Na czym polega dieta low carb?
Dieta niskowęglowodanowa zakłada przede wszystkim zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów. Zazwyczaj zakłada się, że powinny stanowić one ok. 10-30% spożywanych kalorii w ciągu dnia, co często oznacza 50-150 gram na dzień. Jednocześnie na diecie low carb powinno zwiększyć się spożycie białka, zdrowych tłuszczów oraz warzyw.
Zalety i wady diety niskowęglowodanowej
Dieta low carb chętnie stosowana jest przez osoby, które chcą stracić na wadze. Ograniczenie węglowodanów wiąże się bowiem z wyeliminowaniem żywności przetworzonej i wysokokalorycznej z diety. Mimo to dieta nie jest bardzo restrykcyjna i z powodzeniem może być stosowana przez dłuższy czas.
Z drugiej strony ograniczone spożycie węglowodanów wiąże się także z mniejszą ilością jedzonych owoców czy bogatych w skrobie warzyw, np. strączkowych czy bulw. Wpływa to na mniejszą ilość spożywanego błonnika, co może prowadzić do zaparć.
Czym jest dieta keto?
Na tej diecie keto jadłospis wygląda nieco inaczej niż na diecie low carb. Wprawdzie i w tym przypadku ograniczane są węglowodany, jednak w o wiele większym stopniu. Zakłada się, że nie powinny one stanowić więcej niż 50 gram dziennie. Głównym źródłem kalorii na diecie keto powinny być tłuszcze, a białko powinno być spożywane w ilości umiarkowanej. Ma to na celu wprowadzić organizm w stan ketozy, kiedy to będzie czerpał energię z tłuszczu, a nie węglowodanów.
Zalety i wady diety keto
Dieta ketogeniczna jest pomocna w chudnięciu, ale także w walce z insulinoopornością czy niektórych chorobach neurologicznych. Dodatkowo posiłki tłuszczowe dają duże poczucie sytości, a osoby będące na diecie keto nie cierpią na napady głodu.
Niestety ta dieta ma więcej wad niż dieta low carb. Jest ona zdecydowanie bardziej restrykcyjna niż dieta niskowęglowodanowa. Również wejście w stan ketozy może być nieprzyjemne dla wielu osób i trwać do 30 dni. Dieta ketogeniczna nie jest także polecana do stosowania na dłuższą metę.
Którą dietę wybrać?
Zarówno dieta keto jak i low carb ma swoje wyżej wymienione plusy i minusy. Diety wyraźnie różnią się od siebie, różny jest między innymi rozkład makro na low carb a na keto. Pierwsza z diet, mniej restrykcyjna, może być więc dobrym wyborem dla osób, które szukają mniej skomplikowanej diety na dłuższy czas. Dieta keto świetna będzie za to dla osób, które chcą poradzić sobie z oporną tkanką tłuszczową.
Mimo to przed decyzją o zmienia diety warto skonsultować się z lekarzem oraz skorzystać z porad wykwalifikowanego dietetyka, który ułoży dostosowane do naszych potrzeb jadłospisy. Warto pamiętać, że diety keto i low carb nie są polecane dla wszystkich. Także samodzielne przejście na te diety może być skomplikowaane, szczególnie jeśli wcześniej w naszym jadłospisie było dużo węglowodanów.