trener personalny

Jak znaleźć dobrą pracę w branży fitness?


O tym czy do pracy instruktora fitness wymagane są szkolenia i jak zdobyć potrzebne umiejętności rozmawiamy z Rafałem Karaś, twórcą Firmy Szkoleniowej Kar-Group.


Cała Polska trenuje fitness?

Treningi fitness rzeczywiście stały się niezwykle popularną formą aktywności. Znani trenerzy i trenerki skutecznie zachęcają kolejne osoby do dbania o sylwetkę. Ale coraz częściej czytamy także o zwykłych ludziach, którzy w pewnym momencie rozpoczęli treningi i osiągnęli spektakularne efekty: pozbyli się nadwagi, wymodelowali sylwetkę, przeszli na zdrowy tryb życia…

A wzrost zainteresowania treningami sprawia, że liczba miejsc pracy dla trenerów fitness również szybko wzrasta

To prawda. Adepci fitness – zarówno początkujący, jak i mający pewne doświadczenie w treningach – zdecydowanie wolą trenować pod okiem profesjonalnego przewodnika. Ma on do odegrania dwojaką rolę. Przede wszystkim potrafi dopasować zakres ćwiczeń do potrzeb i możliwości uczestników tak, by osiągali oni zauważalne efekty, bez przeciążeń czy kontuzji. Jednocześnie motywuje i zachęca do większego wysiłku. Dobry trener potrafi stworzyć w grupie taką atmosferę, by nauczyć uczestników systematyczności.

Co trzeba zrobić, by zostać instruktorem fitness?

Trzeba ukończyć kurs. Uczestnicy otrzymują materiały, które czytają, analizują, przyswajają z nich ważne informacje. Z naszego doświadczenia wiemy, że dla osób zainteresowanych fitnessem ta wiedza jest naprawdę ciekawa, bo dotyczy bezpośrednio ich pracy. Trzeba znać pewien zakres teorii, by lepiej rozumieć zasady, które rządzą dobrym treningiem. Na zakończenie kursu uczestnicy podchodzą do egzaminu sprawdzającego ich wiedzę. Następnie otrzymują zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.

  Jak dobrać najlepszą rakietkę tenisową?

Jak wybrać ośrodek szkoleniowy dla siebie?

Na pewno warto kierować się opiniami poprzednich kursantów. Sprawdzić, od jak dawna organizowane są szkolenia. A osobom, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu, nie chcą tracić cennych godzin ani pieniędzy na dojazdy, polecam kursy on-line. To bardzo wygodna forma kształcenia, pozostawiająca sporą swobodę co do terminu i miejsca nauki.

Czy to oznacza, że tytuł instruktora fitness można zdobyć przez Internet?

Tak. Ta forma jest też o tyle wygodniejsza, że mogą korzystać z niej osoby z całej Polski. Nie ma ograniczeń. Mogę powołać się tu na własne doświadczenia. W Kar-Group od lat zajmujemy się kursami doszkalającymi, prowadzonymi właśnie w formie elektronicznej. Zgłaszają się do nas kursanci z całego kraju.

Uzyskujemy zaświadczenie i… – co dalej? Gdzie można poszukać pracy jako instruktor?

W Kar-Group zachęcamy kursantów do tego, by popatrzyli na ofertę zajęć fitness w swojej okolicy i zobaczyli, czego w niej brakuje. Można udać się do klubów z aerobikiem, do ośrodków sportowych, centrów kultury i sportu. Ale można także kreatywnie stworzyć  miejsce pracy dla siebie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by założyć firmę albo podpisać umowy z kilkoma różnymi ośrodkami. Sport daje tu sporą swobodę – zawsze można wzbogacić ofertę o coś nowego, co będzie atrakcyjne dla uczestników treningów.

O czym jeszcze warto pamiętać?

O uśmiechu. I serdeczności dla uczestników treningów fitness. Podstawową wiedzę można zdobyć na kursie on-line, przyda się też oczywiście troszkę talentu, a pełen sukces osiągniemy, jeśli uzupełnimy te dwa elementy o dobre relacje z uczestnikami.

Kurs instruktora fitness prowadzi Jakub Żuk http://szkolenia-kargroup.elk.pl/kurs-instruktor-fitness/

Dodaj komentarz