Jak zostać trenerem personalnym?


W każdej siłowni i w klubie fitness pracują trenerzy personalni. Wiele osób korzysta z ich usług, często długofalowo. To świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie lubią uczestniczyć w zajęciach grupowych, czy też potrzebują wsparcia i motywacji w trakcie ćwiczeń. To zawód z przyszłością. Jak zostać trenerem personalnym? Podpowiadamy!


Trener osobisty – podstawowe informacje o tym zawodzie

Praca trenera osobistego staje się coraz bardziej popularna. Głównie na tę ścieżkę kariery decydują się osoby, które ukończyły studia fizjoterapii, dietetyki, czy wychowania fizycznego. Mają oni już dużą wiedzę, choć oczywiście wiele nauki przed nimi, wobec tego będzie im łatwiej stawiać pierwsze kroki w branży sportowej. Co ważne niekonieczne jest ukończenie certyfikowanego kursu trenerskiego, ponieważ w Polsce nie ma takiego wymogu, bo nie są potrzebne jakiekolwiek uprawienia państwowe. Choć należy pamiętać, że wiele klubów i siłowni wymaga posiadania takiego dokumentu.

Alternatyw pracy jest kilka, ponieważ trener personalny może być wolnym strzelcem, albo związać się z jakimś klubem fitness, czy z siłownią. Wobec tego drogi kariery są przeróżne, ale bez względu na formę zatrudnienia w tym zawodzie liczy się  komunikatywność, otwartość oraz posiadanie wszechstronnej wiedzy z zakresu aż kilku dziedzin – nie tylko stricte sportu, ale też dietetyki, czy fizjoterapii.

Koniecznie przeczytaj  Profesjonalna siłownia – jaki sprzęt wybrać, czym się kierować?

Jak zostać trenerem osobistym?

Chcesz zostać trenerem osobistym? Zapisz się na odpowiedni kurs w renomowanej placówce. Unikaj szkoleń online, bo one nie są w stanie zapewnić dobrego przygotowania. Co ważne każde przeszkolenie musi się składać z części teoretycznej oraz praktycznej. To gwarantuje zdobycie większej wiedzy, a co za tym idzie, otrzymasz solidne podstawy. Pamiętaj, że im więcej lat w zawodzie tym większe doświadczenie zyskujesz!

Aby zostać trenerem osobistym trzeba posiadać odpowiednią bazę, czyli wiedzę oraz umiejętności, ponieważ sam kurs nie wystarczy. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem będą miały dużo trudniej niż fani aktywności fizycznej ćwiczący od lat. Dlaczego? Dzięki temu, że tamci posiadają opanowane podstawy, często sami uczyli się na własnych błędach. Poza tym praca z ludźmi wiąże się z dużą odpowiedzialnością, bowiem w trakcie nieprawidłowego wykonywania danej pozycji łatwo o kontuzję lub uraz. Dobre przygotowanie trenera musi się zatem opierać na fachowej wiedzy i podstawach medycyny sportowej. Trener personalny uczy się całe życie, non stop się doskonali.

W pracy trenera osobistego bardzo ważny jest kontakt z klientem. Znaczenie ma przede wszystkim dobre podejście, umiejętność mobilizowania do działania, poza tym należy słuchać ludzi i ich potrzeb. Niestety, ale wielu instruktorów narzuca swoje zdanie, a nie sugeruje się przy doborze treningu wskazówkami ćwiczącego, a nawet jego oczekiwaniami. Pamiętaj, że dialog jest kluczowy, tylko w ten sposób zyskasz długofalowe współprace. Z czasem klienci będą polecać Twoje usługi innym, a to z pewnością przyczyni się do zwiększenia Twoich dochodów oraz renomy.

Koniecznie przeczytaj  Jak samotnie przetrwać w lesie?

Jak podnieść kwalifikacje trenerskie?

Ukończenie kursu trenerskiego daje Ci wiedzę, ale to nie oznacza, że to koniec jej zdobywania. Trzeba cały czas się szkolić, a także praktykować. Zapisuj się zatem na kursy oraz innego typu zajęcia, współpracuj z klientami, a także podglądaj konkurencje i ich umiejętności. Konsultuj się z lekarzami lub dietetykami, stale poszerzaj horyzonty. Tylko aktualizowanie na bieżąco wszystkich nowości ze świata sportu pozwoli Ci być dobrym fachowcem.

Nie da się ukryć, że trenerów personalnych na rynku jest coraz więcej. Dlatego też musisz ciężko i systematycznie pracować nie tylko nad rozwojem kariery (kursy, konferencje, obozy szkoleniowe), ale również nad swoją sylwetką, która jest w pewien sposób wizytówką Twojej działalności. Nie zapominaj, że nie jesteś tylko trenerem, ale także opiekunek i wsparciem dla swojego podopiecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *