Czereśnie są jednym z darów lata. Ich cena co roku jest niebywale wysoka, mimo to smak tego owocu wynagradza wszystko. Wystarczy nawet kilka sztuk, aby poczuć ich wyjątkowy aromat. Ile kalorii mają czereśnie? Zobacz!
Kaloryczność czereśni – czy mają ich dużo?
Czereśnie mają głęboki rubinowy kolor, a wewnątrz posiadają pestkę, niekiedy są mylone z wiśniami. Te owoce to średnio kaloryczna przekąska. Garść świeżych ma w sobie około 50 kalorii, więc nie jest to dużo. Natomiast już cała szklanka 250 mililitrowa skrywa znacznie więcej, bo 180 kalorii.
W sklepach znajdziemy również czereśnie w innej postaci niż surowa. Suszone owoce są najbardziej kaloryczne, ponieważ mowa tu o 310 kaloriach w opakowaniu 100 gramowym. Taka sama ilość dżemu wysokosłodzonego kumuluje ponad 250 kalorii, a wersja niskosłodzona zdecydowanie mniej – tylko 154.
Na rynku często spotykamy także czereśnie mrożone. Ich wartość kaloryczna jest zbliżona do tych świeżych. Owoce poddane niskiej temperaturze mają w 100 gramach w zależności od marki nieco inną liczbę – 52-58 kalorii.
Jakie są właściwości czereśni?
Owoce pestkowe pod skórką skrywają pyszny miąższ, a także pestkę. Czereśnie to bomba witaminowa! Co zawierają? Przede wszystkim:
- silne przeciwutleniacze, czyli witaminę A i E
- witaminy z grupy B
- wapń
- żelazo
- jod – bardzo duża dawka!
- kwas foliowy
- fosfor
Czereśnie korzystnie wpływają na artretyzm, ponieważ wspomagają leczenie, a także zmniejszają ból. Skutecznie regulują ciśnienie krwi oraz stężenie cholesterolu. Te owoce wspierają przemianę materii, pracę układu trawiennego, jak i moczowego. Są bogate w przeciwutleniacze, a więc czereśnie spowalniają procesy starzenia się skóry, a nawet ograniczają ryzyko zachorowania na nowotwór.
Wykazują poza tym właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Wyśmienicie odkwaszają organizm oraz oczyszczają go z toksyn. Nie da się ukryć, że dobroczynnie działają na wiele części ludzkiego ciała:
- na kości
- na zęby
- na oczy
- na żołądek
- na serce
- na drogi moczowe.
Co więcej, czereśnie poprawiają napięcie skóry, do tego nadają jej zdrowy i promienny wygląd. Pobudzają też wzrost cebulek włosowych.
Kto może jeść czereśnie?
Osoby na diecie, dzięki spożywaniu czereśni wspomogą pracę układu trawiennego, jak i zwiększą wydolność organizmu oraz przyspieszą jego metabolizm.
Niski indeks glikemiczny sprawia, że te owoce są idealne dla cukrzyków. Co ciekawe wynosi jedynie 22! Czereśnie mają w sobie sporo cukru, ale bardzo niewiele sacharozy.
Czereśnie są polecane również dla kobiet w ciąży oraz dla dzieci i dla nastolatków. Dlaczego? Spora ilość witamin, a także mikroelementów wspomaga budowę kości i zębów, do tego działa zbawiennie na układ krwionośny. Wysokie stężenie jodu natomiast pomoże ludziom chorującym na tarczycę.
Trzeba pamiętać, że świeże czereśnie przez długi czas zalegają w żołądku, a więc nie są odpowiednie dla walczących z chorobami wrzodowymi, czy z nadwrażliwym żołądkiem.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.