kite surfing wakacje wycieczki kanaryjskie

Wakacje ze sportem


Wakacje to dla wielu z nas ulubiony czas w całym roku. Nie ma się co dziwić, bo wtedy możemy pozwolić sobie na błogie lenistwo albo… oddać się uprawianiu sportu. A trzeba przyznać, że możliwości jest wiele, także poza granicami Polski. Gdzie najlepiej zacząć swoją przygodę z kitesurfingiem? Dlaczego miłośnicy kajakarstwa tak bardzo kochają Chorwację? Jakie podwodne atrakcje czekają na fanów nurkowania w Portugalii? Sprawdzamy!


Polacy lubią spędzać wakacje poza granicami naszego kraju. Ma na to wpływ kilka czynników, przede wszystkim pewność ładnej pogody oraz atrakcyjne, w stosunku do wypoczynku w naszym kraju ceny. Gdzie więc jeździmy najchętniej? Czołówka najpopularniejszych wakacyjnych destynacji Polaków od lat się nie zmieniała. To m.in. Grecja, Chorwacja, Bułgaria, Hiszpania, Turcja i Portugalia. Pandemia COVID19 zapewne nieco zmieni te preferencje na rzecz bardziej egzotycznych destynacji jak Zanzibar czy Malediwy.

Jeśli chodzi o preferowane formy wypoczynku i wycieczek (TU znajdziesz więcej ofert), bywa z tym różnie. Dla części osób idealne wakacje to długie godziny spędzane na leżaku na plaży lub przy basenie i sączenie kolorowych drinków. Inni wolą aktywny wypoczynek, np. w postaci uprawiania wakacyjnych sportów. Zagranica ma w tej kwestii mnóstwo do zaoferowania.

Wyspy Kanaryjskie – raj dla kitesurferów

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się kitesurfing, zwany również kiteboardingiem. Jest to sport, który polega na poruszaniu się po wodzie na desce lub tzw. hydroskrzydle napędzanym przez latawca. Jego powszechność jest na tyle duża, że poważnie rozważano jego obecność na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. w kategorii sportów żeglarskich. Ostatecznie jednak został wykreślony z programu igrzysk na rzecz windsurfingowej klasy RS:X.

Nie można jednak rozpatrywać kitesurfingu jedynie w kontekście sportu wyczynowego. Jest to bowiem doskonała letnia rozrywka i sposób na odchudzanie, a zdaniem jej miłośników, idealne do oddawania się temu sportowi są plaże Fuerteventury – drugiej co do wielkości wyspy archipelagu Wysp Kanaryjskich, położonej około 100 km od północno-zachodnich wybrzeży Afryki.

Fuerteventurę określa się mianem mekki dla wielbicieli kitesurfingu – temperatura nigdy nie spada tam poniżej 20°C, słońce świeci przez 330 dni w roku (latem nawet 12 godzin dziennie), występują tam najsilniejsze na całym archipelagu wiatry (od marca do sierpnia) oraz dwumetrowe fale.

Na Fuerteventurze znaleźć można wiele urokliwych plaż i piaszczystych wydm, malownicze miasteczka i mnóstwo wypożyczalni sprzętu dla kitesurferów. Najchętniej wybierają oni niewielką mieścinę Corralejo na północy wyspy, z pięknymi plażami, starym portem oraz cudownym widokiem na sąsiednią wyspę Lobos. Drugą najpopularniejszą destynacją jest miasteczko El Cotillo z wyjątkowo długimi plażami i pięknymi klifami. Oczywiście w obu miejscach atutem jest także tętniące nocne życie oraz bary i restauracje serwujące tapas, ryby i owoce morza.

W rozsianych na wyspie miasteczkach działają liczne szkółki kitesurfingowe, gdzie można wypożyczyć sprzęt i rozpocząć naukę pod okiem doświadczonych instruktorów. W wielu hotelach organizowane są nawet transporty busami, którymi dotrzeć można na plaże najchętniej odwiedzane przez kitesurfingowców. Do polecanych hoteli na wyspie zalicza się m.in. Surfing Colors Apartments, H10 Ocean Dreams oraz Playa Park Zensation.

Na kajaki do Chorwacji!

W pierwszej chwili może wydawać się, że kajakarstwo to przede wszystkim spływy górskie, wymagające dość dużej tężyzny fizycznej i dodające sporo adrenaliny. Dla osób, które wolą sport, ale w bardziej rekreacyjnym wydaniu, poleca się kajakarstwo morskie. Krajem idealnym do tego typu aktywności jest Chorwacja – podróżowanie kajakiem wzdłuż tamtejszego wybrzeża daje możliwość podziwiania niezapomnianych, zapierających dech w piersiach widoków.

W wielu miasteczkach na wybrzeżu Chorwacji bez żadnego problemu wypożyczyć można kajaki na morskie wycieczki. Wyróżnia się ich dwa zasadnicze rodzaje. Kajaki rekreacyjne są długie, ale wąskie i niewysokie – ich wyporność jest duża, więc nawet początkujący kajakarze nie mają problemu z utrzymaniem w nich równowagi. Są bardziej stabilne, a mniej zwrotne. Z kolei kajaki turystyczne przeznaczone są dla osób, które podróżują w ten sposób przez dłuższy czas, zatrzymując się i nocując w miejscach, do których akurat dopłyną. Są więc bardziej pojemne.

Jeśli chodzi o trasy kajakowych podróży, olbrzymim zainteresowaniem cieszą się m.in. Kornaty, czyli archipelag ponad 150 wysepek, najczęściej niezamieszkanych, wchodzących częściowo w skład Kornackiego Parku Narodowego. Ich część cechuje się ogromnymi klifowymi wybrzeżami. Na zamieszkanych wyspach Kornatów bez problemu skorzystać można z noclegu w takich hotelach, jak Apartamenty Zelena Punta, hotel Maxim czy hotel Lavanda.

Jedną z większych wysp należących do Chorwacji jest Dugi Otok, o bardziej ciekawej linii nabrzeża. Na południu jest ono skaliste, strome i nieprzystępne, na północy – łagodne i to właśnie tam kwitnie życie turystyczne. Na południowym wschodzie atrakcją jest niewątpliwe malownicza zatoka Telascica z wysokimi klifowymi wybrzeżami. Na wyspie Dugi Otok bez problemu uda znaleźć się miejsce noclegowe w takich hotelach, jak Hotel Agava, Hotel Sali czy Apartament Davorka.

Podwodne atrakcje Portugalii

Coraz modniejszym wakacyjnym sportem jest nurkowanie i nie ma się co temu dziwić, bo podziwianie podwodnego świata jest naprawdę bardzo ekscytujące! Jednym z krajów o wyjątkowo korzystnych warunkach do nurkowania jest Portugalia. Uwaga! Zgodnie z obowiązującymi w Portugalii przepisami, nurkować mogą jedynie osoby pełnoletnie, po ukończonym odpowiednim kursie i z wykupionym ubezpieczeniem.

A jeśli spełniamy te warunki – gdzie konkretnie się wybrać? Tak naprawdę na całym portugalskim wybrzeżu przez okrągły rok czynne są centra nurkowe, gdzie można wypożyczyć sprzęt i łódkę. Nurkować można samemu lub z przewodnikiem. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest miasteczko Sagres w południowo-zachodniej Portugalii. Jest wyjątkowo malownicze, ma piękne plaże oraz przejrzystą wodę, co w nurkowaniu jest bardzo istotne. U wybrzeży Sarges można podziwiać unikalne na skalę kraju podwodne korytarze oraz kilka wraków, np. Conger Eela oraz Castillo Moncada.

Inna polecana miłośnikom nurkowania destynacja w Portugalii to Madera, czyli archipelag położony na Oceanie Atlantyckim, o górzystym krajobrazie i łagodnym klimacie określanym przez miejscowych mianem „wiecznej wiosny”. Madera dysponuje szeroką ofertą miejsc do nurkowania, m.in. w miejscowościach Garajau, Machico oraz Arena, a do polecanych tam hoteli zalicza się m.in. Hotele Les Suites at Cliff Bay PortoBay, Pestana Churchill Bay, Royal Savoy, Quinta Paços do Lago, Socalco Nature Hotel i Hotel Do Campo.

Do najlepszych regionów nurkowych na całym Atlantyku zaliczają się Azory – archipelag dziewięciu wysp wulkanicznych otoczonych niesamowicie przejrzystą wodą, w której bujnie kwitnie podwodne życie. Wśród najpopularniejszych hoteli w regionie Azorów wymienia się natomiast Terra Nostra Garden Hotel, Sul Villas & Spa – Azores, Volcanic Charming House, White Exclusive Suites & Villas, Grand Hotel Açores Atlântico i Azor Hotel.

Jak widać, możliwości aktywnego spędzania wakacji jest mnóstwo. Pozostaje więc wybrać miejsce, zarezerwować hotel, bilet na samolot i… wyczekiwać wakacji!

One thought on “Wakacje ze sportem

  1. Ja mogę do tego polecić dla tych którzy lubią wędrówki po górach wypad do Słowenii do Triglawskiego Parku Narodowego nad jezioro Ukanc. Przecudne widoki, jedne z najpiękniejszych wakacji, polecam szczególnie jesienią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *