cholesterol a sport

Cholesterol a sport — jak sport wpływa na cholesterol?


Zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi prowadzić może do wielu groźnych chorób. Warto więc zadbać o swoje zdrowie już dziś poprzez zmianę codziennych nawyków. Zobacz, czym dokładnie jest cholesterol i w jaki sposób codzienna aktywność fizyczna wpływa na jego poziom.


Czym dokładnie jest cholesterol?

Cholesterol to rodzaj tłuszczu wytwarzanego przez zwierzęta, w tym przez człowieka. Jego podwyższony poziom w organizmie wynika z nadmiernego przyjmowania produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Wyróżnić można dwa rodzaje cholesterolu. Jeden, HDL nazywany jest „dobrym cholesterolem”, natomiast drugi, LDL, „złym cholesterolem”.

Działanie HDL opiera się na wiązaniu i przenoszeniu nadmiaru cholesterolu do wątroby, gdzie podlega on odpowiedniemu przekształceniu, natomiast LDL działa odwrotnie i to jego nadmiar prowadzić może do wielu groźnych chorób. Jakie są normy cholesterolu? Poziom HDL powinie być wyższy niż 40 mg/dl, natomiast poziom LDL nie powinien przekraczać 115 mg/dl.

Przyczyny zbyt wysokiego cholesterolu w organizmie

Zbyt wysoki poziom cholesterolu wiąże się najczęściej z nieodpowiednim trybem życia. Mowa tu przede wszystkim o nieprawidłowej diecie, ubogiej w owoce i warzywa. Problem pojawia się, gdy dieta złożona jest przede wszystkim z produktów przetworzonych i wysokotłuszczowych jak fast foody, tłuste mięsa i wędliny czy gotowe produkty piekarnicze.

Często za zbyt wysoki poziom cholesterolu odpowiada również brak ruchu i siedzący tryb życia. Podwyższony poziom LDL obserwuje się również w przypadku niektórych chorób jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy choroby nerek. Zbyt wysoki poziom cholesterolu prowadzić może do miażdżycy, a nawet zawału serca.

W jaki sposób sport wpływa na cholesterol?

Sport i codzienna aktywność fizyczna mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o poziom cholesterolu we krwi. Szczególnie polecane są ćwiczenia, w których wykonywanie angażuje się wiele mięśni. Doskonałym przykładem jest spacer, jazda na rowerze czy pływanie. Nie chodzi o to, by ćwiczenia były niezwykle wymagające, a o to, by dotlenić i zaangażować cały organizm.

  Dlaczego warto zacząć odwiedzać kluby fitness?

Ważna jest tutaj również regularność. By cieszyć się zdrowiem, aktywność fizyczna powinna być wykonywana co najmniej trzy razy w tygodniu i powinna trwać minimum 30 minut. Badania sugerują, że już 2,5 godziny ruchu w ciągu tygodnia pozwala obniżyć ryzyko chorób układu krążenia o 30%.

Jakie działania oprócz ruchu warto wprowadzić do codziennego życia, by obniżyć poziom cholesterolu?

Oprócz ruchu niezwykle ważną kwestią jest zmiana nawyków żywieniowych. Przede wszystkim ogranicz spożywanie przetworzonej żywności i produktów pochodzenia zwierzęcego. Nie zapomnij również wprowadzić do swojej diety dużej ilości owoców i warzyw. Zrezygnuj również z wszelkich używek jak papierosy czy alkohol.

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem, pomyśl o zmianie swoich nawyków żywieniowych i wprowadź regularną aktywność fizyczną, która pozwoli obniżyć poziom cholesterolu we krwi!

Dodaj komentarz