plywak na basenie

Czy alergik może uprawiać sport?

Artykuł zaktualizowany


Czy obawiasz się uprawiać sport z powodu alergii? Mnóstwo alergików spotyka się z podobnym dylematem, jednak po wprowadzeniu w życiu kilku wskazówek, z powodzeniem sięgają po ulubione dyscypliny. Jak możesz zorganizować aktywność fizyczną w przypadku niepożądanych reakcji immunologicznych?


elite banner

Czy alergia jest powodem do rezygnacji ze sportu?

Eksperci są zgodni, że alergie nie są przeszkodą do realizowania swoich pasji w sportach indywidualnych czy zespołowych. Jednak pewna jest inna kwestia – objawy alergii mogą skutecznie zniechęcać do uprawiania sportu. Poza tym ważna jest również forma aktywności oraz miejsce do jej wykonywania. Dlatego można z całą pewnością stwierdzić, że alergie nie są powodem do rezygnowania z ulubionych dyscyplin sportu. W pewnych przypadkach mogą nawet pomagać w skutecznym radzeniu sobie z takimi chorobami.

  Co wypłukuje żelazo z organizmu? Jak temu zapobiegać?

Dlaczego sport jest dobry dla alergika?

Pod pewnymi względami aktywność fizyczna wzmacnia organizm i pomaga dbać o kondycję. Dostrzegają to również alergicy i astmatycy, którzy korzystają z wybranych dyscyplin. Podczas wysiłku fizyczne uwalniane są endorfiny, które skutecznie poprawiają nastrój. Poza tym umiarkowana intensywność ćwiczeń cardio może pozytywnie działać na pojemność płuc. Dzięki temu rzadziej dochodzi do duszności.

Na co uważać podczas uprawiania sportu mając alergię?

W jaki sposób możesz wybierać dyscypliny sportowe, które pomogą Ci w walce z alergią? W przypadku nietolerancji na kurz lub sierść dobrze jest unikać małych zatłoczonych miejsc, takich jak siłownie urządzone w niewielkich piwnicach. Wielu też zrezygnuje z jazdy konnej, podczas której kontakt z alergenami jest naprawdę spory. Jeśli cierpisz z powodu traw i pyłków mogą również zaszkodzić Ci biegi po parkach i w lasach, szczególnie w czasie pylenia. Dobrze jest też wybierać miejsca ze sztuczną murawą lub w halach sportowych.

  Anabolizm mięśniowy - co to jest i jak działa? Sposoby na pobudzenie anabolizmu

Czego unikać uprawiając sport w alergii?

To bardzo ważne, by dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego warto wcześniej poinformować członków drużyny, że zmagamy się z określonymi dolegliwościami. Zawsze też miej przy sobie leki na wypadek pojawienia się ataku. Unikaj też skrajnych warunków do uprawiania sportu. Jeśli wiesz, że nie masz zbyt dobrej kondycji, nie bierz udziału w biegach długodystansowych. Przy alergii wziewnej również trzeba bardzo mocno rozważyć jogging w niskich temperaturach oraz morsowanie. Takie aktywności mogą być atrakcyjne, ale nieprzyzwyczajony organizm nawet u w pełni zdrowego człowieka może zareagować nieprzewidywalnie.

Alergia ma wpływ również na osoby chcące uzyskać więcej masy mięśniowej przez ćwiczenia na siłowni. Dieta bogata w białko zwykle nie jest wskazana dla osób z alergią wziewną. Dlaczego? Niektóre białka zawarte w produktach spożywczych łudząco przypominają swoją strukturą budowę protein drobnoustrojów zawartych w powietrzu. To może powodować nasilenie objawów alergii przy diecie bogatej w białko. Sport nawet dla alergików może być źródłem przyjemności. Kluczowe jest podejście do niego z głową i pamiętanie o swoich ograniczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *