Wiele osób pamięta hula hop, jako zabawkę z dzieciństwa. Choć trzeba wiedzieć, że ten sprzęt jest bardzo często wykorzystywany również na sali ćwiczeń. Ta niedoceniana forma aktywności fizycznej ma naprawdę wiele plusów. Koniecznie sprawdź, jak ćwiczyć z hula hop i jakie efekty przynosi taki trening!
Jak kręcić hula hop? Przykładowe ćwiczenia
Przy hula hop niebywale ważna jest technika kręcenia. Pozycja wyjściowa jest łatwa – to stanie w lekkim rozkroku z jedną nogą wysuniętą do przodu, a z drugą znajdującą się lekko z tyłu. Kluczowe jest, aby odpowiednio przenosić ciężar ciała z jednej kończyny na drugą. W trakcie ćwiczeń plecy muszą być non stop wyprostowane, a mięśnie brzucha napięte. Wobec tego stale musisz kontrolować swoją postawę.
Wbrew pozorom hula hop daje nam dość sporo możliwości na trening. Zawsze przed przystąpieniem, do tak zwanego kręcenia zrób krótką rozgrzewkę. To pozwoli uniknąć kontuzji. Poniżej znajdziesz kilka opcji na wykorzystanie hula hop podczas ćwiczeń:
- przekładanka – koło należy złapać obiema dłońmi od dołu. Co kluczowe nasze ręce muszą być zlokalizowane blisko siebie. Przechodzisz do ćwiczenia, a zatem uginasz prawą nogę w kolanie i unosisz ku górze. Przekładamy prawą dłoń nad uniesionym udem, tak by koło trafiło do lewej ręki i zmieniasz stronę. W ciągu minuty wykonujesz, jak najwięcej powtórzeń się uda!
- lasso na dwie ręce – układamy dłonie do pozycji przypominającej modlitwę tyle, że łączymy kciuki. Hula hop wieszamy na rękach i unosimy ramiona do góry. Przez 2 minuty kręcimy obręczą znajdującą się nad głową.
- klasyczne ćwiczenie, czyli kręcenie hula hop. Kluczem jest płynny ruch, który nie jest ani za szybki ani za wolny. Na tę pozycję poświęcamy 3 minuty, jeśli koło spadnie podnieś je i kontynuuj serię.
Jakie hula hop kupić?
W sklepach sportowych znajdziemy naprawdę sporo modeli hula hop, między innymi klasyczny gładki model lub ozdobiony wypustkami. Ten pierwszy typ jest najtańszy, trenują na nim dzieci oraz dorośli. Za to wariant wykończony specjalnymi wypustkami to opcja bardzo zaawansowana, czyli dla doświadczonych osób. Co kluczowe nierówna powierzchnia takiego hula hop doskonale masuje ciało, a także zmniejsza cellulit. W sklepach dostępny jest także egzemplarz masujący, ale bez wypustek. Ten produkt składa się z kilku części, dzięki temu można go bez trudu złożyć. Poza tym jest dużo cięższy niż klasyczne hula hop.
Wiesz już jakie są modele hula hop, ale musisz jeszcze zdawać sobie sprawę, że podczas doboru tego rodzaju sprzętu powinno się zwrócić uwagę na:
- rozmiar obręczy – po położeniu bokiem na podłodze i oparciu o kończyny dolne koło ma sięgać do bioder. Ten trik pozwoli idealnie dopasować sprzęt do wzrostu.
- wagę – najlepiej, aby hula hop ważyło maksymalnie 1,5-2 kg. Cięższe modele są doskonałe dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy.
Solidnie wykonany produkt z wytrzymałego materiału posłuży nam bardzo długo, więc lepiej wydać kilka złotych więcej niż po kilku treningach ponownie kupować nowe hula hop. Dobrze skonsultować zakup, na przykład z trenerem, dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybraliśmy najlepszy sprzęt, a co najważniejsze idealnie dobrany do naszych potrzeb.
Efekty treningu z hula hop
Niestety, ale przy hula hop bardzo ważna jest systematyczność. Tylko, w ten sposób osiągniesz widoczne rezultaty, między innymi wymodelujesz sylwetkę i zgubisz zbędne kilogramy. Ten typ sprzętu sportowego doskonale wypływa na brzuch, dlatego że wzmacnia mięśnie oraz ujędrnia skórę, a także kształtuje talię. Pamiętaj, że rodzaj z zamontowanymi specjalnymi wypustkami jeszcze mocniej działa na ten obszar ciała! Ale trzeba uważać, bo często przy silnych ruchach pojawiają się siniaki, które są wynikiem mikrourazów.
Trening z hula hop nie tylko pozytywnie wpływa na brzuch, ale również na ramiona, uda, czy łydki. Tak naprawdę wszystko zależy od tego jakie ćwiczenia wykonujesz z tym sprzętem, bo przecież możliwości jest cała masa.
Hula hop przyspiesza metabolizm oraz poprawia nastrój. Trening można zrobić w dowolnym momencie, na przykład podczas oglądania serialu, czy słuchania muzyki. Na tę formę aktywności poświęć więcej niż 30 minut, bo organizm dopiero po takim czasie zaczyna spalać tkankę tłuszczową.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.