kardaryna

Kardaryna – przewodnik po efektach, dawkowaniu i skutkach ubocznych

Wśród osób regularnie pracujących nad swoją sylwetką utrata tkanki tłuszczowej jest jednym z najistotniejszych celów. Aby je osiągnąć część osób sięga po dodatkowe, wspierające środki, nie zawsze legalnie dostępne. Kardaryna, jest jednym z nich. To środek dopingujący, który cieszy się dużym zainteresowaniem a jednocześnie wciąż budzi on kontrowersje. Czym jest kardaryna? W jaki sposób wpływa na organizm osób przyjmujących ten środek? Czy jest legalny i bezpieczny? Pytań dotyczących kardaryny jest naprawdę wiele. Dlatego też przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym odpowiemy na najważniejsze z nich.

Kardaryna – co to jest?

Kardaryna, znana również jako GW-501516, to związek chemiczny z grupy agonistów receptora PPARδ, który zyskuje coraz większą uwagę w świecie sportu i suplementacji. Jest substancją, która znalazła swoje zastosowanie w sporcie ze względu na zdolność poprawy wydolności fizycznej oraz przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej.

Receptor PPARδ, którego pełna nazwa to Peroxisome Proliferator-Activated Receptor Delta, odgrywa kluczową rolę w regulacji metabolizmu tłuszczów i glukozy. Kardaryna działa na ten receptor, co może prowadzić do zwiększenia wytrzymałości, poprawy spalania tłuszczu oraz zahamowania procesów zapalnych. To sprawia, że kardaryna jest szczególnie popularna wśród sportowców i osób dążących do osiągnięcia lepszych wyników treningowych.

Kardaryna – właściwości i wpływ na nasz organizm

Kardaryna jest substancją, która została wynaleziona w 1992 roku przy współpracy dwóch koncernów farmaceutycznych: GlaxoSmithKline i Ligand Pharmaceuticals. Jest specyfikiem, który usprawnia zużywanie energii przez mięśnie. Dzięki temu nie tylko pozwala na wykonywanie dłuższych i bardziej intensywnych treningów ale także przyczynia się do bardziej efektywnego spalania tkanki tłuszczowej. Kolejną zaletą stosowania kardaryny jest fakt, że jest substancją, która wpływa na wrażliwość insulinową oraz obniża poziom glukozy we krwi. Istnieją badania, które wskazują, że przyjmowanie kardaryny opóźnia moment wystąpienia hipoglikemii.

  Masteron (Drostanolon): Kompletny przewodnik - efekty, dawkowanie, skutki uboczne

Kardaryna – efekty stosowania

Choć kardaryna nie została dopuszczona do obrotu, ze względu na zaprzestanie badań nad jej działaniem nie da się ukryć, że jest substancją, która wciąż wykorzystywana jest, szczególnie wśród sportowców. Jakie daje efekty? Wśród najczęściej występujących wymienić możemy:

  • przyspieszenie redukcji wagi ciala i spalania tkanki tłuszczowej,
  • powiększenie beta-oksydacji kwasów tłuszczowych,
  • większą wrażliwość komórek na działanie insuliny,
  • zwiększenie wytrzymałości organizmu,
  • ograniczenie odkładania tkanki tłuszczowej.

Kardaryna – dawkowanie

Osoby, które decydują się na stosowanie kardaryny powinny mieć świadomość, jak ważne dla osiągnięcia pożądanych efektów jest właściwe dawkowanie tej substancji. Obecnie uznaje się, że dawki, które mogą być stosowane przez ludzi mieszczą się w przedziale 2,5-10 mg. Dawki takie były bowiem stosowane w badaniach tego leku nad ludźmi. Niemniej jednak osoby, które chcą zobaczyć u siebie pozytywne skutki stosowania kardaryny powinny przygotować się na przyjmowanie ok 10 mg. W przypadku sportowców oraz osób, które chcą przyspieszyć utratę tkanki tłuszczowej specjaliści zajmujący się opracowywaniem planów dopingowych zalecają stosowanie 20mg dziennie. Warto jednak mieć świadomość, że dawka powinna być dopasowana do konkretnej osoby, jej wieku, wagi oraz efektów, które zamierza osiągnąć.

Kardaryna – potencjalne skutki uboczne

Kardaryna jest jedną z tych substancji, które budzą spore kontrowersje. Jest to środek, nad którym przerwano badanie ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania na raka. Udowodniły to badania przeprowadzane przez producentów na szczurach. Kardaryna jest więc uznawana za substancję kancerogenną. To jednak nie wszystko. Wśród skutków ubocznych wymienić możemy także obciążenie wątroby czy nerek. Substancja ta może mieć także negatywny wpływ na układ hormonalny, zaburzając np. wydzielanie testosteronu. Zagrożeniem jest również brak wiedzy na temat długotrwałego stosowania kardaryny.

Kardaryna – działanie niepożądane

Mimo pozytywnego wpływu na organizm, zwłaszcza w kontekście pracy nad sylwetką kardaryna nie jest wolna od zagrożeń dla naszego zdrowia i samopoczucia. Musimy pamiętać, że jest ona substancją, nad którą badania zostały przerwane, w związku z czym nie ma możliwości zagwarantowania, że będzie ona całkowicie bezpieczna. Wśród działań niepożądanych, jakie możemy wymienić w związku z tą substancją znajdują się:

  • Bóle głowy – część osób zgłaszało bóle głowy jako jeden z objawów po zastosowaniu kardaryny. Może mieć to związek ze wpływem substancji na układ krążenia i ciśnienie krwi.
  • Dolegliwości żołądkowe: Kardaryna może wpływać negatywnie na układ trawienny, co prowadzi do dolegliwości żołądkowych, takich jak nudności, wymioty lub biegunka.
  • Problemy ze snem.: Kardaryna wpływa na układ nerwowy, przez co może zakłócać zdrowy i niezmącony sen. Istnieją zgłoszenia osób, które miały problem z zaśnięciem lub wielokrotnie wybudzały się w nocy.
  • Problemy z koncentracją: Kardaryna może wpływać na funkcje poznawcze, co może skutkować trudnościami w koncentracji i utrzymaniu uwagi.
  • Zmiany skórne: W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje skórne, takie jak swędzenie, wysypki lub podrażnienia.
  Cypionat testosteronu - efekty, potencjalne skutki uboczne i dawkowanie

Kardaryna – przeciwwskazania do stosowania

Jak każda inna substancja czynna, tak również kataryna, poza pozytywnym wpływem na organizm, może stanowić zagrożenie. O potencjalnych skutkachu ubocznych wspoinamy z resztą wyżej. Dlatego też istnieje szereg przeciwwskazań, które powinny powstrzymać nas przed stosowaniem tego specyfiku. Przede wszystkim zrezygnować ze stosowania kardaryny powinny kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ponadto, nie zaleca się stosowania kardaryny w przypadku osób, które cierpią na schorzenia wątroby. Musimy bowiem mieć świadomość, że jest to substancja, która posiada zdolność do niszczenia zdegenerowanych i uszkodzonych komórek. W związku z tym może doprowadzić do nasilenia już istniejących problemów zdrowotnych. Podobnie sprawa wygląda również w przypadku chorób nerek. Wśród przeciwwskazań do stosowania kardaryny wymienić możemy także zagrożenie zachorowaniem na nowotwory. Osoby, które leczyły się onkologicznie lub też mają w swojej rodzinie liczne przypadki zachorowań na raka powinny unikać tego rodzaju dopingu. Uważać należy również na interakcję z innymi lekami. Kardaryna jest substancją, nad którą przerwano badania, w związku z tym nie do końca wiemy, jak reagować będzie

Kardaryna – czy można go legalnie kupić?

Legalność kardaryny to jedna z tych kwestii, która budzi spore zainteresowanie wśród osób, które chciałyby zacząć stosować tą substancję. Niestety, nie mamy dla nich dobrych wiadomości. Kardaryna została wpisana na listę specyfików zakazanych przez WADA, czyli Światową Agencję Antydopingową. Co więcej, środek ten nie jest również legalnie dostępny zarówno w celach leczniczych, jak i dopingowych. Nabyć go mogą jedynie podmioty przeprowadzające badania, które zostały porzucone przez producenta. Mowa tu między innymi o instytutach badawczych, uczelniach czy laboratoriach. Teoretycznie istnieje furtka, która jest prowadzenie badań nad substancją przez osoby prywatne. Jest ona wykorzystywana przez sklepy online, które pod tą przykrywką zajmują się sprzedażą kardaryny. Warto jednak mieć świadomość, że korzystanie z ich oferty jest niezwykle ryzykowne – nie tylko naruszamy przepisy prawa, ale również nie mamy pewności z jakim dokładnie składem specyfiku mamy do czynienia. W związku z tym warto zachować rozwagę decydując się na zakup kardaryny, pozwoli nam to uniknąć zagrożeń.

  Propionat testosteronu w praktyce: Od efektów do dawkowania i skutków ubocznych

Kardaryna – jakie opinie można o nim znaleźć?

Kardaryna jest jedną z tych substancji, które budzą skrajne opinie w środowisku sportowym. Nie brakuje osób, które doceniają jej wpływ na skuteczną utratę tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie wytrzymałości. Na forach fitness znajdziemy wiele zdjęć przemian pod wpływem połączenia tego środka, diety oraz regularnych treningów. Mimo to, grono osób, które negatywnie wypowiadają się o tej substancji jest równie duże. Wiele osób nie boi się mówić o skutkach ubocznych, z jakimi musieli się zmagać, wskazują również na to, że kardaryna jest substancją niedozwoloną a jej przyjmowanie może wiązać się min. z dyskwalifikacją z zawodów sportowych czy kulturystycznych. Zanim więc podejmiemy decyzję o stosowaniu tego środka warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw oraz podejść do ewentualnych korzyści ze sporym dystansem oraz ze świadomością ryzyka jakie niesie za sobą

https://www.scivisionpub.com/pdfs/gw501516-cardarine-pharmacological-and-clinical-effects-2879.pdf

https://elvbio.com/what-is-cardarine-a-comprehensive-gw501516-review/

Dodaj komentarz