Z roku na rok Aerobox staje się coraz popularniejszy. Co to jest za typ treningu? Na czym polega ta forma aktywności fizycznej? Sprawdź nasz artykuł, ponieważ tam znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje!
Aerobox – co to jest?
Aerobox brzmi dla wielu zagadkowo. Co to takiego? Jest to intensywny trening aerobowy, który jest inspirowany sztukami walki. Pojawiają się tu wobec tego liczne elementy nawiązujące do boksu, aerobiku, taekwondo, czy kickboxingu. Mimo to nie jest to sport kontaktowy, więc nie masz czego się obawiać. Nie uczysz się tu ani ataku ani obrony. Trening trwa miej więcej 60 minut. Składa się on z następujących 3 faz:
- z krótkiej rozgrzewki – pojawiają się tutaj ćwiczenia oddechowe, proste kroki fitness i rozciąganie mięśni. Trwa to 5-10 minut.
- z części głównej – mamy ciosy, kopnięcia i uderzenia w rytm muzyki. To intensywny wysiłek zawierający elementy sztuk walki. Na to poświęca się około 30-40 minut.
- Z ćwiczeń rozluźniających – na koniec jest rozciąganie zwane powszechnie stretchingiem. Skupiasz się na każdym elemencie swojego ciała, dodatkowo musisz potem nawodnić organizm.
Te 3 części powodują, że nie tylko wpływasz na ciało, ale również na inne aspekty, ponieważ się uspakajasz, wyciszasz oraz relaksujesz. Przez godzinę pracujesz nad sylwetką oraz nad swoim wnętrzem, dlatego właśnie to tak ciekawa forma aktywności fizycznej. Ten hit treningowy z lat 90. przypomina walkę, ale mało ma z nią wspólnego.
Aerobox – efekty
Przy Aerobox ważna jest technika wykonywania poszczególnych pozycji. Musisz ją opanować, nie ma innego wyjścia. Precyzja jest bardzo istotna, tak samo jak zaangażowanie. Pomoc trenera okazuje się zatem niezbędna. Pamiętaj, że z tygodnia na tydzień intensywność będzie wzrastać, a to oznacza wyższy poziom trudności.
Efekty jakie przynosi trenowanie aeroboxu:
- kształtujesz mięśnie
- spalasz kalorie – nawet 600-800 kcal w godzinę
- pozbywasz się tkanki tłuszczowej
- poprawiasz wydolność oddechową
- wpływasz pozytywnie na krążenie
- wzmacniasz kręgosłup
- pracujesz nad koordynacją ruchową
- poprawiasz kondycję
- odreagujesz złość
- relaksujesz się.
Systematyczne uczęszczanie na Aerobox przynosi wiele korzyści, przede wszystkim zmieniasz swoją sylwetkę. Zauważysz, że jest smuklejsza, poza tym podkreślisz zarys mięśni. Po 60 minutowych zajęciach będziesz zmęczony, ale zadowolony. Dostarczysz pozytywnych endorfin, pozbędziesz się napięcia i złych emocji.
Jakie są opinie osób trenujących aerobox?
Aerobox wciąż jest w Polsce mało popularną formą aktywności fizycznej. Niewiele klubów i siłowni oferuje zajęcia z trenerem, a szkoda bo to ciekawa alternatywa dla fitness. Ten typ ćwiczeń jest polecany głównie dla osób na zaawansowanym poziomie, które mają już dobrą kondycję i siłę. Zdecydowanie odradza się ten intensywny trening dla ludzi z problemami zdrowotnymi, przede wszystkim z krążeniem oraz stawami.
Trening Aerobox jest bardzo lubiany. Ta forma aktywności to prawdziwy przebój doceniany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn, co jest akurat rzadkością przy zajęciach grupowych w klubach fitness. Taki trening aerobowy to opcja dla wytrwałych zawodników, dlatego że potrafi mocno zmęczyć. Tempo jest dynamiczne, do tego musisz odpowiednio wykonywać ciosy i non stop kontrolować swoją postawę.
Pracuje w zasadzie całe ciało, są to poszczególne mięśnie ramion, grzbietu, brzucha, klatki piersiowej, nóg, a także pośladków. To pozwala działać na sylwetkę kompleksowo. Wobec tego Aerobox nie jest zwyczajnymi zajęciami fitness to coś znacznie trudniejszego. Elementy sztuk walki obecne w ćwiczeniach mocno podnoszą poprzeczkę!
Co jeszcze trzeba wiedzieć o treningu Aerobox?
Jeśli wybierasz się pierwszy raz na trening Aerobox nie możesz przed nim nic jeść. 1-2 godziny postu będą dobre, ponieważ pozwolą uniknąć kolki, czy nudności. Po intensywnym wysiłku należy uzupełnić płyny i zjeść coś treściwego.
Przy Aerobox ważny jest strój ze względu na to, że wysiłek będzie mocny i szybki. Możesz ćwiczyć w butach, albo boso. Ubranie powinno być obcisłe, jednak pozwalać na swobodne ruchy. Oddychające materiały są koniecznością, bo przy takiej intensywności wylejesz na sali mnóstwo potu. Panie powinny spiąć włosy, by im nie przeszkadzały w czasie ciosów i wykopów.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.