produkty spożywcze

Dieta ketogeniczna, paleo, makrobiotyczna – na czym polegają najpopularniejsze diety?


Co kilka miesięcy można usłyszeć o nowej, innowacyjnej diecie, dzięki której nie tylko schudniesz, ale także wyleczysz większość swoich problemów zdrowotnych. Tylko czy one faktycznie są tak dobre? Przedstawiamy popularne diety oraz radzimy, która z nich jest najlepsza.


Dieta ketogeniczna

Zanim zaczniemy, chcielibyśmy zaznaczyć, że popularne diety opisują serwisy o zdrowym odżywianiu (zdrowakrowa.pl), dlatego, jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na ten temat, to właśnie tam możesz ich szukać.

Jako pierwszą przedstawimy dietę ketogeniczną, która w ostatnich miesiącach jest albo wychwalana, albo… atakowana negatywnymi opiniami. Skąd tyle kontrowersji? Dieta ketogeniczna, nazywana też dietą keto, oparta jest na tłuszczach.

W dużym skrócie polega to na zwiększeniu podaży tłuszczów przy obniżeniu spożywania węglowodanów. Dzięki temu organizm przechodzi w stan ketozy, a Ty spalasz tkankę tłuszczową.

I tutaj od razu przestrzegamy Cię przed nieprawidłowym układaniem jadłospisów. Bo to, że podstawą Twojej diety powinny być tłuszcze, nie oznacza wcale, że mogą być z byle jakiego źródła. Najlepiej, aby były to tłuszcze roślinne, a ze zwierzęcych wskazane są takie produkty jak masło czy majonez. Czy taki sposób odżywiania jest zdrowy? Wszystko opiszemy w podsumowaniu.


Dieta paleo

Dieta paleo od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Opiera się na założeniu, że nasz sposób odżywiania powinien wyglądać tak, jak żywienie człowieka epoki kamiennej. Czyli w praktyce, należy bazować na produktach naturalnych, nieprzetworzonej żywności.

Podstawą tej diety są ryby oraz mięso, nie jest to więc rozwiązanie, którym zainteresowałby się wegetarianin czy wegan. Oprócz tego można sięgać po jajka, owoce, warzywa czy orzechy. Nie powinno się natomiast jeść produktów wysokoprzetworzonych, wśród których jest m.in. nabiał oraz  niektóre produkty zbożowe i warzywa (jak ziemniaki).

  Ile kalorii ma kajzerka? Wieloziarnista, z makiem czy ziarnami

Dieta makrobiotyczna

Dieta makrobiotyczna rozumiana jest szerzej jako pewien styl życia. I jest też najbardziej skomplikowana, ponieważ produktom spożywczym przypisuje się pierwiastki yin i yang. Yin oznacza zimne produkty, a yang ciepłe.

Podstawą takiej diety są przede wszystkim lokalne ziarna (ryż, kasza), warzywa oraz owoce. Nabiał, jajka, mięso oraz ryby są dozwolone, aczkolwiek powinno się je jeść rzadko. W wersji najbardziej tradycyjnej potrawy powinny być przyrządzane na gazie lub na drewnie. Efektem takiego sposoby odżywiania ma być nie tylko spadek wagi, ale także oczyszczenie organizmu, uregulowanie pracy jelit.


Jaka dieta jest najlepsza?

Przewrotnie napiszemy, że żadna z powyższych. Dlaczego? Ponieważ każda z nich ogranicza lub całkowicie eliminuje pewne grupy produktów. I nie będziemy się spierać z tym, że nie zawsze mięso czy pieczywo jest nam potrzebne. Ale faktem jest, że taki sposób odżywiania musi być bardzo dobrze zbilansowany, aby nie doprowadzić do niedoborów w organizmie. Takie diety są odpowiednie, jeśli z powodu problemów zdrowotnych zaleci je lekarz, dietetyk lub gdy Ty masz bardzo dużą wiedzę na ich temat. W praktyce jednak sporo osób je uprasza i słysząc o diecie keto przyjmuje, że może jeść same tłuszcze, a na paleo mięso. To tak nie działa.

My radzimy, aby stosować dietę „racjonalną”. Starać się jeść produkty naturalne, jak najmniej przetworzone, pozbawione sztucznych składników. Włączać do swojego codziennego jadłospisu dużo warzyw, owoców, ryb i zdrowych tłuszczy, ograniczyć natomiast spożycie mięsa, ale nie eliminować go całkowicie (chyba że robisz to ze względów etycznych). Na takiej „diecie” można wytrwać przez całe życie, zapominając już raz na zawsze o motywacyjnych zrywach i przechodzeniu na diety cud, które wywołują spustoszenie w organizmie.


 

Dodaj komentarz