Czy dieta ma wpływ na ładną skórę i cerę?


To, co jemy ma olbrzymi wpływ nie tylko na naszą figurę, ale także na ogólne funkcjonowanie organizmu. Bardzo często za różnego typu defekty i niedociągnięcia odpowiedzialność ponosi właśnie nieumiejętnie skomponowana dieta. Poprzez właściwy dobór codziennego menu będziemy w stanie zmienić życie nie do poznania – zyskamy olbrzymią porcję energii, ustabilizujemy pracę wszystkich organów i najzwyczajniej w świecie… wypiękniejemy.

Jak się okazuje, dieta to podstawowy czynnik, wpływający na wygląd i kondycję naszej skóry i włosów. Jeżeli mamy z nimi problemy, wciąż uskarżamy się na nadmierne wysuszenie, przetłuszczanie lub naczynkowość, a kolejne magiczne specyfiki nie dają pożądanych rezultatów, warto skupić się na jadłospisie i wnieść do niego konieczne zmiany.


Zły stan skóry – o czym świadczy

Wbrew pozorom kiepski stan naszej skóry, to nie tylko kwestia estetyczna. Skóra wypełnia w organizmie bardzo ważną rolę – to największy powierzchniowo organ, który spełnia ważną funkcję ochronną. Błyskawicznie reaguje także na wszelkie problemy, z którymi boryka się organizm. Pogorszenie jej wyglądu to jeden z objawów różnego typu jednostek chorobowych. Warto więc obserwować jej stan – jeżeli matowieje, szarzeje i traci kolor, oznacza to, że stan naszego zdrowia wymaga szczególnej troski. Skóra także starzeje się jako pierwsza. Niestety, kremy i inne cudowne specyfiki nie zapobiegną przemianom, należy je także wesprzeć odpowiednim odżywianiem.


Jadłospis dla pięknej cery

Nasz codzienny jadłospis powinien dostarczyć organizmowi coś więcej, niż tylko białka, tłuszcze i węglowodany. Ilość przyswajanych każdego dnia substancji jest olbrzymia. Najcenniejszym składnikiem pożywienia okażą się oczywiście witaminy i minerały, które mają olbrzymi wpływ na wygląd i stan naszej skóry. Bez wątpienia, powinniśmy zapewnić komórkom ich cały kompleks – tylko odpowiednio zbilansowana i właściwie przeliczona dieta odpowiednio odżywi organizm i znakomicie zadba o cerę. Na których składnikach należy skupić się szczególnie?

  Ile kalorii ma pierś z kurczaka? Gotowana, pieczona i smażona

Przede wszystkim na witaminach z grup A, B, C, D i E. To właśnie one sprawiają, że skóra jest sprężysta, zdrowa i ma piękny, atrakcyjny odcień. Oprócz tego musimy zadbać o dostarczanie odpowiednich minerałów – w tym przypadku kluczowy okaże się między innymi żelazo, selen, cynk, aminokwasy egzogenne i miedź. Co jeszcze okaże się naszym największym sprzymierzeńcem w walce o piękną i gładką skórę? Przede wszystkim konsekwencja. Komórki nie przestają się odnawiać, wobec czego regularnie potrzebują wsparcia i właściwego odżywienia. Zmieńmy nasz jadłospis w taki sposób, by każdego dnia dostarczać organizmowi najważniejszych substancji.


Co jeść dla zdrowej skóry?

Aby cieszyć się przez długie lata zdrową i jędrną skórą, powinniśmy uwzględnić w codziennej diecie następujące składniki:

– chude mięso i wątróbka dostarczą organizmowi wielu niezbędnych witamin, a przy tym nie obciążą organizmu. Tym samym staną się naszym najlepszym sprzymierzeńcem w walce o zdrową skórę.

– orzechy, rośliny strączkowe i pieczywo pełnoziarniste powinny stać się podstawą diety. Zawarta w nich witamina B sprawi, że skóra będzie odpowiednio nawilżona i pozbawiona przebarwień.

– Niezwykle ważna okaże się także margaryna, masło, pestki dyni i słonecznika. Pełen kompleks witamin, w tym witamin grupy E, zapobiega starzeniu się skóry i eliminuje zmarszczki. Wolne rodniki zapobiegną z kolei niszczeniu zdrowych komórek.

– Warzywa i owoce są prawdziwą witaminową bombą. Przede wszystkim powinny nam dostarczyć witaminy C, która kojarzy nam się wprawdzie z odpornością, ale ma także olbrzymi wpływ na stan naszej skóry.

– Beta-karoten – każdy z nas wie, jak prowitamina A wpływa na kolor i stan naskórka. Aby dostarczyć go organizmowi, spożywajmy marchew, szpinak, suszone morele, brzoskwinie i brokuły. Dzięki nim skóra będzie jędrna i nabierze piękny, zdrowy kolor.


5 thoughts on “Czy dieta ma wpływ na ładną skórę i cerę?

  1. Na podstawie Twojego wpisu stwierdzam, że moja dieta dla skóry jest łaskawa – jestem wegetarianką, jem dużo strączków, orzechów, warzyw i owoców. Także pod tym kątem jest dobrze 🙂

Dodaj komentarz