Co to jest skolioza i jakie są jej rodzaje?


Zmorą współczesności jest siedzący tryb życia. Epoka Internetu – wirtualnej generacji osób, zwłaszcza młodych staje się utrapieniem ortopedów, którzy odnotowują coraz więcej przypadków skoliozy. Czy skolioza jest wyrokiem? To już zależy od kilku aspektów, które warto przybliżyć.

Nie tylko po to, by wiedzieć co ze sobą niesie, ale nader wszystko po to, by wiedzieć co robić, aby jej uniknąć. Skolioza dzielona jest na kilka rodzajów – mniej, lub bardziej inwazyjnych. Podobnie jest z jej przebiegiem – może ona posiadać różne stadium. Jedno jest pewne – ze skoliozą nie ma żartów.


Jak powstaje skolioza?

Siedzący tryb życia to nie jedyna przyczyna. Młodsze pokolenie posiada najzwyczajniej w świecie słabszą odporność, która także może się przyczynić względem skoliozy. Aby mówić o szczegółowych przyczynach, warto najpierw przytoczyć definicję skoliozy. Jest to innymi słowy boczne skrzywienie kręgosłupa.

Do zaburzeń dochodzi na trzech płaszczyznach – czołowej, wówczas mamy do czynienia ze skoliozą klasyczną, czyli wspomnianym skrzywieniem, strzałkowej – w tym przypadku używa się naukowego określenia – kifoskolioza oraz na płaszczyźnie poziomej. W ostatnim przypadku mowa o tzw. rotacji kręgów.


Rodzaje skoliozy

Najbardziej powszechnym podziałem skolioz jest ich określenie ze względu na wiek w który skoliozę zdiagnozowano. W tym podziale mamy do czynienia z czterema stopniami zaawansowania. Pierwszy dotyczy skoliozy niemowlęcej, która jest diagnozowana u pacjenta przed ukończeniem 3 roku życia. Druga zaś – skolioza dziecięca jest rozpoznawana na przestrzeni od 3 roku życia, do rozpoczęcia okresu dojrzewania. Jak widać jest to granica elastyczna, gdyż rozpoczęcie dojrzewania  bardzo często się różni.

Kolejną kategorią jest skolioza młodzieńcza występująca u osób mających około 16 lat – wtedy to mamy do czynienia z dynamicznymi zmianami we wzroście. Skolioza osób dorosłych jest rozpoznawana u osób, które dynamiczne zmiany mają już za sobą.  Drugim – powszechnym podziałem jest ten dotyczący przyczyn. W tym przypadku mamy do czynienia z 5 kategoriami.

  Klub fitness czy zacisze własnego domu – gdzie lepiej ćwiczyć?

skolioza wrodzona – występuje bardzo rzadko i jest rozpoznana zaraz po narodzinach. Przyczyną jej występowania są zmiany wrodzone, które dzięki wczesnej diagnozie i rozpoczęciu rehabilitacji są łatwe do wyeliminowania.

skolioza idiopatyczna – jest to jeden z najbardziej enigmatycznych rodzajów, którego przyczyny nie zostały jeszcze określone. Zjawia się nagle – bardzo często u osób, które wcześniej nie wykazywały żadnych problemów ze skrzywieniami. Niektórzy specjaliści twierdzą, iż przyczyną może być dynamiczny wzrost, gdyż najczęściej ją zaobserwowano u osób młodych

skolioza zwyrodnieniowa – skrzywienie charakterystyczne dla osób w kwiecie wieku.  Zmiany zwyrodnieniowe obejmują przede wszystkim krążki międzykręgowe oraz struktury okołostawowe, co prowadzi do zmian w biomechanice kręgosłupa, a w konsekwencji do skoliozy. Znacznie częściej ten rodzaj występuje u kobiet.

skolioza nerwowo-mięśniowa – jej przyczyn upatruje się w chorobach związanych z osłabieniem mięśni. Często ma ona źródła zaburzeń neurologicznych – występuje u osób z porażeniem mózgowym. Leczenie tego rodzaju skoliozy jest żmudnym procesem, któremu towarzyszy skomplikowana terapia.


2 thoughts on “Co to jest skolioza i jakie są jej rodzaje?

Dodaj komentarz