popcorn

Ile kalorii ma popcorn? Zdrowy czy nie?


Kolebką popcornu jest Meksyk. Jego historia sięga 3600 r. p.n.e., ale pierwsze udokumentowane wzmianki na temat tej potrawy pojawiają się dopiero w 1820 roku. W Ameryce popcorn stał się popularny dopiero w latach 90-tych XIX wieku. Wtedy to Charles Cretos, który był właścicielem sklepu ze słodyczami, wynalazł maszynkę do produkcji tego przysmaku i zaczął go sprzedawać w swoim sklepie.


Popcorn jest otrzymywany w wyniku prażenia w wysokiej temperaturze wyselekcjonowanych ziaren kukurydzy. W tym procesie ziarna się rozpęczniają na skutek nagłego obniżenia ciśnienia. Do produkcji popcornu w większości wykorzystywane są ziarna kukurydziane niemodyfikowane genetycznie. Niemniej jednak zawierają one pozostałości pestycydów. Z tego też względu warto sięgać po popcorn ekologiczny.

Ile kalorii ma popcorn?

Tak naprawę wszystko zależy od sposobu przygotowania popcornu. Generalnie im mniej tłuszczu użyjemy do przyrządzenia tej potrawy, tym będzie ona mniej kaloryczna. Popcorn z mikrofali w 100g ma tylko 430 kcal. Więcej kalorii ma popcorn uprażony na patelni na maśle lub oleju. W 100 g takiego produktu jest 538 kcal.

W Ameryce popularne jest jedzenie popcornu ze słodkimi dodatkami, typu syrop klonowy, sosy karmelowe lub czekoladowe. Taka dawka tej potrawy w 100 g może mieć nawet 750 kcal, czyli więcej niż pełnowartościowy posiłek obiadowy. Uwieńczeniem kalorycznym takiej przekąski jest puszka Coca Coli, która najczęściej jest spożywana wraz z popcornem.

Czy warto jeść popcorn?

Zapewne każdy z nas zadaje sobie pytanie, czy ten produkt jest zdrowy, ile posiada kalorii i jak wpływa na naszą wagę. Kukurydza jest bogatym źródłem witamin z grupy K, A, E i B. Zawiera również cenne pierwiastki, takie jak: potas, selen, żelazo, magnez, wapń i cynk. Z tego względu warto ją mieć w swojej diecie.

  Co jeść przed snem? 9 zdrowych propozycji

Jak wynika z badań naukowców z Pensylwanii popcorn jest źródłem polifenoli i przeciwutleniaczy. Zatem chroni nasz organizm przed procesami starzenia się oraz przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak nowotwory, choroby serca czy demencja starcza. Niemniej jednak popcorn może być  też bogatym źródłem kalorii.

Popcorn a nasze zdrowie

Czy każdy popcorn jest zdrowy ? Otóż nie każdy popcorn wspomaga nasz organizm i dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych. Na ogół ten, który kupujemy na mieście lub w kinie zawiera dużo tłuszczu, prażony jest na oleju, najczęściej powiązanym z wieloma aromatami, wpływającymi negatywnie na wartości odżywcze.

Ponadto tego typu przekąska jest kilkakrotnie podgrzewana, czekając na swojego klienta. Przy tym słodki gazowany napój w postaci Coca Coli jest przysłowiowym gwoździem do trumny takiej przekąski.

Gotowy w torebkach popcorn do mikrofali lub na patelnię, wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla osób, dbających o własną figurę i zdrowy styl życia. Nic bardziej błędnego. Tego typu produkt jest wytwarzany z użyciem uwodnionych olejów, bogatych w tłuszcze trans. Ponadto zawiera substancje wzmacniające smak i aromat w postaci słodzików i dodatkowych konserwantów. A w samym opakowaniu znajduje się kwas perfluorooktanowy (PFOA), który powoduje problemy z tarczycą i odpowiada za ADHD.

Najzdrowszy popcorn to ten przez nas zrobiony w domu. W tym wypadku, zamiast kupować w sklepie gotowych torebek popcornu do przyrządzenia w mikrofali, warto kupić suszoną kukurydzę na rynku ze sprawdzonego źródła. A potem samemu zrobić z niej popcorn z odrobiną masła np. na patelni.

Dodaj komentarz