dziecko cwiczy z tata w salonie

Siłownia dla dzieci – czy jest to bezpieczne?

Siłownia to specyficzne miejsce – „świątynia” fanów treningów siłowych. Wiele osób uważa, że można tam spotkać wyłącznie napakowanych facetów, ale przecież to jedynie mit.  Nie da się ukryć, że coraz więcej osób stawia na ćwiczenia w tym miejscu. Siłownia dla dzieci, czy to aby bezpieczne rozwiązanie? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie!

Siłownia dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Siłownia dla dzieci jest mało spotykanym rozwiązaniem, a szkoda bowiem ma szereg plusów. Nie da się ukryć, że to dla wielu pociech będzie idealna opcja, żeby poprawić swoją sprawność fizyczną, czy rozładować niespożyte pokłady energii. Trening siłowy odpowiednio dobrany nadaje się dla każdego. Na początku z pewnością przyda się pomoc fachowca, albo osoby z dużym doświadczeniem, aby pokierować kilkulatkiem. Pamiętaj, że bez nadzoru osoby dorosłej nie powinniśmy zostawiać pociechy samej na siłowni!

Nie każdy wie, że siłownia dla dzieci to będzie doskonały dodatek do treningów różnych dyscyplin sportowych, między innymi tenisa. Jak wyglądają ćwiczenia? Zaczynamy od klasycznych pozycji, takich jak deska, zakroki bądź zwis na drążku. Nie stosuje się tu maszyn, a jedynie drobne sprzęty, między innymi gumy, hantle lub piłki lekarskie. To pokazuje, że siłownia dla dzieci wygląda inaczej niż ta dla dorosłych.

dziewczynka z hantlami

Siłownia dla dzieci – jakie daje korzyści?

Siłownia dla dzieci pozwoli im pozbyć się niespożytych pokładów energii. To nie jest jedyny plus, bowiem zalet treningów w tym miejscu mamy sporo. Głównymi korzyściami będzie tu przede wszystkim:

  • wzrost siły, który przydaje się każdemu bez względu na wiek
  • praca nad postawą ciała
  • poprawa szybkości
  • widoczne zmiany w wyglądzie sylwetki
  • poprawa osiągnięć w innych dyscyplinach
  • wzrost gęstości kości
  • mniejsze ryzyko występowania kontuzji
  Aktywny czas nad wodą w wakacje? Tylko z odpowiednim sprzętem!

ponadto:

  • maluch rozwija się wszechstronnie
  • dzieci uczą się rywalizacji
  • maluchy mają większą świadomość swojego ciała
  • zdobywa się w ten sposób nowe umiejętności
  • pewność siebie wzrasta
  • pojawia się widoczna poprawa wyników lipidogramu.

Nie da się ukryć, że siłownia dla dzieci to świetny sposób na oderwanie pociech od najnowszych technologii, poza tym endorfiny zapewnią im lepszy humor. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że ruch pozytywnie działa również na rozwój umysłowy, a więc pojawi się lepsza koncentracja i pamięć, a to ważne u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Zagrożenie związane z ćwiczeniami siłowymi dla dzieci

Niestety, ale siłownia dla dzieci posiada nie tylko plusy, ale i pewne minusy. Trzeba pamiętać, że maluchy i nastolatki mają szybką regenerację, więc nie będą przemęczone, może nawet odwrotnie naładowane energią. Kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa. Ktoś dorosły musi pokazać prawidłową technikę, poza tym czuwać nad przebiegiem treningu. W przypadku pociech ich kości i stawy nie są do końca wykształcone, wobec tego będą elastyczne, poza tym podatne na odkształcenia. To powoduje, że nie możemy pozwolić na podnoszenie bardzo ciężkich przedmiotów. Obciążenie może wynosić jedynie 15-20% masy dziecka! Zaczynamy klasycznie od niższego pułapu i stopniowo podnosimy poziom trudności. Unikamy mimo wszystko ćwiczeń z wolnymi ciężarami, które mogłyby obciążać kręgosłup. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego też wszystko musi być dokładnie przemyślane, aby uniknąć problemów, takich jak kontuzje, czy pogłębienie wad postawy lub kłopotów ze stawami. 

nastolatka z hantlem

Czy dziecko może zapisać się na siłownię?

Dziecko może trenować z oporem od początku szkoły, czyli miej więcej od 7-8 lat. Dobrze to skonsultować z lekarzem, aby nie pogłębić chociażby istniejących już wad postawy, czy wykluczyć pewne przeciwwskazania. Ćwiczenia z oporem wykonuje się minimum 2 razy w tygodniu. Siłownia dla dzieci w domu pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu na dojazdy, poza tym nie wydajemy pieniędzy na karnet, a z tego miejsca mogą korzystać wszyscy domownicy. Nie każdy jednak lubi ruch w zaciszu mieszkania. Niestety, ale w wielu klubach sportowych istnieje limit wieku, więc najmłodsi nie są tam wpuszczani. Zazwyczaj próg wynosi 16 lat. Warto wobec tego szukać miejsc przyjaznych dzieciom, bo w niektórych miastach istnieje całkiem dużo specjalnych lokalizacji, gdzie nawet kilkulatki mogą trenować siłowo. Bywa również tak, że ta forma ruchu pojawia się jako dodatkowy element popularnych zajęć sportowych. 

  5 sposobów - jak poprawić jakość snu?

Siłownia dla dzieci w domu – jak ją zorganizować?

Siłownia dla dzieci w domu będzie wyglądać nieco inaczej niż ta zaangażowana dla osób pełnoletnich. Co pojawi się w mieszkaniu? Znajdzie się tam miejsce na sprzęty sportowe oraz na niewielkie obciążenie. Drabinka gimnastyczna przyda się, tak samo jak drążek, obręcze i liny do wspinaczki. Stepper, hantle, twister, piłka, czy rowerek – to są podstawowe sprzęty, które znajdziemy w domowych salach treningowych, także tych przeznaczonych dla maluchów. Te produkty spokojnie wystarczą, bo dziecko bazuje przede wszystkim na własnym ciężarze ciała. Maszyny są tak naprawdę zbędne na nie jeszcze przyjdzie czas.

Dodaj komentarz