W pędzie dnia codziennego masa osób zapominać, jak poprawnie stawiać stopy. To niezwykle ważny aspekt, który może mieć poważne skutki zdrowotne. Nie wiesz co możesz robić źle? Spokojnie, w naszym artykule znajdziesz wskazówki, jak prawidłowo chodzić!
Prawidłowy chód – dlaczego jest istotny?
Prawidłowy wzorzec chodu jest umiejętnością, którą niestety, nie każdy posiada. To czynność funkcjonalna, której uczymy się już od najmłodszych lat, a wraz z wiekiem nieco się zmienia. Dlaczego tak ważne jest poprawne chłodzenie? Przede wszystkim z racji tego, że wpływa na:
- całą postawę ciała
- nasz stan zdrowia.
Ponadto nieprawidłowy chód:
- sprzyja kontuzjom oraz urazom
- prowadzi do zaburzeń równowagi
- może prowadzić do zaburzeń struktur narządów ruchu.
To pokazuje, że nie bez znaczenia jest to, jak się poruszamy.
Prawidłowy wzorzec chodu – jaki jest?
Każdy człowiek codziennie robi bardzo duże ilości kroków, czasem nawet nie wiemy ile dokładnie, bo nie liczymy. Kiedy mamy krokomierze jesteśmy w stanie podać ilość. Mimo wszystko zawsze pracujemy całym ciałem, a nie tylko częścią od pasa w dół.
Chód to sposób naszego przemieszczania. Jak poprawnie chodzić? Prawidłowy wzorzec zmienia się z wiekiem, bo jest uwarunkowany wieloma kwestiami. Najmłodsi poruszają się w charakterystyczny sposób, bowiem mają zgięte kolana, a ich nogi są dość szeroko rozstawione. Stały sposób chodu osiąga się miej więcej w wieku 7 lat. Trzeba jednak pamiętać, że to dość indywidualna kwestia. Istnieją jednak zasady, dzięki którym możemy wskazać, czy mamy prawidłowy wzorzec, czy też nie. Oto one:
- Ruchy rotacyjne miednicy w płaszczyźnie poziomej
Miednica podąża za ruchem wykroku kończyny dolnej, wykonuje wtedy skręt o około 4 stopni w przód i tyle samo w tył. W tym samym czasie udo nogi wykrocznej przyjmuje pozycję w rotacji zewnętrznej, za to kończyny dolnej podporowej w rotacji wewnętrznej.
- Pochylenie miednicy w płaszczyźnie czołowej
Co ważne, miednica obniża się po stronie nogi wykrocznej. W ten sposób powoduje odwiedzenie jej uda, za to przywiedzenie uda nogi będącej w fazie podporu. Taki ruch sprawia, że następuje lekkie zgięcie kończyny wykrocznej w stawie kolanowej, dzięki temu przenoszenie stopy nad podłożem jest łatwiejsze.
- Ruchy boczne miednicy
Miednica przemieszcza się w płaszczyźnie czołowej kierując się w stronę obciążonej kończyny.
- Zgięcie kolana w fazie podporu
Kiedy jest początek fazy podporu to staw kolanowy znajduje się w wyproście, dopiero potem zgina się o 15 stopni do chwili obciążenia całej stopy, a także ponownego zgięcia kolana.
- Ruchy w stawie kolanowym
Kiedy stopa styka się z podłożem to kolano się zgina, następnie dochodzi do wyprostu, gdy jest pełnie obciążenie stopy. Kiedy jest ruch unoszenie pięty ponownie się zgina.
- Ruchy stopy
W chwili zetknięcia się pięty kończyny wykrocznej z ziemią to stopa jest zgięta grzbietowo. Potem następuje zgięcie podeszwowe. Co ważne, w momencie przylegania całej stopy do podłoża to podudzie zakreśla łuk ponad piętą. Przy pełnym obciążeniu następuje zgięcie podeszwowe, czyli pięta się unosi.
Jak prawidłowo stawiać stopy podczas chodzenia?
W przemieszczaniu się najważniejsze są przede wszystkim nasze stopy i ich ustawienie. To właśnie na nich skupia się cały ciężar ciała. Na każdym etapie życia poruszanie się wygląda nieco inaczej i to z wielu względów. Jak prawidłowo stawiać stopy podczas chodzenia? Powinno się ustawiać je równolegle. To sprawi, że siły, które działają na stawy będą rozłożone w najbezpieczniejszy sposób. W innym wypadku może dość do nieprawidłowości, wtedy pojawia się stawianie stóp na zewnątrz bądź stawianie stóp do wewnątrz.
Pronacja i supinacja stóp w trakcie chodzenia
To w jaki sposób ustawiają się nasze stopy podczas chodzenia jest istotne. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę czym jest pronacja i supinacja. Ta pierwsza to przemieszczanie stóp do wewnątrz. Jeśli nie robimy tego za bardzo to można mówić o prawidłowym chodzie, a w przypadku odwrotnym trzeba się martwić konsekwencjami.
Pronacja rodzaje:
- nadmierna – daje pełny odcisk stopy na papierze, może to z czasem doprowadzić do kontuzji oraz trwałych schorzeń
- supinacja, czyli rotacja zewnętrzna – w tym przypadku zazwyczaj zewnętrzne krawędzie obuwia są mocniej wgniecione, poza tym może dużo łatwiej dość do skręcenia kostki.
Warto udać się na profesjonalne badanie, które sprawdzi, czy technika naszego chodu jest prawidłowa, czy też nie. W wielu wypadkach konieczne jest zastosowanie specjalnych wkładek do obuwia, dzięki którym pewne wady można skorygować. Dzięki nim udaje się odciążyć stopę w miejscu, gdzie nacisk jest zbyt duży. To produkty wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta, więc są idealnie skrojone pod konkretny problem, czyli odwrotnie nie jak masowo dostępne modele.
5 najważniejszych zasad prawidłowego chodzenia
Chodzenie jest bardzo naturalnym odruchem, dlatego mało kto zastanawia się nad techniką. Bardzo istotne jest, aby pamiętać o kilku kwestiach. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.
Zasady prawidłowego chodzenia:
1. Właściwie dopasowane obuwie
Dobrze chodzić na boso bądź w płaskim obuwiu. Dlaczego? W wyższych modelach niestety, ale stwarzamy dla mięśnia Achillesa nienaturalne warunki. Wtedy następuje jego chroniczne skrócenie. W odpowiednim obuwiu mechanika naszego chodu automatycznie się zmienia. Rozmiar również ma znaczenie, bo za małe, jak i za duże buty wpływają na nasz sposób poruszania się, podobnie jak za ciasne oraz za szerokie.
2. Chodź całym ciałem
Masa osób zapomina, że chodzenie to nie tylko poruszanie nóg. Odpowiedni balans jest kluczem. Pamiętaj, że z każdym krokiem nogi biodro przesuwa się do przodu wraz z przeciwległym barkiem i ręką. W tym samym czasie pracuje druga noga i biodro, a także drugi bark, i ręka – równoważą ruchy, dlatego że wykonują one ruch przeciwstawny.
3. Stawiaj stopę prosto
Co ważne, stawiania stopy prosto pozwala nam uniknąć w przyszłości problemów związanych z kolanami oraz z samymi stopami. To prosty trik, żeby stabilizować stawy, poza tym pozwolić prawidłowo działać mięśniom.
4. Trenuj regularnie
Ruch powoduje, że mięśnie i stawy są w lepszej kondycji. To korzystnie wpłynie na nasz sposób poruszania, bo zyskamy przydatną swobodę ruchów. Każdego dnia wykonuj proste ćwiczenia, na przykład przysiady, wykroki, czyli pozycje o charakterze mobilizującym stawy oraz struktury miękkie.
5. Zapomnij o sztywnej głowie!
Jeśli nasza głowa jest sztywna to nasze kroki stają się nie tylko cięższe, ale również możemy się przez to zatrzymywać. Warto wobec tego zadbać o ten element!
Jakie są skutki nieprawidłowego stawiania stóp?
Nieprawidłowe stawianie stóp ma oczywiście swoje konsekwencje. Negatywnymi skutkami będą, między innymi:
- deformacje ustawień elementów kostnych względem siebie, na przykład zrotowanie kości biodrowej względem kości udowej bądź krzyżowej
- utrata swobody ruchu
- ograniczenia sprawności motorycznej
- wydłużanie stawów
- osłabienie mięśni
- zbytnie napięcie w stawach
- widoczny spadek ruchowości w stawie
- defekt pracy narządów ruchu, które są spowodowane ruchem kompensacyjnym obniżającym miękkie struktury ciała.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.