Placki ziemniaczane są popularnym daniem, dlatego bez problemu można je dostać nie tylko w restauracji, ale i w dużych sklepach. Ten przysmak na bazie ziemniaków jest spożywany sam, a także z dodatkami na słodko lub w wersji wytrawnej. Ile kalorii mają placki ziemniaczane? Jakie wartości odżywcze w sobie kryją? Jeśli nie wiesz to koniecznie sprawdź nasz artykuł, bo znajdziesz tu wszystkie najważniejsze informacje!
Wartości odżywcze placków ziemniaczanych
Placki ziemniaczane to nic innego, jak starte ziemniaki połączone z jajkiem, odrobiną mąki pszennej, soli oraz cebuli. Czasami do środka dodaje się również cukinię. Smaży się je na tłuszczu, zazwyczaj na oleju rzepakowym bądź na smalcu. Jeśli chodzi o dodatki, pojawia się przede wszystkim śmietana z cukrem, zawiesiste sosy, a także mięsny gulasz po węgiersku.
Wartości odżywcze placków ziemniaczanych w zależności od użytych składników mają pewne drobne rozbieżności. W 100 g klasycznego wariantu jest 6,08 g białka, 14,75 g tłuszczu i 27,81 g węglowodanów, dodatkowo 3,3 g błonnika. To danie zawiera witaminy oraz minerały, między innymi witaminy z grupy B, ponadto witaminę A, D, C i żelazo, fosfor, cynk, selen, miedź, a także foliany i wapń.
Ile kalorii mają placki ziemniaczane?
Nie da się ukryć, że placki ziemniaczane są pożywne, ale również dość kaloryczne. W zależności od składników oraz od dodatków ta wartość wygląda nieco inaczej. W 100 mamy:
- klasyczne placki ziemniaczane – 270 kcal
- placki ziemniaczane pieczone w piekarniku – 76 kcal (będzie mniej kalorii jeśli zrezygnujemy z oleju, a także z mąki bądź zamienimy na pełnoziarnistą)
- placki ziemniaczane z gulaszem na bazie mięsa wieprzowego – 148 kcal
- placki ziemniaczane z McDonald`s – 238 kcal
- placki ziemniaczane z kapustą kiszoną – prawie 86 kcal
- placki ziemniaczane ze śmietaną – około 135 kcal
- placki ziemniaczane z cukinią – 61 kcal.
Czy placki ziemniaczane są zdrowe?
Placki ziemniaczane to warzywny przysmak, choć dość kaloryczny, bo smaży się go na głębokim tłuszczu. Co ważne, mamy tu spore dawki sodu, więc nie należy sięgać po to danie zbyt często. Warto jednak raz na czas zjeść ten klasyk, bo skrywa w sobie dużo witaminy C, ponadto witaminę B6, jak i miedz, potas oraz fosfor. To pokazuje, że warzywa są bogatym źródłem wielu cennych składników odżywczych. Pamiętaj, że ziemniaki jedzone w nadmiarze mogą jednak przyczyniać się do odkładania tkanki tłuszczowej, a więc do nadwagi oraz otyłości.
Placki ziemniaczane na diecie – czy to dobry pomysł?
Kuracja odchudzająca wiąże się ze zmianami nawyków żywieniowych. Czy trzeba rezygnować z placków ziemniaczanych? Zjedzone raz na czas w niewielkiej ilości nie zaszkodzą, o ile uwzględnisz je w dobowej normie kalorycznej. Dobrym pomysłem jest zrobienie wersji fit, na przykład pieczonej bez dodatku tłuszczu. Mąkę pszenną zamień na typ pełnoziarnisty, natomiast śmietanę na niskotłuszczowy jogurt naturalny. Takie małe modyfikacje spowodują, że placki ziemniaczane będą mniej kaloryczne.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.