Rodzajów diet jest cała masa. Ciekawą alternatywą dla klasycznych kuracji odchudzających będzie dieta zupowa. Na czym polega? Jakie ma zasady? Dowiedź się o niej wszystkiego, a także zobacz przykładowe przepisy!
Dieta zupowa to odchudzający hit!
Fankami rozmaitych diet są gwiazdy. To właśnie one wypromowały ten wariant bazujący tylko na płynnych daniach, czyli na zupach przygotowywanych zazwyczaj na wywarach warzywnych. To tania opcja pozwalająca zrzucić pokaźną liczbę kilogramów w krótkim odstępie czasu.
Jakie są zasady diety zupowej?
Kuracja odchudzająca składająca się z zup trwa 7 dni. Ten czas pozwala nam zachować energie oraz uzyskać całkiem dobre rezultaty, choć wiele osób przedłuża okres. W ciągu doby jemy 5-6 porcji zupy, każda to około 250 gram – 150 kalorii. Zatem przez cały dzień dostarczamy miej więcej 900 kalorii, bardzo niewiele. Druga opcja nie ma już limitu czasowego, bo zupa jest jedynie zamiennikiem jednego z posiłków bądź dwóch. Można również postawić na detoks – przez jeden dzień jesz tylko płynne dania na bazie wywaru warzywnego.
Trzeba pamiętać, że przy przygotowywaniu zup należy wprowadzić pewne ograniczenia. Najlepiej zrezygnować z dodatków, takich jak ryż, czy makaron, a także zabielania potraw. To pozwoli ograniczyć liczbę kalorii każdej porcji. Przy gotowaniu dań kluczowe jest odpowiednie skomponowanie ich składu, tak by dostarczały wielu witamin i mikroelementów. Pestki, a także przyprawy będą świetnym rozwiązaniem, który wpłynie nie tylko na smak, ale również pozytywnie na wartości zdrowotne zupy.
Główne zasady diety zupowej w skrócie:
- w ciągu dnia nie ma ograniczonej ilości posiłków, jakie należy spożyć, a więc nie obowiązuje żaden limit
- jemy minimum 2-3 porcje zupy na dobę
- na śniadanie jedz bardziej sycące rodzaje zupy, a na ostatni posiłek, a zatem na kolacje warianty lekkostrawne
- płyn w zupie powinien stanowić tylko połowę, dzięki temu danie będzie bardziej sycące
- jedz zupy do syta
- mamy dowolność w kwestii wyboru typu zup
- dieta narzuca na nas pewne restrykcje przy przygotowywaniu zup, bowiem muszą być niskokaloryczne.
Rodzaje diety zupowej
Souping to popularna kuracja odchudzająca. Istnieje sporo odsłon bazujących tylko i wyłącznie na zupach. Do najpopularniejszych należy z pewnością dieta kapuściana, którą przygotowuje się z kapusty białej bądź włoskiej z dodatkiem pomidorów, selera naciowego, papryki, cebuli oraz przypraw. Znajdziemy jeszcze jednak inne odmiany, między innymi bazujące na fasoli, czy klasykę – rosół. Przez 5-7 dni spożywamy codziennie płynną potrawę dość często, ale w małych porcjach bez dodatków, czyli bez makaronu i ryżu. Co ważne w typie z rosołem jedynie śniadanie dopuszcza się inne, bo bazuje na odtłuszczonym mleku bądź jogurcie, pełnoziarnistych płatkach, chlebie, świeżych owocach, a także na beztłuszczowym serze.
Bez względu na typ podstawą każdej zupy będzie bulion warzywny. Dobrze, aby składniki były półtwarde, bo po rozgotowaniu tracą wiele cennych wartości odżywczych. Możesz zrobić z nich sycący krem, albo dodać zdrowe zagęstniki, takie jak tofu, czy soczewica. Dieta zupowa jest idealna dla wegetarian, ponieważ nie zawiera pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Nie możemy bowiem dodać do niej:
- mięsa
- kości
- nabiału
- kostek rosołowych
poza tym nie należy dorzucać:
- produktów zbożowych
- orzechów
- nasion
- wzmacniaczy smaku
- zasmażek.
Dieta zupowa – przykładowe przepisy
W diecie zupowej można stawiać na tradycyjne polskie potrawy, takie jak ogórkowa, pomidorowa, czy krupnik. Równie dobrze próbować nowych smaków, lekko egzotycznych z orientalnymi warzywami bądź przyprawami.
W trakcie kuracji poleca się stawiać na świeże, a nie mrożone warzywa, bo mają więcej składników odżywczych. Poza tym warto dodać drób, tudzież rybę, a nawet warzywa strączkowe – źródło białka. Korzystnie także dorzucić odrobinę tłuszczu w postaci masła lub oliwy. Dlaczego? Dzięki takiemu dodatkowi witaminy będą lepiej przyswajalne.
Poniżej znajdziesz przykładowe przepisy na pożywne i zdrowe zupy:
Zupa na bazie cukinii
- 1 litr warzywnego bulionu
- 6 średniej wielkości cukinii
- 2 łyżki oleju rzepakowego, albo oliwy z oliwek
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- przyprawy – pieprz, sos sojowy.
Warzywa drobno kroisz podsmażasz na oliwie. Potem tak przygotowane składniki zalewasz bulionem i gotujesz do miękkości. W ostatniej fazie doprawiasz do smaku i blendujesz na jednolity krem.
Krem z groszku
- pół litra bulionu warzywnego
- 1 szklanka mrożonego groszku
- 1 łyżeczka oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka mąki migdałowej
- 1/2 cebuli
- szczypiorek do dekoracji.
Groszek gotujesz do miękkości w bulionie, potem dodajesz podsmażoną cebulę. Na końcu wsypujesz mąkę, oliwę i miksujesz. Gotowe danie posypujesz posiekanym szczypiorkiem.
Kremowa zupa z rybą
- 150 gram ryby – filet
- łodyga selera naciowego
- średnia marchewka
- niewielki por
- 1 łyżeczka masła
- 1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- 2 szklanki bulionu warzywnego
Na rozgrzane masło wrzucasz posiekane warzywa i smażysz przez około 5 minut. Tak przygotowaną bazę zalewasz bulionem, gotujesz przez 15 minut. W tym czasie podsmażasz rybę bez tłuszczu, na przykład na grillowej patelni. Najlepiej, żeby były to drobne kawałki. Do zupy dodajesz przygotowaną rybę i posypujesz świeżą kolendrą, ewentualnie na wierzchu pojawi się odrobina jogurtu naturalnego niskotłuszczowego.
Jakie są efekty diety zupowej?
Ten typ diety stosuje się nie tylko, gdy chce się schudnąć, ale również po przejedzeniu lub zatruciu. To też doskonałe rozwiązanie podczas chorób, na przykład gardła, czy w trakcie leczenia protetycznego.
Płynna dieta z zupą w roli głównej oczyszcza organizm z toksyn, poza tym przyspiesza metabolizm. Mało tego, odpowiednio nawodnisz swoje ciało i poprawisz kondycję – skóry, włosów oraz paznokci. Kolejnym plusem jest to, że dania łatwo dopasować do swoich preferencji kulinarnych i nie mamy monotonnego menu.
Na minus działa fakt iż pojawia się zmniejszona konieczność przeżuwania oraz gryzienia. Jeśli zbyt radykalnie, czyli w krótkim czasie wrócimy do starych nawyków żywieniowych może dojść do efektu jo-jo. Przez tydzień kuracji niektórzy gubią do 9 kilogramów, choć bardziej realną wartością do osiągnięcia w tym czasie będzie 1-4 kilogramy.
Efekty diety zupowej w skrócie:
- oczyszczenie organizmu z toksyn;
- przyspieszenie metabolizmu;
- poprawienie kondycji skóry, włosów oraz paznokci;
- pozbycie się zbędnych kilogramów.
Wady i zalety diety zupowej
Dieta zupowa to lekkostrawna propozycja, która jest niskokaloryczna. Uznawana jest za kurację restrykcyjną, wobec tego może przyczynić się do powstania niedoborów witamin oraz mikroelementów. Płynne pokarmy nie są sycące, dlatego nie zaspakajają głodu i trzeba po nie często sięgać. Jest to z pewnością dość monotonna propozycja, bowiem w menu króluje ciągle ta sama potrawa. Po powrocie do normalnych dań mogą pojawić się rożne zaburzenia.
Niestety, ale dieta zupowa jest wymagająca, dlatego że musimy mieć jak ją podgrzać, poza tym wymaga częstych posiłków. Nie jest to mimo wszystko korzystne rozwiązanie na dłuższą metę, bo niesie ze sobą masę zagrożeń. Ma jednak też i pewne plusy, bowiem:
- nie musimy spędzać dużo czasu w kuchni, gdyż wystarczy przygotować od razu większą porcję zupy
- pomaga oczyścić organizm z toksyn
- zapobiega zaparciom
- usprawia pracę układu trawiennego
- mamy potem stabilny poziom energii
- rozgrzewa ciało, dlatego jest idealną opcją na chłodne pory roku
- poprawia metabolizm.
Przeciwwskazania do diety zupowej
W przypadku diety bazującej na pokarmach płynnych w formie zupy zaleca się to rozwiązanie dla osób, które mają utrudnione gryzienie bądź cierpią na przewlekłe choroby układu pokarmowego lub leczą się protetycznie. To dobry pomysł także dla pacjentów z chorobami jamy ustnej oraz przełyku. Nie jest to jednak trafiona opcja dla wszystkich, bo jest sporo przeciwwskazań. Nie należy stosować takiej kuracji u ludzi:
- w podeszłym wieku
- chorych na cukrzyce
- młodych, a więc u dzieci i u młodzieży
- z dużym dziennym zapotrzebowaniem na kalorie, a więc pracujących fizycznie bądź intensywnie trenujących.
Ponadto kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą być na tak restrykcyjnej kuracji odchudzającej.
Dieta zupowa, a efekt jo-jo
Dieta bazująca na zupie na dłuższą metę jest nieskuteczna, bo spowoduje spadek masy ciała, ale tylko na krótko. Mało tego, trudno będzie nam później wrócić do normalnego menu, a kilogramy powrócą ze zdwojoną siłą, a więc pojawi się, tak zwany efekt jo-jo. Nie da się ukryć, że dieta zupowa dostarcza w krótkim okresie zadowalające wyniki. Szybkie tempo jednak sprawia, że skóra traci na elastyczności, dlatego jest obwisła, a zmarszczki się uwydatniają.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.