mezczyzna na biezni na silowni

Bieżnia magnetyczna czy elektryczna – którą wybrać i czym się kierować?


Na rynku znajdziemy aż kilka rodzajów bieżni do biegania. Nie wiesz, czy wybrać model magnetyczny, czy elektryczny? Czym się kierować podczas zakupów? Koniecznie sprawdź nasz artykuł, ponieważ znajdziesz w nim mnóstwo przydatnych wskazówek!


Rodzaje bieżni – elektryczna i magnetyczna

W sklepach sportowych wybór dostępnego sprzętu jest ogromny. Do domu możemy kupić bieżnie magnetyczną nazywaną mechaniczną bądź typ elektryczny. Pierwszy model posiada koło zamachowe, które napędza pas biegowy. Cena tego wariantu jest niska, ale mamy niestety niewiele funkcji. Do tego początkujący mogą mieć spory problem z tym sprzętem. Natomiast rodzaj elektryczny cechuje pas biegowy, napędzany jest on za pomocą silnika.

Co ważne dowolnie możemy zmieniać program pod kątem nachylenia i intensywności, poza tym samej prędkości. Wobec tego mamy szansę urozmaicić swój codzienny trening. Wiele bieżni elektrycznych wyposażono w dodatkowe, niekiedy bardzo zaawansowane funkcję, na przykład spalania tłuszczu, czy też interwałów. To mocno wpływa na cenę, dlatego ten produkt jest najdroższy ze wszystkich dostępnych na rynku domowych bieżni.

Bieżnia elektryczna, czy magnetyczna – która jest lepsza?

Bieżnia magnetyczna ma niższą cenę niż typ elektryczny, a co za tym idzie posiada zdecydowanie mniej opcji. Należy wiedzieć, że sprzęt napędzany silnikiem daje nam lepszy komfort w trakcie użytkowania, bo nie musimy sami wprawiać w ruch maszyny. Za to magnetyczna bieżnia działa, dzięki sile naszych mięśni, ponieważ to one ją rozpędzają, jak i zatrzymują koło zamachowe.

W przypadku bieżni mechanicznej określanej magnetyczną nie mamy do dyspozycji żadnych odpowiednich zabezpieczeń amortyzacyjnych. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii programów treningowych, ponieważ nie istnieją, a w typie mechanicznym jest ich sporo. Mało tego nie znajdziemy praktycznych udogodnień, między innymi miernika pulsu. Wobec tego liczba możliwości treningowych automatycznie spada.

  Jak biegać żeby schudnąć?

Czym kierować się przy wyborze bieżni?

Jeśli myślisz o nabyciu bieżni do domu trzeba porównać kilka elementów. Wiele dodatkowych funkcji, czy gadżetów mocno wpływa na cenę. Sprawdź następujące parametry:

  • Moc silnika – to dotyczy tylko i wyłącznie bieżni elektrycznej. Im większa wartość KM tym lepiej napędzany sprzęt. Mała moc nadaje się raczej do chodzenia i truchtu niż do biegania. Optymalna wartość to 2 KM.
  • Rozmiar – im więcej centymetrów wzrostu ma biegacz tym dłuższy powinien być pas biegowy.
  • Maksymalne obciążenie, czyli nośność – sprawdź koniecznie ile wynosi maksymalny udźwig. Nośność jest różna w zależności od modelu. To głównie 100 kg, 120 kg, 150 kg i 200 kg.
  • Nachylenie – parametr dotyczy bieżni elektrycznej. Możemy dowolnie regulować tę wielkość, najczęściej od 3 do 40 stopni.
  • Prędkość – to wartość do jakiej maksymalnie możemy się rozpędzić. To może być od 5 do 20 kilometrów na godzinę.
  • Funkcje komputera – niezbędny detal pojawiający się przy modelu elektrycznym. Pozwala nam sterować poszczególnymi opcjami sprzętu, a nawet kontrolować swoje wyniki sportowe.

Bieżnie dobierz do swoich indywidualnych preferencji oraz do warunków lokalowych. Jeśli chcesz łączyć trening z relaksem postaw na typ z podstawką mocującą tablet lub smartfon, dzięki temu będziesz mógł oglądać serial, czy coś innego w trakcie joggingu. Istnieje jednak ryzyko, że poprzez ekran może pojawić się nieprawidłowa postawa ciała, dlatego stale trzeba ją kontrolować!

Jaki jest koszt zakupu bieżni?

Na rynku znajdziemy kilkanaście modeli bieżni, każda różni się od siebie gabarytami, mocą silnika, tudzież opcjami, wobec tego ceny są różne. Magnetyczny typ jest tańszy niż elektryczny, i to nawet o kilkaset złotych. W wersji z dodatkowymi programami, czy uchwytami na wodę lub smartfon koszt rośnie w górę.

  Bieganie - rano czy wieczorem? Najlepsza pora na bieganie

Zakup takiego sprzętu sportowego nie jest tani, ceny utrzymują się na poziomie 1500-8000 złotych. Warto mieć takie urządzenie jeśli poważnie podchodzimy do dbania o formę. Zaawansowane programy pozwolą nam na dużo więcej niż najtańsze, proste odsłony bieżni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *