kobieta trenuje na zewnatrz

Leki na alergię a aktywność fizyczna – co musisz wiedzieć?


Wpływ sportu na ludzki organizm jest znany od lat. Jednak w przypadku alergików istnieje więcej obaw o bezpieczeństwo i efektywność samego treningu. Do niedawna nie było jasnych przesłanek w kwestii relacji leków przeciwhistaminowych z efektywnością podczas uprawiania sportu. Jak jest obecnie?


Czym jest histamina?

Histamina jest wydzielana przez organizm na skutek oddziaływania alergenu na układ immunologiczny. To właśnie ona jest odpowiedzialna za pojawienie się objawów alergicznych. Z tego powodu osoby chore przyjmują leki przeciwhistaminowe, które neutralizują jej działanie. Co interesujące, receptory histaminowe znajdują się również w mięśniach szkieletowych. Podczas jej wydzielania dochodzi do reakcji, która może wpływać na alergików uprawiających sport.

Jak histamina oddziałuje na mięśnie podczas treningu?

Receptory histaminowe znajdują się w mięśniach szkieletowych nie przez przypadek. Skąd taki wniosek? Na skutek wysiłku mięśnie są pobudzane do zwiększania swojej objętości, a potrzebny jest do tego zarówno trening, jak i odpowiednia regeneracja. Histamina ma wpływ na zwiększenie szybkości procesu odbudowy mięśni po wysiłku. Dzięki niej regeneracja przebiega sprawniej, co odbija się pozytywnie na efektywności treningu. Zablokowanie receptorów histaminowych hamuje ten proces, co odbija się zwłaszcza na osobach intensywnie ćwiczących.

Czy korzystanie z leków przeciwhistaminowych wyklucza korzystanie z treningu?

Zdecydowanie nie. Oczywiście kluczowe jest dobranie aktywności fizycznej do rodzaju alergii. Dzięki temu można ograniczyć przyjmowanie doraźnych środków farmaceutycznych, które powodują spowolniony proces regeneracji mięśni po wysiłku. Jednak samo przyjmowanie takich medykamentów w żaden sposób nie powoduje, że sport jest wykluczony. Wskazane jest jednak posiadanie przyjmowanych zwykle leków przy sobie podczas realizacji treningu. W ten sposób możesz czuć się bezpieczniej i zapewnić sobie to, co niezbędna w sytuacji kryzysowej.

  Jak skutecznie chronić stawy przed urazami?

Jak ćwiczyć rozsądnie w alergii?

Aby nie wystawiać się na niepotrzebne ryzyko, dobrze jest ćwiczyć rozsądnie. Co to oznacza? Przede wszystkim mamy na myśli dokładną znajomość swoich ograniczeń. Jeśli cierpisz z powodu alergii na trawy i pyłki kwiatów, raczej nie wskazane będzie spędzanie czasu na jeździe rowerem po parku lub w okolicach lasów oraz łąk. Lepiej wybrać do tego miejskie trasy lub przejażdżki leśne w porach jesiennych, lub zimowych. Dobrze jest również korzystać z hal treningowych lub boisk ze sztuczną murawą zamiast naturalnej trawy. Stawiaj sobie również rozsądne cele. Lepiej wybierać cele w swoim zasięgu, zamiast od razu rzucać się na głęboką wodę.

Leki na alergię a aktywność fizyczna – podsumowanie

Z powyższych argumentów wynika, że tylko w niektórych przypadkach leki na alergię mogą blokować efektywność treningów. Dla zwiększenia efektywności podczas uprawiania sportu lepiej jest unikać miejsc, w których ryzyko styczności z alergenami jest wysokie. Dzięki temu nie będzie konieczne wykorzystywanie dodatkowych dawek preparatów antyhistaminowych.

Dodaj komentarz