Gofry jest to letni hit nadmorskich kurortów, choć w zasadzie przez cały rok ten przysmak cieszy się ogromną popularnością. Jakie wartości odżywcze skrywa? Ile kalorii mają gofry? W naszym artykule znajdziesz wszystkie dane!
Wartości odżywcze gofrów
Gofry są to wafelki wykonane z ciasta naleśnikowego. Robi się je w specjalnych praskach bądź w gofrownicy. W każdym kraju obowiązuje nieco inna receptura. Gofry powstają najczęściej z ciasta na bazie mąki pszennej, jajek, mleka, proszku do pieczenia, soli i słodzików. Skład poszczególnych wariantów może się od siebie nieco różnić w zależności od użytych produktów. Jeśli chodzi o wartości odżywcze, ten przysmak z reguły kryje w sobie w 100 g około 8,4 g białka, do tego 23 g tłuszczu i 52 g węglowodanów. Dodatkowo są niewielkie ilości soli – wynoszą 0,6 g.
Ile kalorii ma gofr?
Gofry kupimy gotowe hermetycznie pakowane, poza tym są dostępne świeże w wielu lokalach gastronomicznych, a także w popularnych sieciowych sklepach spożywczych, choć równie dobrze możemy przygotować je samodzielnie w domu o ile posiadamy potrzebny do tego sprzęt. Znajdziemy przede wszystkim klasyczną wersję, czyli bez niczego, jak i z wieloma dodatkami. Ile kalorii ma gofr? Poniżej znajdziesz wartości w przeliczeniu na 100 g:
- klasyczny gofr – 291 kcal
- gofr z dodatkiem bitej śmietany – 400 kcal
- gofr z owocami – miej więcej 324 kcal, choć dużo tu zależy od rodzaju użytych owoców
- gofry belgijskie, które w składzie mają drożdże – prawie 500 kcal
- gofry orkiszowe – 152 kcal
- gotowe gofry z piekarni Lidl – 466 kcal.
Trzeba pamiętać, że średniej wielkości gofr ma tylko 131 kcal, ale waży on około 45 g. Jeśli dodamy na wierzch jeszcze, między innymi sosy, dżemy, kremy czekoladowe, posypki i inne smakołyki to automatycznie kaloryczność mocno wzrośnie. Co ciekawe, wartość może być bardzo zbliżona do pełnowartościowego posiłku, na przykład do tradycyjnego obiadu.
Czy gofry są zdrowe?
Gofry są pyszne i z pewnością wiele osób ma do nich słabość, ale czy są zdrowe? Niestety, kryją w sobie masę węglowodanów, dlatego też są dość kaloryczną przekąską nawet bez dodatków. Zjedzone raz na czas nie zaszkodzą naszemu ciału, ale nie należy sięgać po nie zbyt często. Dlaczego? Mogą przyczynić się do otyłości, jak i do powstawania wielu chorób cywilizacyjnych. Ważne jest, aby mocno zwracać uwagę na skład. Stawiaj na typy z pełnoziarnistej mąki pozbawione sztucznych konserwantów. Najlepiej robić je samodzielnie, wtedy mamy pewność co w nich jest.
Czy powinno się jeść gofry na diecie?
Dieta wymaga od nas dużych zmian w codziennym menu. Czy można jeść wtedy gofry? To zależy na jaki wariant się zdecydujesz. Klasyki lepiej omijać szerokim łukiem. Co zamiast tego? Jeśli samodzielnie wykonasz ten smakołyk, na przykład bez cukru na bazie pełnoziarnistej mąki to z pewnością będzie zdrowsza alternatywa dla produktów gotowych pochodzących ze sklepowych półek. Zachowaj mimo wszystko umiar w ilości, jak i w zastosowanych dodatkach.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.