kobieta robi przysiady podczas treningu ABT

Trening ABT – co to jest i na czym polega? Plan treningowy i zalety


Trening ABT to zestaw ćwiczeń, który poprawia nie tylko sylwetkę, ale też kondycję fizyczną i zdrowie. ABT to skrót od angielskich słów, gdzie abdominal oznacza brzuch, buttocks to pośladki, a tights to uda.


Czym jest trening ABT?

Trening ABT to swego rodzaju forma aerobiku, która szczególnie jest zalecana osobom chcącym wymodelować dolne partie tułowia i poprawić wygląd swojej figury. To trening wzmacniająco- kształtujący, wykonywany w rytmie muzyki.

Charakteryzuje się średnią intensywnością i jego głównym zadaniem jest wielokrotne powtarzanie różnych ćwiczeń, dedykowanych pośladkom, brzuchowi i udom. Ponadto nie obciąża kręgosłupa i stawów.

Zajęcia odbywają się w każdym profesjonalnym klubie sportowym. Niemniej jednak również sama możesz poćwiczyć w domu, aby sprawdzić, czy ta forma treningu ci odpowiada. Trening ABT to prosty i skuteczny zestaw ćwiczeń praktycznie dla każdego. Osoby, które regularnie ćwiczą ABT, bardzo szybko widzą jego pozytywne efekty.

Szczupłe uda i przede wszystkim płaski brzuch to pierwsze rezultaty, które już się zaznaczają po paru treningach. Poza tym ta forma ćwiczeń nie tylko przyczynia się do zmniejszenia obwodu brzucha i ud, ale też kształtuje pośladki i zapewnia jędrność całego ciała.

Na czym polega trening ABT?

Sam trening zaczynamy od 10 – 15-minutowej rozgrzewki. Po niej następuje kompleksowy zestaw ćwiczeń fitness, w których szczególny nacisk kładzie się na dolne partie tułowia, czyli na uda, pośladki i brzuch. Ćwiczeń jest bardzo wiele, co zajęcia ich zestaw się zmienia, aby zróżnicować rodzaj treningu, przy tym wszystkie partie mięśniowe są angażowane jednakowo.

Przykładowe ćwiczenia treningu ABT

Trening ABT możesz wykonywać również w domu. Oto przykładowe ćwiczenia fitness ABT:
Rozgrzewka około 10 – 15 minut.

  Cardio z Mel B - jak wygląda ten trening i jakie daje efekty?

Ćwiczenia na uda, pośladki i brzuch:

  • Półbrzuszki- leżysz na plecach, nogi ugięte w kolanach, stopy na ziemi. Głowa oparta o dłonie. Powoli podnosisz i opuszczasz tułów mięśniami brzuch. Pamiętaj, aby nie ciągnąc dłońmi głowy i szyi. Wykonaj 30 powtórzeń. Łokcie rozstawione do boków.
  • Przysiady- stajesz w lekkim rozkroku, ręce wyciągnięte przed siebie, powoli kucasz i wstajesz. 30 powtórzeń.
  • Skłony- stajesz w rozkroku, ręce wyciągasz ku górze, wykonujesz skłony, lewą ręką dotykasz prawej stopy i naprzemiennie. 30 powtórzeń.
  • Rowerek- kładziesz się na plecach i nogami wykonujesz rowerek. 20 rowerków
  • Wymachy- w pozycji stojącej oprzyj dłonie o krzesło. Wykonujesz wymachy w bok i w tył raz lewą nogą raz prawą nogą. 10 wymachów na każdą nogę.

Po treningu należy zrobić ćwiczenia rozciągające, aby uniknąć zakwasów.

Zalety treningu ABT

Trening ABT przynosi wiele korzyści. Zestaw ćwiczeń jest tak dobrany, aby zapewnić szczupłą sylwetkę. ABT powoduje przyśpieszenie metabolizmu, a tym samym redukcja tkanki tłuszczowej. Ma na celu zredukowanie jej, a zarazem wzmocnienie mięśni i uelastycznienie skóry na brzuchu, udach i pośladkach. Dzięki temu uzyskujesz płaski brzuch i szczupłe uda oraz pośladki.

Ta forma fitness również ujędrnia naszą skórę i powoduje, że całe ciało staje się bardziej elastyczne. Jej celem jest również rozbijanie komórek tłuszczowych pod skórą w okolicach bioder i pośladków. Dlatego trening ABT skutecznie zwalcza cellulit.

ABT wzmacnia mięśnie całego ciała oraz poprawia kondycję fizyczną i koordynację ruchową całego ciała. Badania dowodzą, że również wpływa na wzrost wydolności oddechowej, a tym samym zdrowszy wygląd skóry oraz samopoczucie. Korzystnie wpływa na pobudzenia obiegu limfy i usuwanie toksyn w przestrzeni międzykomórkowych.

ABT szczególnie lubią ćwiczyć kobiety, którym zależy na zgrabnej sylwetce, ale ta forma treningu jest również korzystna dla mężczyzn.

Trening ABT przeznaczony jest dla każdego, niezależnie od płci i wieku. Nie ma tutaj ograniczeń oraz podziału zajęć dla początkujących i zaawansowanych. Sam układ ćwiczeń zależy od prowadzącego całą gimnastykę. W trakcie treningu do ćwiczeń można również zaangażować gumy, ciężarki, stepy, hantle czy piłki dla lepszego efektu i urozmaicenia zajęć.

Dodaj komentarz