chlopiec na rowerze

Sprzęty sportowe dla najmłodszych – jak zachęcić dzieci do aktywności?


Aktywność fizyczna wśród najmłodszych jest jednym z istotniejszych elementów rozwoju. Odpowiednia dawka ruchu pozwala na właściwe zbudowanie mięśni, poprawę koordynacji czy wypracowywanie właściwej kondycji. Odpowiednio kształtowana od najmłodszych lat pozwala na kreowanie nawyków, które w dorosłym życiu znacznie łatwiej jest powielać. Jak jednak zachęcić dziecko do podejmowania aktywności sportowej?


Aktywność poprzez zabawę

Dzieci uwielbiają zabawę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć to z aktywnością fizyczną, dzięki której mogą tylko zyskać. Trzeba przecież pamiętać, że zgodnie ze stale popularnym sloganem, informującym że „sport to zdrowie”, ten jest dalej obowiązującym. Nie inaczej jest w przypadku najmłodszych. Dzieciaki uwielbiają poznawać nowe rzeczy i zdecydowanie chętniej od dorosłych robią to prostu w ruchu. To prosty przepis na to, by zachęcić pociechy do pierwszych treningów, które wspomogą ich ogólny rozwój.

Na początek warto zadbać o odpowiedni sprzęt, który pozwoli na odczuwanie radości podczas aktywności sportowych. Świetnym pomysłem jest z pewnością trampolina. Dla dzieciaków to ogromna frajda, gdy mogą powalczyć nieco z grawitacją i wzbijać się ponad poziom, o którym do tej pory mogli tylko pomarzyć. Ćwiczenia na takim sprzęcie pozwalają znacząco poprawić koordynację ruchową, a także zbudować mięśnie nóg. To z kolei może być początkiem rozwoju nie tylko nowej pasji, ale również kolejnych aktywności.

Jakie inne aktywności warto zaproponować dzieciom?

Trampolina oczywiście nie jest jedyną możliwością. Dzieci uwielbiają eksperymentować, dlatego nie powinno ograniczać się tylko do jednej aktywności. Doskonałym pomysłem jest zakup dziecięcej kamizelki do nauki pływania. Będzie to świetny prezent dla dzieci, które nie czują się dobrze w wodzie, bowiem pobyt na basenie odtąd nie będzie kojarzył się z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Dzięki takiemu rozwiązaniu, najmłodsi lepiej zaczynają opracowywać własną technikę pływania, co w konsekwencji pozwala na swobodne poruszanie się po wodzie, bez dodatkowych akcesoriów. Z kolei samo pływanie znacząco pomaga w utrzymaniu właściwej postawy ciała, dba o kręgosłup czy wzmaga pracę nad kondycją.

  Akcesoria rowerowe, o których dobrze pamiętać przed sezonem

Dzieciaki uwielbiają szybko się przemieszczać. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, by sprzęt sportowy dla dzieci dawał taką możliwość. Tym samym warto postawić na hulajnogę, dzięki której najmłodsi będą w stanie przemierzać kolejne kilometry z zadowalającą prędkością. Koniecznie jednak trzeba podkreślić, że hulajnoga powinna być napędzana wyłącznie mięśniami, a nie elektrycznym akumulatorem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, u dziecka rozwiną się mięśnie nóg, a także polepszy koordynacja.

Czas na klasykę!

Jeśli o przemieszczaniu mowa, czas na najbardziej klasyczne rozwiązanie. Z pewnością takowym jest rowerek dziecięcy. Pierwsza styczność z jednośladem nie musi wiązać się od razu z nauką zachowania równowagi. Ta przyjdzie z czasem. Rower jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że nauka jazdy w wieku dziecięcym, przydaje się przez całe późniejsze życie. Dodatkowo z powodzeniem można wykorzystywać zdobytą wiedzę w przyszłości. Nietrudno bowiem znaleźć dorosłych, którzy dojeżdżają rowerem do pracy czy wybierają się na weekendowe wypady, które są po prostu świetną zabawą.

Tym samym na początku warto postawić na rowerek biegowy. W szczególności, gdy użytkownikiem będzie zaledwie kilkuletnie dziecko. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie nauczyć je podstaw jazdy, aniżeli na modelu docelowym. Dzięki wersji bez pedałów, pociecha z łatwością zachowa równowagę, podpierając się cały czas stopami, a jednocześnie będzie nimi napędzać sprzęt. To ogromna frajda dla niemal każdego dziecka, więc z pewnością nie dziwi fakt, że najmłodsi tak chętnie sami z siebie korzystają z takich produktów.

Jaki rower dla starszych dzieci?

Rower dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym można dostosować uwzględniając opinię samych użytkowników. Przede wszystkim warto wspólnie z dzieckiem zastanowić się, gdzie najczęściej będzie używany. Jeśli większość tras miałaby odbywać się w terenie leśnym, o zróżnicowanym i bardziej wymagającym podłożu, warto postawić na rower z kategorii MTB. Jeśli jednak rowerek miałby być częściej użytkowany na asfalcie – zdecydowanie lepiej postawić na miejską wersję. Dzięki temu łatwiej będzie pokonywać kolejne kilometry.

  Muvike - marka rowerów elektrycznych, które Cię zaskoczą!

Nade wszystko nie powinno zapominać się o opinii dziecka względem samego wyglądu. Należy pamiętać, że estetyka jest równie ważna, co zastosowanie. Zdecydowanie warto wziąć to pod uwagę, ponieważ niespełniający wymagań najmłodszych pod tym względem, będzie po prostu nieużywanym sprzętem. A nie o to przecież chodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *