Jak skutecznie chronić stawy przed urazami?


Bóle stawów kojarzone są z podeszłym wiekiem i wiążącymi się z tym licznymi zwyrodnieniami i  schorzeniami układu ruchu. Wynika to z tego, że organizm starszych ludzi nie jest już w stanie zapewnić odpowiedniej ilości substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania stawów.


Dlaczego stawy bolą?

Problem bolesnych stawów dotyczy również młodych i wysportowanych osób. W grupie osób najbardziej narażonych na zwyrodnienie stawów są biegacze, dotyczy to stawów biodrowych, skokowych, kolanowych i stawach stóp.

Możemy ochronić się przed bólem stawów, przede wszystkim działaniami prewencyjnymi.

  • Rozgrzewka jest podstawową czynnością którą powinno wykonywać się przed każdym treningiem. Nie zastosowanie się do tej zasady może skutkować kontuzjami. Przed joggingiem warto zastosować rozgrzewkę dynamiczną, a w przypadku treningu siłowego krótką rozgrzewkę na bieżni i rozciąganie statyczne po treningu.
  • Dobranie właściwego programu treningowego jest bardzo istotne na każdym etapie zaawansowanie. Osoby początkujące mają tendencję do wykonywania treningów zbyt intensywnych z dużym ciężarem. Progresja obciążenia powinna następować wraz z doświadczeniem i wzrostem siły. Nie przekładajmy naszego ego ponad rozsądek.
  • Odpowiednio długi okres czasu poświęcony na regeneracje ma kluczowy wpływ na stan naszych stawów.
  • Prawidłowe odżywianie ma wpływ na sprawność naszych stawów. Kluczowymi składnikami wpływającymi na ochronę i regenerację stawów są: wapń, witamina D, C, E, kwasy omega-3 i kolagen.
  • Otyłość i nadwaga dodatkowo obciążają nasz układ stawowy. Ludzie ze znaczną nadwagą powinny zaczynać trening od szybki marszów 4-5 razy w tygodniu. Trening siłowy czy jogging może nadmiernie obciążyć układ ruchu i spowodować poważne kontuzje.
  • Właściwie dobrane obuwie powinno być dostosowane do naszej stopy i rodzaju podłoża na którym będziemy odbywać sesje treningowe. Nie poleca się biegać po twardych powierzchniach asfaltowych, jeżeli nie mamy innej możliwości to musimy wybrać buty z większą amortyzacją. Uprawianie joggingu w lesie ogranicza ryzyko kontuzji i dodatkowo intensyfikuje trening poprzez zmiany wysokości i niejednolite podłoże.
  FIWE FUTURE STAR – zgłoś się do konkursu!

Podsumowanie

Nie obawiajmy się trenować, ryzyko wystąpienia chorób stawowych występuje tylko w przypadku rażących długoterminowych zaniedbań. Trening przystosowany do naszych możliwości, zbilansowana dieta i prewencja, te działania zapobiegają powstawaniu urazów układu stawowego i mięśniowego.


 

3 thoughts on “Jak skutecznie chronić stawy przed urazami?

  1. Mam wrażenie, że ostatnio jest jakaś plaga problemów ze stawami albo akurat moi znajomi mają pecha. Profilaktyka zawsze jesz najlepszym rozwiązaniem 🙂

  2. Ja jestem dość… nazwijmy to – duża. Na bieżni robię 5 km w jakieś 50 minut. Odczuwam bół w stawie biodrowym, ale kompletnie nie wiem, co z tym faktem zrobić. Idziesz do lekarza, mówi żeby ćwiczyć. Ćwiczyć, to boli 😛 cholerna pętla 😛

  3. Bardzo fajne porady. Widzę wokół siebie coraz więcej osób mam problem ze stawami. Choć częściej mam wrażenie (to pewnie zależy od kategorii wiekowej), że przyczyna leży tu w kilku… nadprogramowych kilogramach. Dlateo warto dbać o stawy… I warto zacząć zwracać na nie uwagę jak najwcześniej. Pozdrawiam serdecznie Beata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *