zyj-zdrowo-i-jedz-smacznie

Jak zdrowo żyć i dobrze się odżywiać? Zacznij już dzisiaj!


Zdrowa dieta, aktywność fizyczna oraz odpowiednia dawka snu, to przepis na zdrowie, dobre samopoczucie i kondycję fizyczną. Ilu z nas stosuje te zasady w swoim codziennym życiu? Niestety, jak donoszą statystyki, niewiele, bo zaledwie ponad 20% Polaków uprawia sport w wystarczającej dla utrzymania zdrowia i smukłej sylwetki ilości. Podobnie jest z dietą.

Wiemy, że zdrowe i regularne jedzenie nam służy, ale nie zawsze stosujemy się do zasad Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Porcja snu to już osobny temat. Nieodpowiednia jest zarówno zbyt duża jego dawka, jak i za mała. Badania wskazują, że obie skrajności mogą prowadzić do nadwagi i otyłości. Jakie zachowania sprzyjają naszemu zdrowiu i utrzymaniu zgrabnej sylwetki? Wszystkie te, które wpisują się w zdrowy tryb życia. Każdy z łatwością sam wymieni ich choć kilka. W czym zatem problem? Ano w tym, że od teorii do praktyki jest bardzo długa droga. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc w tej, jakże trudnej sztuce.


Aktywność fizyczna

Ten element walki o szczupłą sylwetkę nie będzie stanowił problemu dla osób, które lubią sport i ruch na świeżym powietrzu. Zdecydowanie trudniej będzie tym, którzy z natury nie przepadają za aktywnością fizyczną, a także osobom, u których występują medyczne przeciwskazania do uprawiania określonych dyscyplin sportowych.

Ogromnym udogodnieniem może być fakt, że do utrzymania zgrabnej sylwetki oraz zdrowia często wystarcza taka aktywność, jak spacer…

Wystarczy marsz na dystansie 5 km ze średnią prędkością 8 km/h, by organizm zaczął czerpać ze spaceru korzyści. Zresztą dobra forma i smukła sylwetka to nie jedyne jego atuty. Regularne spacery w przyjemnych okolicznościach przyrody poprawiają nastrój, pozwalają nabrać dystansu do codziennych problemów i ograniczają ryzyko wystąpienia takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz depresja.

Koniecznie przeczytaj  Dieta biblijna - na czym polega? Jadłospis i przepisy

Zdrowa dieta

Regularnie spożywane, przygotowane z pochodzących z ekologicznych źródeł posiłki, a do tego zbilansowana dieta – tego właśnie potrzebuje ludzki organizm. Należy unikać żywności przetworzonej oraz szkodliwej chemii spożywczej. Posiłki warto komponować z dużej ilości warzyw i owoców, białego mięsa i produktów pełnoziarnistych. Ograniczamy natomiast spożycie czerwonego mięsa, soli i cukru.

O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że posiłki powinny zróżnicowane i zawierać w sobie wszystkie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki odżywcze. Cukier i tłuszcz też oczywiście są nam potrzebne, z tym że w odpowiedniej ilości i formie. Najlepiej wybierać tłuszcze roślinne oraz cukry występujące naturalnie w owocach i warzywach. Nie wolno też zapominać o składnikach diety bogatych w kwasy omega-3 i omega-6.

Trudne?

Jeśli komponowanie zdrowego menu sprawia Ci kłopot, możesz sprawdzić, jak działa dieta pudełkowa. To doskonała opcja dla zapracowanych, którym brakuje pomysłów na przygotowywanie sprzyjających zdrowiu obiadów, śniadań i kolacji.

Dieta pudełkowa, często określana też jako fit catering albo catering dietetyczny polega na przygotowywaniu i dostarczaniu pod wskazany przez klienta adres smacznych, zdrowych i właściwie zbilansowanych posiłków. Jakie są jej zalety?

Oto najważniejsze z nich:

  • Korzystając z diety pudełkowej oferowanej przez profesjonalną firmę cateringową, mamy pewność, że menu zostało ułożone przez dietetyka, który ma odpowiednie kwalifikacje;
  • Fit catering to także oszczędność czasu – nie musimy samodzielnie robić zakupów spożywczych ani przygotowywać potraw;
  • Wszystkie posiłki otrzymujemy wprost pod wskazany przez nas adres;
  • Dieta cateringu dietetycznego może zostać dostosowana do wymagań klienta – np. dieta wegetariańska, wegańska albo wykluczająca z menu określony alergen.
Koniecznie przeczytaj  Ile kalorii ma ogórek kiszony? Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Zadbaj o sen

Sen jest kluczowy, jeśli zależy nam na zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Warto zatem zadbać o wygodne łóżko i dogodne warunki do spania. Najlepiej, jeśli w sypialni będzie panował półmrok, a temperatura będzie oscylować w okolicach 18 – 20 stopni Celsjusza.

Ważna jest też długość snu. Osoby, które śpią za krótko, nie tylko są przemęczone, ale również podatne na infekcje oraz inne, groźne choroby.

Ile powinien trwać zdrowy sen? To zależy przede wszystkim od wieku. Innym ważnym czynnikiem są indywidualne predyspozycje każdego z nas. Zwykle przyjmuje się, że sen dorosłego człowieka nie powinien być krótszy niż 6 – 7 godzin na dobę. U dzieci będzie to odpowiednio dłużej.

Zarówno za długi, jak i za krótki sen może wpływać na ludzki organizm szkodliwie. Jeśli śpimy za mało albo przesypiamy znaczną część dnia, może nam grozić nadwaga.

O czym jeszcze warto pamiętać, układając się do snu? Przede wszystkim o tym, by sen był ciągły. Dzięki temu organizm będzie miał czas na to, by dobrze wypocząć i zregenerować siły.

Skoro wiemy już, że zdrowiu służy aktywność fizyczna, zdrowa dieta i sen nie pozostaje już nic innego jak przygotować dietetyczny posiłek, potem udać się na drzemkę, a na koniec wdrożyć w życie plan treningowy.


Więcej informacji na temat odpowiednio zbilansowanej diety oraz fit cateringu można znaleźć na stronie https://eatzone.pl

Artykuł zaktualizowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *