Czynne uprawianie sportu jest jednym z kluczowych elementów, jeśli chodzi o prowadzenie zdrowego trybu życia. Dobry trening pozytywnie wpływa na stan naszego ciała i jest jednym z najlepszych sposobów na rozładowanie emocji. Aby czerpać te wszystkie korzyści, trzeba jednak zadbać o odpowiednie parametry treningowe i właściwą progresję.
Na szczęście rzetelne podejście do tej kwestii, nie wymaga od razu zatrudniania całego sztabu trenerskiego. Wystarczy zadbać o odpowiednie narzędzia wspomagające, a najlepiej zacząć od tych najprostszych, jak zegarki sportowe.
Dlaczego czas jest ważnym elementem treningu?
Rozważanie istoty pojęcia “czas” w kontekście treningu sportowego, nie sprowadza się oczywiście do godziny jego rozpoczęcia. W dzisiejszym, zabieganym świecie, każdy trenuje wtedy, kiedy po prostu może. Pomiar czasu jest jednak niezwykle istotnym i często niedocenianym elementem, warunkującym efektywność i jakość samego treningu. Kwestia ta nie ogranicza się jedynie do tak oczywistych dyscyplin, jak bieganie czy jazda na rowerze.
Świetnym przykładem jest tutaj trening siłowy, w którym najczęściej koncentrujemy się na jego objętości. Czym innym jest jednak wykonanie 5 przysiadów w 5 seriach z 70% ciężaru maksymalnego w 20 minut, a czym innym wykonanie dokładnie tego samego treningu w czasie o połowę krótszym. Właśnie dlatego każdy sportowiec powinien traktować czas jako znaczący czynnik, mogący zadecydować o tym, czy zapewniliśmy organizmowi właściwy bodziec do rozwoju.
Dobry punkt odniesienia
Każdy osiągnięty rekord, nieważne czy na olimpiadzie czy w domowym zaciszu, jest rezultatem pracy wykonanej w celu jego osiągnięcia. Nawet Usain Bolt nie urodził się w końcu z czasem 6,96 na dystansie 100 metrów, wpisanym od razu do swojego CV.
Do wszystkiego należy podchodzić stopniowo i pomału, aby adaptować organizm do coraz to nowych obciążeń. Jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę np. z treningiem biegowym, zegarek sportowy pozwoli wam w możliwie najprostszy sposób ocenić aktualny stan waszej kondycji i ustalić punkt odniesienia dla oceny przyszłych postępów. Jeśli dziś jesteście w stanie przebiec kilometr w czasie 6 minut, trenując zaczniecie redukować czas potrzebny do pokonania tego dystansu do coraz mniejszych wartości.
Odmierzając czas możecie także upewnić się, czy przypadkiem obrany trening nie obciążył nadmiernie waszego organizmu. Jeśli po dwóch miesiącach intensywnych ćwiczeń, wasza próba bicia dotychczasowego rekordu zakończy się czasem gorszym, niż ten ustalony jako punkt odniesienia przed rozpoczęciem treningów, będzie to najlepszy znak, że z naszym treningiem lub sposobem odżywiania jest prawdopodobnie coś nie tak.
Jak wybrać odpowiedni zegarek do treningu?
Odpowiedź na to pytanie nie dotyczy oczywiście walorów estetycznych, bo wygląd to rzecz gustu. Wybierając swój zegarek sportowy powinniście kierować się przede wszystkim możliwościami jakie oferuje, aby mógł on zapewnić odpowiednie wsparcie podczas treningu. Warto zatem zwrócić uwagę na obecność takich funkcji jak:
- Stoper – stoper od dawna jest jednym z najczęściej stosowanych narzędzi, do weryfikacji wyniku sportowego. Dzięki niemu możemy skutecznie i precyzyjnie odmierzyć czas i to z dokładnością do setnych, a nawet tysięcznych części sekundy
- Powtarzalny timer – timer służy do odmierzania określonej długości czasu i podczas treningu przyda się on nie tylko do przypominania nam, że czas wrócić do innych obowiązków. Timer sprawdza się bowiem doskonale we wszelkiego rodzaju treningach interwałowych, szczególnie ważnych dla dyscyplin wytrzymałościowych
- Licznik okrążeń – jeśli trenujecie na wyznaczonej trasie lub w zamkniętym obiekcie, licznik okrążeń będzie naprawdę przydatnym dodatkiem. Dzięki niemu nie trzeba zatrzymywać się, by zapisać czas pokonanego okrążenia – wystarczy wcisnąć przycisk, a zegarek wykona to zadanie za nas
- Pulsometr – pomiar tętna to dla wielu kluczowy czynnik oceny jakości treningu oraz tego, jak działa on na nasz organizm. Zegarek z pulsometrem bada nasz puls na bieżąco i jest znacznie wygodniejszy niż dość popularne opaski zakładane na klatkę piersiową
- GPS – lokalizacja GPS sprawdza się znakomicie we wszystkich dyscyplinach, w których celem jest pokonanie jakiejś odległości. GPS umożliwia dość dokładne sprawdzenie przebytego dystansu i prześledzenie pokonanej trasy. Zegarek z GPS sprawdzi się do tego idealnie, szczególnie jeśli ktoś nie lubi mieć przy sobie telefonu w trakcie treningu.
Wymienione wyżej funkcje zapewniają świetne wsparcie w czasie treningu, ale same dodatki to zdecydowanie za mało. Niemniej istotna jest w końcu ergonomia – kiedy wylewasz pot i łzy poprawiając swój wynik, nie możesz martwić się czymś na twoim nadgarstku. Trzeba zwrócić zatem uwagę na to z czego wykonany jest zegarek i czy poradzi sobie z tym co może spotkać go podczas ćwiczeń:
- Pasek z tworzywa sztucznego – tworzywo sztuczne sprawdza się znakomicie podczas najbardziej intensywnych sesji treningowych. Nie degraduje się pod wpływem wody i potu, jest odporny na przetarcia i obojętny dla skóry
- Wodoszczelność – wodoszczelność jest szczególnie istotna, jeśli preferujemy dyscypliny wodne. Na szczęście większość zegarków sportowych jest do tego przygotowana, zapewniając odpowiednią szczelność konstrukcji. Warto pamiętać, że wartość podawana w metrach dotyczy statycznego zanurzenia, a nie sytuacji, w której wykonujemy gwałtowne ruchy w wodzie. Z tego względu minimalna wartość wodoszczelności umożliwiającej swobodne pływanie z zegarkiem wynosi 100 metrów.