facet mysli o czyms

Czym jest ablacja serca?

Ablacja serca to zabieg kardiologiczny, który przeprowadzany jest w celu leczenia zaburzeń rytmu serca. Ponadto taki zabieg ma na celu stworzyć w sercu drobne blizny mające zatrzymać przewodzenie nieprawidłowych sygnałów elektrycznych w sercu. Okazuje się, że takie sygnały powodują nieregularne bicie serce. Obecnie istnieją dwa podstawowe rodzaje ablacji serca – chirurgiczna, a także przezskórna. Taki zabieg przeprowadzany jest pod czujnym okiem chirurga oraz kardiologa. 

Co to jest ablacja serca? Krótkie wyjaśnienie

 Warto zauważyć, że ablacja przezskórna to metoda mniej inwazyjna. Polega ona na wprowadzenia specjalnej elektrody przez naczynia krwionośne, która znajdują się licznie na kończynie dolnej. Trzeba zwrócić uwagę na to, że elektroda sięga aż do serca, do obszaru, który powoduje arytmię. Kolejno elektroda wysyła impulsy, żeby zniszczyć komórki, które odpowiedzialne są za powstawanie złych sygnałów. 

Typy Ablacji przezskórnej

Obecnie specjaliści wyróżniają dwa typy ablacji przezskórnej. Mowa o takiej, która odbywa się przy zastosowaniu fal o częstotliwości radiowej. W takim przypadku elektroda emituje fale, których energia przyczynia się do powstania blizn. Inną metodą jest krioblacja. W takim przypadku elektroda ma postać cewnika, którego końcówka skutecznie zamraża niewłaściwe tkanki. Efektem tego jest to, że powstają blizny. 

Warto zaznaczyć, że ablacja chirurgiczna jest metodą inwazyjną. Wymaga ona rozcięcia klatki piersiowej. Wymienia się trzy podstawowe rodzaje ablacji chirurgicznej.

Procedura Maze 

Jest ona najczęściej stosowana w czasie operacji na otwartym sercu. Taka procedura przeprowadzana jest z powodu innego schorzenia, na przykład wymiany zastawki bądź wszczepienia bajpasów. W takim przypadku lekarz wykonuje małe nacięcia w górnych partiach serca, a kolejno zszywa je w taki sposób, żeby powstała blizna, która hamuje przewodzenie niewłaściwych pobudzeń.

 Powszechna jest też procedura mini Maze. W takiej procedurze lekarz wykonuje małe nacięcie między żebrami. Kolejnym etapem jest wprowadzenie przez nacięcia małej kamerki. Mowa tutaj o endoskopie. Celem jest to, żeby kontrolować tor cewnika do krioablacji bądź ablacji RF.

  Poradnia dietetyczna - jak założyć i czy to się opłaca?

Procedura łączona

Powszechna jest też procedura łączona. W czasie zabiegu stosowana jest przezskórna ablacja, a ponadto procedura mini Maze. Żeby można było wykonać zabieg ablacji serca, wykorzystuje się tętnice udową bądź żyłę udową. Następnym krokiem jest to, że do serca zostają wprowadzane specjalne elektrody. Lekarz musi też ocenić rodzaj zaburzenia rytmu, a następnie zlokalizować miejsce odpowiedzialne za powstawanie arytmii serca. Należy pamiętać o tym, iż jest to sposobne dzięki zastosowaniu badań EPS. Ablacja serca (https://gemini.pl/poradnik/artykul/ablacja-serca-co-to-jest-wskazania-zalecenia-i-rekonwalescencja/) to dość poważny zabieg, który jest powszechnie wykonywany na całym świecie. Dzięki niemu można przywrócić pełną sprawność serca. Dlatego wiele osób decyduje się na taki zabieg, który jest niesamowicie skuteczny. Istnieje wiele metod do jego wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *