Sport i kawa

Kawa i sport: czy to udana relacja?

Wielu z nas żywi przekonanie, że jeśli ktoś uprawia sport lub po prostu dba o zdrowie i regularnie ćwiczy, to musi paść ofiarą nielitościwej diety. Są to wyrzeczenia natury żywieniowej, które obejmują przede wszystkim ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie używek i innych popularnych produktów, które są dla nas przyjemne, ale mają zły wpływ na organizm. Ludzie często z rozpędu pakują kawę do tego samego worka z alkoholem, słodyczami i decydują się z niej zrezygnować. Prawda jest jednak taka, że czarny napar, spożywany w standardowy sposób (z umiarem), nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, a w przypadku sportowców może nawet przyczynić się do osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów.

Kawa a sport

Warto tutaj jednak zaznaczyć niezwykle istotną kwestię. Wszystko ma swój umiar, a kofeina ma granicę przydatności, co oznacza, że spożywanie ogromnej ilości czarnego napoju nie tylko nie wspomoże w treningu, ale może niekorzystnie wpłynąć na organizm, co mogłoby doprowadzić do regresu. Co więcej, kawa ziarnista jest jedynie dodatkiem, który nie ma większego znaczenia w procesach budowania masy mięśniowej, więc jeśli ktoś chce osiągnąć mistrzowskie wyniki, powinien zadbać również o odpowiednio zbilansowaną dietę.

Poniżej znajdziesz zaprezentowane zestawienie wszystkich głównych zalet spożywania kawy przez osoby aktywne fizycznie i nie tylko. Jeśli nadal patrzysz na te rewelacje z niedowierzaniem, warto sprawdzić skład suplementów, wykorzystywanych przez sportowców. Te z przeznaczeniem przedtreningowym i potreningowym często zawierają kofeinę, która ma szereg pozytywnych cech, wpływających na organizm człowieka.

Kawa koncentracja

Kawa poprawia koncentrację

To powszechna zaleta picia kawy, której chyba nie trzeba nikomu udowadniać. Ten pyszny czarny napar często piją osoby pracujące umysłowo, które muszą utrzymywać się w długim stanie skupienia umysłu. Kiedy taka osoba zauważa, że ma problemy ze skupieniem, wystarczy zrobić sobie kawę i można wracać do pracy z ,,odświeżonym’’ umysłem.

  Dieta zasadowa - naturalny sposób na odkwaszenie organizmu

Koncentracja podczas treningu odgrywa jedną z najważniejszych ról. Na siłowni nie wystarczy machać ciężarami, żeby osiągnąć wymarzone rezultaty. Niektóre ćwiczenia wymagają ogromnej koncentracji i skupienia się na poprawnym wykonywaniu ruchu. W przeciwnym wypadku może okazać się, że mięsień wykorzystuje ułamek swojego potencjału i cały trening traci na efektywności. Osoby, które przyjmują kofeinę przed treningiem, są o wiele lepiej skupione na pracy mięśni, co zapewnia im znacznie lepsze wyniki.

Kofeina redukuje ból mięśni

Przeprowadzono badanie, które udowodniło, że osoby regularnie przyjmujące kofeinę mają mniejsze problemy z potreningowym bólem mięśni. Każda osoba, która liznęła trochę sportu, zdaje sobie sprawę, jak bardzo uciążliwe może być uczucie tak zwanych „zakwasów”. Badanie wykazało, że osoby regularnie pijące kawę nie tylko odczuwają mniejszy ból, ale także szybciej się regenerują, dzięki czemu łatwiej wracają do intensywnego treningu, a to przekłada się na szybsze osiąganie progresu.

Picie kawy
Źródło: Przyjaciele Kawy

Kawa przyspiesza metabolizm

To jedna z najważniejszych zalet picia kawy. Prędkość przemiany materii w organizmie odpowiada bezpośrednio za sposób gromadzenia tkanki tłuszczowej. Większość osób aktywnych fizycznie chce osiągnąć swoją „idealną” sylwetkę, która będzie miała odpowiednio niski poziom tłuszczu w organizmie. Okazuje się, metabolizm działa na przyspieszonych obrotach nawet przez trzy godziny po wypiciu kawy. Dostosowanie spożywania tego napoju do harmonogramu żywienia może przyczynić się do znacznie łatwiejszego osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Oczywiście, przy zastosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety.

Potwierdzeniem tego wszystkiego są popularne spalacze tłuszczu, których jednym z głównych składników zawsze jest kofeina.

Kofeina daje zastrzyk energii

Na treningu powinieneś dawać z siebie wszystko. Niestety, przy aktualnym trybie życia statystycznego Polaka może to być trudne. Nie zawsze da się przeprowadzić sesję treningową o poranku, kiedy organizm jest wypoczęty i pełen energii. Niekiedy trzeba się do tego zmusić po ciężkim dniu w pracy lub późnym wieczorem, kiedy dzieci pójdą spać. Najlepszym sposobem na uzyskanie niezbędnej porcji energii będzie wypicie kawy. W ten sposób już po około kwadransie otrzymasz się zastrzyk kofeiny, która może nawet podświadomie wpływać na chęć wyjścia na trening.

  Jakie ryby jeść, a których lepiej unikać?

Energia przyda się także podczas samego treningu. Jeśli ktoś pójdzie zmęczony na siłownię, to nie wykorzysta pełni potencjału swojego organizmu. Co więcej, może pojawić się znużenie, które będzie powodowało wewnętrzne wymówki w celu zmniejszenia objętości treningu. Mniejsze obciążenie, mniej powtórzeń oraz zrezygnowanie z najbardziej obciążających ćwiczeń. Chyba w głowie każdego ćwiczącego na siłowni pojawiały się kiedyś myśli na temat opuszczenia treningu nóg. To najczęstszy dowód na spadek chęci do ćwiczeń, spowodowany brakiem energii. Demotywacja to największy wróg sportowca i warto z nią walczyć, a kofeina doskonale w tym pomaga!

kubek kawy
Źródło: Przyjaciele Kawy

Kawa a kwestie zdrowotne

Oczywiście, istnieją pewne przeciwskazania do spożywania dużych ilości kofeiny. Niektóre osoby mogą wypić kilka kaw dziennie bez żadnych negatywnych skutków ubocznych, a inni wręcz przeciwnie. Dlatego osoby, które cierpią na:

  • nadciśnienie,
  • refluks żołądka,
  • nadwrażliwość na kofeinę,

lub są w ciąży, powinny dostosować kawę w taki sposób, żeby nie narażać organizmu. Najlepszym sposobem, żeby to osiągnąć, będzie skontaktowanie się ze specjalistą, który określi, czy występują jakieś przeciwwskazania i zaproponuje dzienną dawkę kofeiny lub po prostu zaleci przestanie picia kawy. Sportowiec powinien być przede wszystkim zdrowy. Jeśli pojawią się problemy tej natury, to można nie tylko stracić wszystkie efekty treningu, ale i wiele więcej.

Czy osoby aktywne fizycznie powinny pić kawę?

My mówimy TAK! Kawa jest jedną z najbardziej neutralnych używek dla organizmu człowieka i ma mnóstwo pozytywnych właściwości. Odpowiednie jej stosowanie może skutecznie wspomóc w osiągnięciu nie tylko lepszej sylwetki czy uzyskaniu energii, ale i samopoczucia oraz ogólnie lepszego stanu zdrowia. Warto jednak pamiętać, że wszystko należy stosować z umiarem, a picie zbyt dużych ilości kawy może przynieść odwrotny efekt. Smacznej kawusi i dobrego treningu! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *