamiętaj, jedz pięć posiłków dziennie. Posiłek powinien być tak skomponowany, abyś nie przejadał się i czuł lekki niedosyt. Odstępy między posiłkami powinny mieć co najmniej trzy godziny. W czasie rekonwalescencji niezalecane są głodówki, czy drastyczne ograniczanie jedzenia.

Gotowe dania dla uprawiających sport

Pudełkowa dieta dla sportowca to doskonały wybór dla tych, co mają problemy z ułożeniem własnego menu. Jeżeli jesteś sportowcem i nie wiesz jak opracować swoją własną dietę, zawsze możesz skorzystać z doradztwa dietetycznego fachowców. Taki catering dietetyczny będzie pełnowartościowy i codziennie dostarczany pod drzwi Twojego domu, abyś mógł skupić się na treningu.

Catering dietetyczny nie jest dedykowany tylko sportowcom. Mogą z niego korzystać również osoby będące na diecie odchudzającej, czy nawet dla osób które cierpią na różnego rodzaju choroby, takie jak np. cukrzyca czy zapalenie jelita grubego.

Dieta pudełkowa to zestaw odpowiednio zbilansowanych dań, dopasowanych do Twoich potrzeb. Wszystkie produkty używane do przygotowywania potraw, są najwyższej jakości. Dzięki temu nie musisz się martwić, że spożywasz niezdrowe produkty. Catering dietetyczny to idealne rozwiązanie dla tych, którym zależy na wysokiej jakości stylu życia, szczupłej sylwetce i doskonałej kondycji fizycznej na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *