facet na hulajnodze

Rodzaje hulajnogi – która jest najlepsza?


Hulajnoga zazwyczaj kojarzy się z zabawką dla małego dziecka, na którym uczy się ono utrzymania równowagi. Owszem to urządzenie doskonale się nadaje dla małych dzieci, jako pierwsze narzędzie szkoleniowe dla malucha przez rozpoczęciem jazdy na dwukołowym rowerku. Ale na współczesnych hulajnogach jeżdżą nie tylko małe dzieci, ale i młodzież oraz dorośli.


Różnorodne rodzaje hulajnogi

Obecnie na rynku możemy spotkać hulajnogi dla praktycznie każdej grupy wiekowej, począwszy od maluchów, a kończąc na osobach dorosłych. Jazda na tym urządzeniu staje się obecnie bardzo modna, podobnie jak wycieczki rowerowe. Co prawda hulajnogą nie wybierzemy się na wielokilometrową wycieczkę, jak rowerem, ale też ona służy do przemieszczania się i wymaga włożenia pewnego wysiłku mięśniowego, aby na niej jeździć.

Współczesne modele hulajnogi to już nie są plastikowe zabawki dla dzieci, ale profesjonalne stalowe urządzenia wyposażone we wzmocnienia i dodatkowy osprzęt, przez co mogą rozwijać one większe prędkości, służyć do akrobacji jak deskorolki oraz wytrzymują obciążenie nawet do 120 kg.
Niektóre modele posiadają mały silniczek i siodełko, przez co mogą spełniać funkcje nawet małego motorowerka. Obecnie wyróżniamy trzy typy tych urządzeń: rekreacyjne, wyczynowe i turystyczne.


Hulajnogi rekreacyjne

To najbardziej popularne i wykorzystywane wersje hulajnogi. Nadają się do spokojnej jazdy np. po parku, jako środek transportu do szkoły lub pracy. Ich lekka konstrukcja nie pozwala na szybką jazdę oraz wyczynową.

Przy wyborze takiej hulajnogi warto zwrócić uwagę na regulację wysokości kierownicy, tak aby można ją było dopasować do wzrostu użytkownika. Kolejną funkcją jest możliwość jej złożenia. Przy zakupie takiej hulajnogi warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest zrobiona oraz do jakiej wagi jest przewidziana, a także na kółka. Dobrej jakości modele posiadają kółka łożyskowane i wykonany z dobrego gatunku materiału. Nie warto kupować hulajnogi z plastikowymi kołami oraz bez możliwości zmiany łożysk.

  Jakie rolki dobrać dla początkujących?

Hulajnogi wyczynowe

Agresywna jazda, ewolucje i triki na hulajnodze? Tak to jest możliwe, o ile nasze urządzenie spełnia pewne warunki. Hulajnoga do takiej jazdy powinna wytrzymać mocne uderzenia, upadki i otarcia. Dlatego spawy i inne łączenia powinny być wzmocnione, ponieważ te miejsca w takim przypadku są najbardziej narażone na uszkodzenie, powodujące zmniejszenie wytrzymałości takiej hulajnogi.
W hulajnodze nie znajdziemy żadnego systemu amortyzacji. Najlepsze do wyczynowych wyjazdów są hulajnogi z jednoczęściowymi elementami. Warto również zwrócić uwagę na rdzeń koła, metalowy ma dużą wytrzymałość. Stery powinny wytrzymać wiele uderzeń i naprężeń i pozwalać na swobodny obrót kierownicą.


Hulajnogi turystyczne

To urządzenia dla tych, co lubią pokonywać większe dystanse. Są one znacznie większe, komfortowe, a koła mają średnice ponad 12 cm. Kółka powinny być zrobione z kauczuku lub gumy, co poprawia przyczepność i komfort jazdy. Ważny elementem jest również system składania oraz regulacji kierownicy.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *