W przypadku większości biegaczy pierwszą częścią ciała, która styka się z podłożem podczas biegu jest pięta. Producenci obuwia zazwyczaj tam umieszczają najwięcej materiału amortyzującego. W dalszej części artykułu przyjrzymy się co dzieję się ze stopą po zetknięciu z podłożem, gdyż ten ruch definiuje jaki rodzaj obuwia powinniśmy wybrać.
Stopa pronująca
Jeżeli stopa po zetknięciu z podłożem kieruje się do wewnątrz, wykonując ruch nawracania, czyli stopa przenosi ciężar z zewnętrznej części do wewnątrz, oznacza to, że jesteś pronatorem. Pronacja stopy jest to reakcja naturalna i ma na celu amortyzację wstrząsów. Producenci obuwia sportowego stworzyli specjalną linię butów dla pronatorów, która jest przeznaczona dla stóp z nadmierną pronacja mogącą powodować kontuzję.
Tego rodzaju obuwie posiada specjalne wstawki które stabilizują wewnętrzną część buta które zapobiegają. Obuwie takie posiada specjalne wstawki stabilizujące (wykonane z twardszego materiału), które znajdują się po wewnętrznej części buta.
Stopa supinująca
Stopa przy pierwszym kontakcie z podłożem niewystarczająca nawraca do wewnątrz. Jeśli Twoja stopa zachowuje się w ten sposób to znaczy, że jesteś supinatorem. W przypadku stopy supinującej ciężar ciała podczas biegu opiera się na zewnętrznej części stopy. Buty stworzone dla supinatorów charakteryzują się dodatkową, dużą amortyzacją stopy. Osoby ze stopą supinującą mogą również butów przeznaczonych dla stopy neutralnej.
Stopa neutralna
Stopa styka się z podłożem zewnętrzną częścią pięty. Jednak w przypadku stopy neutralnej ciężar ciała rozkłada się równomiernie na całej podeszwie stopy. Osoby ze stopą neutralną powinny używać obuwia przeznaczonych dla stopy neutralnej. Nie ma przeciwwskazań żeby osoba ze stopą neutralną używała butów dla pronatorów i dla stopy lekko supinującej.
Sklepienie stopy
Utworzone jest przez kości stopy, podtrzymywane jest przez więzadła i w dużej mierze przez mięśnie stopy. Sklepienie stopy składa się z łuku podłużnego stopy oraz łuku podłużnego stopy. Zapewniają one odpowiednią sprężystość stopie, dostosowując ją do ciężaru ciała.
Sklepieniem nazywamy fragment wewnętrznej części stopy który wygina się w charakterystyczny łuk. Wysokość tego łuku określa wysokość sklepienia naszej stopy. Wysokość sklepienia stopy określa rodzaj stopy:
1. Niskie sklepienie – stopa pronująca
2. Średnie sklepienie – stopa neutralna
3. Wysokie sklepienie – stopa supinująca
Jak określić wysokość sklepienia?
Najprościej przeprowadzić test wodny, do jego przeprowadzenia potrzeba czystej kartki papieru formatu A4. Teraz wystarczy przyłożyć mokrą stopę do kartki papieru i odcisk który zostanie na kartce pomoże w określeniu wysokości sklepienia.
Pełny zarys stopy oznacza niskie sklepienie stopy i prawdopodobnie jesteś pronatorem. Z kolei odcisk górnej części stopy i pięta połączone cienkim paskiem oznacza wysokie sklepienie, które oznacza stopę supinującą. Jeśli pasek łączący palce z piętą równa się mniej więcej połowie tego ze stopy z niskim sklepieniem to znaczy, że masz neutralną stopę.
Autor bloga FitRepublic.pl. Wieloletni praktyk treningu siłowego oraz certyfikowany trener osobisty. Oprócz treningów siłowych uprawiam również biegi na średni dystans oraz jestem propagatorem zdrowej diety i stylu życia.