obrany banan na zoltym tle

Ile kalorii ma banan? Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne


Krąży pogłoska, że banan jest niezwykle kalorycznym owocem. Ale czy to, aby na pewno prawda? Co dokładnie zawiera? Ile kalorii ma banan? Banan ma dokładnie 90 kalorii w 100 gramach, ale tylko w swojej podstawowej wersji. Poznaj ich więcej!


Kalorie w bananie

Uprawia się kilkanaście rodzajów bananów. W naszym kraju dostaniemy przede wszystkim odmianę Cavendish. Jest zdecydowanie najpopularniejsza ze wszystkich. Ile kalorii ma banan? Wartość ta jest proporcjonalna do wielkości owocu.

  • Jeden banan ważący około 100 gram ma 90 kalorii;
  • Średni banan 120 gram zawiera 115 kalorii;
  • Suszone banany natomiast są zdecydowanie bardziej kaloryczne niż te świeże, ponieważ w 100 gramach owocu jest aż 360 kalorii;
  • Smażone chipsy bananowe mają około 500 kalorii w 100 gramach.

Banan zawiera 75% wody, ponadto węglowodany (22%) i niewiele białka, bo około 1%. Mimo to dlaczego jest aż tak kaloryczny? Ten owoc w żółtej skórce ma wysoki indeks glikemiczny.  Pamiętaj, że im bardziej dojrzały produkt wybierzesz tym indeks będzie wyższy! Czasami sięga nawet ponad 70.

Właściwości banana

Największą zaletą spożywania bananów jest to, że mają one w sobie ogromną dawkę potasu. Ten składnik korzystnie wpływa na wiele aspektów ludzkiego organizmu, między innymi na układ krwionośny. Co jeszcze jest w miąższu ukrytym pod żółtą skórką?

Spora ilość żelaza, cynku, magnezu, jodu i fosforu. Do tego są witaminy z grupy B, beta-karoten oraz witamina C. Banany obniżają cholesterol, dobroczynnie działają na wrzody, a nawet zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór, na przykład na raka nerek. Ponadto pomagają zniwelować występowanie wzdęć oraz zaparć.

Nie tylko środek banana ma wiele właściwości, ale także i sama jego skórka. Wystarczy wewnętrzną stroną potrzeć miejsce ukąszenia po owadzie, a zmniejszymy obrzęk oraz uśmierzymy ból. Naturalny efekt wybielenia bez podrażnień osiągniemy, gdy kilka razy w tygodniu będziemy delikatnie masować zęby właśnie miękkim środkiem skórki.

  Ile kalorii ma pomidor? Malinowy, koktajlowy, śliwkowy i suszone

Kto może jeść banany?

Egzotyczne owoce wbrew pozorom są łatwo dostępne. Banany znajdziesz w każdym sklepie. Mogą je spożywać nawet małe dzieci, dzięki temu ryzyko pojawienia się biegunki znacząco się u nich zmniejsza.

Banany powodują, że na długo odczuwamy efekt sytości. Więc to doskonała przekąska dla osób na diecie, albo tych które chcą zmniejszyć ilość spożywanych posiłków w ciągu dnia.

Zdecydowanie odradzamy jedzenie bananów dla diabetyków, a to ze względu na wysoki indeks glikemiczny tego owocu. Niestety, po spożyciu bardzo szybko podniesie się poziom glukozy we krwi. Za to u sportowców banan pomoże odbudować zasoby glikogenu mięśniowego utracone podczas wysiłku fizycznego.

Nie da się ukryć, że banany poprawiają nastrój, do tego stymulują rozwój prawidłowej flory jelitowej i tworzenie enzymów trawiennych. Warto włączyć je do diety!


 

Dodaj komentarz