Jajecznica jest prostą w przygotowaniu potrawą, która jest znana od pokoleń. Swoją popularność zdobyła w krajach europejskich i w USA, jako danie na śniadanie. W zależności od kultury i narodowości różnie jest przyrządzana.
Anglicy jedzą jajecznicę z samych jajek, popularnie zwaną „scrambled eggs”, w Ameryce lubią ją z kawałkami smażonego bekony, a we Włoszech dają do niej pomidory, oliwki i wiele innych przysmaków. Jajecznica jest nie tylko przepysznym daniem, ale też posiada wiele walorów smakowych i wartości odżywczych.
Ile kalorii ma jajecznica w różnych formach?
Jajecznica usmażona z dwóch jaj na niewielkiej ilości oliwy lub masła posiada ok. 200 kcal. Natomiast dodatki do naszego dania jajecznego niestety, ale dodają energetyczności potrawie. Za to jajecznica z tej samej ilości jaj z dodatkiem grzybów (np. kurek) lub warzyw posiada już ok. 250 kcal. Grzyby i warzywa akurat są niskokaloryczne, ale mamy również dodatki bogate w węglowodany i wysokoenergetyczne, które mogą znaleźć się w tym daniu.
Najbardziej kaloryczna jest jajecznica smażona na boczku, kiełbasie lub szynce, która posiada już ok. 350 kcal. Należy przy tym podkreślić, że na ogół jadamy ją z pieczywem, co dodatkowo jeszcze zwiększa kaloryczność naszego śniadania.
Kaloryczność naszego dania jajecznego w dużej mierze zależy od samych dodatków oraz ilości dostarczonego na patelnię tłuszczu, w celu jej przyrządzenia. Dlatego w niektórych sytuacjach może być lekkostrawnym daniem dla osób dbających o figurę, a w innym przypadku wysokokaloryczną potrawą, dającą dużo energii.
Jajka same w sobie mają dość dużą ilość kalorii. Niemniej jednak posiadają niską zawartość węglowodanów, przy tym są bogatym źródłem składników odżywczych. Dlatego na ogół są polecane osobom będącym na diecie odchudzającej.
Zatem dla osób dbających o figurę polecam lekkostrawną jajecznicę z dodatkiem warzyw lub grzybów. Dla osób potrzebujących dużo energii do pracy najlepszym rozwiązaniem będą jajka smażone z boczkiem lub kiełbasą. Takie śniadanie nasyci i doda energii na poranną część dnia.
Wartości odżywcze jajecznicy
Integralną częścią jajecznicy są jajka, które są źródłem witamin, białka i węglowodanów. W 100 g jajecznicy znajdziemy 12,7g białka, 1,4g węglowodanów, 18g tłuszczów oraz 0,2g błonnika. Posiadają również wapń, żelazo, magnez, potas oraz witaminy z grupy A i D w niewielkich ilościach.
Jajka są zdrowe i odżywcze, ale zawierają niewielką ilość błonnika, a co za tym idzie, nie zaspokoją naszego głodu. Dlatego, aby nasze jajeczne danie w pełni nasyciło nasz żołądek, warto do niego dodać warzywa bogate w błonnik oraz witaminy i minerały, grzyby, posiadające dużo potasu lub wędlinę, która jest dodatkowym źródłem białka i węglowodanów. Tak przyrządzona jajecznica doda nam energii, nasyci i wzbogaci nasz organizm w niezbędne składniki odżywcze.
Jak można przyrządzić jajecznicę?
Jajecznica jest dość wdzięcznym tematem w kuchni, bo można ją usmażyć na wiele sposobów. A przy tym nigdy się nie znudzi, ponieważ dzięki odpowiednim dodatkom i przeprawom, daje różne walory smakowe. Jajecznica z szynką i pieczarkami, z boczkiem lub wegetariańska z papryką, brokułem, pieczarką i porem. Wszystko zależy od naszej inwencji twórczej, jakie składniki dodamy i z czego będzie składała się nasza potrawa jajeczna na pierwsze śniadanie.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.